Connect with us

ଭାଇରାଲ ଖବର

ଅଦ୍ଭୁତ ଝରଣା, ପ୍ରତି ୧୫ ମିନିଟରେ ଆପେ ଆପେ ବନ୍ଦ ହେଉଛି ଜଳ ପ୍ରବାହ

Published

on

ପ୍ରିଜମ୍ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ପ୍ରକୃତିରେ ଏମିତି କେତେକ ରହସ୍ୟ ଲୁଚି ରହିଛି ଯାହାକୁ ଦେଖିବା ପରେ ମଣିଷକୁ ଭିନ୍ନ ଅନୁଭୂତି ମିଳିଥାଏ। ଆମେରିକାର ୱାୟୋମିଙ୍ଗ ପର୍ବତରୁ ବାହାରିଥିବା ଛୋଟ ଝରଣା ଏହିପରି ଏକ ଅନୁଭୂତି ଦେଇଥାଏ। ଏହାର ନାମ ରିଥମିକ୍ ସ୍ପ୍ରିଙ୍ଗ। ଏହା ଦୁନିଆରେ ରହିଥିବା ପ୍ରକୃତିର ରହସ୍ୟମୟ ଚମତ୍କାର ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ। ଏଠି ପ୍ରତ୍ୟେକ ୧୫ ମିନିଟରେ ଏହା ଆପେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ତା’ପରେ ଆପେ ଆପେ ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ।
ୱାୟୋମିଙ୍ଗର ପାର୍ବତଶ୍ରେଣୀ ବହୁତ ବିସ୍ତୃତ । ଏହି ପାର୍ବତ୍ୟ ଶ୍ରେଣୀରୁ, ସ୍ଵିଫ୍ଟ କ୍ରିକ୍ ଉପତ୍ୟକାରୁ ସେହି ଛୋଟ ଝରଣା ପ୍ରବାହିତ ହୋଇଥାଏ।ଝରଣାର ବିଶେଷତ୍ୱ ​​ହେଉଛି ଜଳ ପାହାଡ ମଧ୍ୟଭାଗରୁ ମୁଷଳ ଧାରାରେ ପଡିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏହା ପରେ ପାଣି ମଝିରେ ମଝିରେ ଅଟକିଯାଏ। ପ୍ରାୟ ୧୫ ମିନିଟ୍ ଅଟକିବା ପରେ, ଜଳ ସ୍ରୋତ ପୁଣି ଥରେ ପଡ଼ିବା ଆରମ୍ଭ କରେ। ଏହି ଚକ୍ର ପ୍ରତ୍ୟେକ ୧୫ ମିନିଟରେ ଥରେ ପୁନରାବୃତ୍ତି ହୋଇଥାଏ। ଯଦିଓ ଏହା ଏକ ଅନନ୍ୟ ପ୍ରାକୃତିକ ଘଟଣା, କିନ୍ତୁ ଏହା ପଛରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟ ନିଜର ତର୍କ ଅଛି।
ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି ଯେ ଜଳପ୍ରପାତର ପ୍ରବାହ ଉପରେ ଏକ ସାଇଫନ୍ ପ୍ରଭାବ ରହିଛି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଜଳପ୍ରପାତ ସ୍ୱଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ। ବାସ୍ତବରେ, ଜଳ ଭୂମି ତଳେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ। ଏହା ଏକ ପତଳା ଟ୍ୟୁବ୍ ଭିତରେ ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ। ଯେତେବେଳେ ଏହି ଜଳ ଝରଣାର ପ୍ରସ୍ଥାନ ସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚେ, ଏହା ଏକ ସାଇଫନ୍ ପ୍ରଭାବ ସୃଷ୍ଟି କରେ। ଟ୍ୟୁବରେ ବାୟୁ ଚାପ ହେତୁ ଏଠାରେ ପ୍ରବାହ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଜଳ ସ୍ତର ବଢେ, ପ୍ରବାହ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ।ୱାୟୋମିଙ୍ଗର ଏହି ଅଦ୍ଭୁତ ଝରଣା ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଲୋକଙ୍କ ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ର ପାଲଟିଥାଏ। ଯେତେବେଳେ ଭୂମି ତଳ ଜଳ ପ୍ରବାହ କମ୍ ହୁଏ, ସେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ଏଠାକୁ ଆସି ଝରଣାକୁ ଉପଭୋଗ କରନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ଦୁନିଆର ଅନନ୍ୟ ପ୍ରାକୃତିକ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇ ପାରିବେ।

Advertisement
Advertisement

Trending