୩୦ ଫୁଟ୍ ତଳକୁ ଫୋପଡ଼ା ଯାଉଛି ନୂଆ କାର୍, ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି…

ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ୍ ବ୍ୟୁରୋ: କଣ ଆପଣ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟମୂଳକ ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କର ବାଇକ୍ କିମ୍ବା କାରକୁ ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ଥାନରୁ ତଳକୁ ଖସାଇ ପାରିବେ କି ? ଅବଶ୍ୟ ଏହାର ଉତ୍ତର ନିଶ୍ଚୟ ନାହିଁ ହେବ । କାରଣ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା କାର୍ ବା ବାଇକ୍ ଭାଙ୍ଗିବ ତା ସହ ମୋଟା ଅଙ୍କର ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହେବ । କିନ୍ତୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏବେ ଏକ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ୍ ହେବାରେ ଲାଗିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଏକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନୂଆ ବ୍ରାଣ୍ଡର କାର୍ ୩୦ ମିଟର ଉଚ୍ଚରୁ ତଳକୁ ଖସିଯାଉଛି। ଏହି ଭିଡିଓ ଦେଖି ସମସ୍ତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି।
ବାସ୍ତବରେ କାର୍ ନିର୍ମାତା ଭଲଭୋ ଏହାର ଯାନଗୁଡିକର ଶକ୍ତି ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଏବଂ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଏଭଳି କରୁଥିବାର ଜଣା ପଡିଛି। ଯେଉଁଥି ପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ପ୍ରଥମେ ଏକ କ୍ରେନ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ୩୦ ମିଟର ଉଚ୍ଚତାରେ ନିଜ କାରକୁ ଟାଙ୍ଗିଥାଏ ଏବଂ ପରେ କାରଟିକୁ ତଳକୁ ଖସା ଯାଇଥାଏ। ଏହି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ରାସ୍ ପରୀକ୍ଷା କ୍ୟାମେରାରେ ମଧ୍ୟ କଏଦ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହାର ଭିଡିଓ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଲୋକମାନେ କମ୍ପାନୀକୁ ଖୁବ୍ ମାତ୍ରାରେ ପ୍ରଶଂସା କରୁଛନ୍ତି କାରଣ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଏପରି ପରୀକ୍ଷା କରୁଥିବାରୁ। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିବା ଏହି ଭିଡିଓକୁ @VolvoCarUK ଅଫିସିଆଲ ଟ୍ୱିଟର ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲରେ ସେୟାର କରାଯାଇଛି। ଏହା ସହ କ୍ୟାପସନରେ ଲେଖା ହୋଇଛି, ‘ଗୁରୁତର ଦୁର୍ଘଟଣା ପରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାର ନୂତନ ଉପାୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଆମେ ଆମର ଜରୁରୀକାଳୀନ ସେବାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲୁ। କିନ୍ତୁ ଆମର ନିୟମିତ କ୍ରାସ୍ ପରୀକ୍ଷା ଏଥିପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନୁହେଁ। ସେଥିପାଇଁ ଆମକୁ ଟିକେ ଅଲଗା ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ପଡିଲା…।

କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ, ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପୀଡିତମାନଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ କାରରୁ ବାହାର କରି ଡାକ୍ତରଖାନା ନିଆଯାଇପାରିବ, ଏଥିପାଇଁ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ। ଏହି କ୍ରାସ୍ ପରୀକ୍ଷା ଉପରେ ଆଧାର କରି ଉଦ୍ଧାର କର୍ମଚାରୀମାନେ ସଠିକ୍ ଏବଂ ଉନ୍ନତ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ । ଯାହା ଫଳରେ ଯେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଦୁର୍ଘଟଣାର ମୁକାବିଲା କରାଯାଇପାରିବ।
ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଭଲଭୋ କମ୍ପାନୀ କ୍ରାସ୍ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଏହାର ୧୦ଟି ବ୍ରାଣ୍ଡ୍ ନୂଆ କାର୍ ପରୀକ୍ଷା କରିସାରିଛି ! ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ ସମୟରେ କମ୍ପାନୀର ଇଞ୍ଜିନିୟରମାନେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅନ୍ତି ଯେ, କାର୍ ଛାଡିବା ପୂର୍ବରୁ ଗାଡି କେତେ ଚାପ ଏବଂ ବାଧ୍ୟ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ, ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଏହାର କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ପ୍ରକୃତ ସ୍ତର ଜାଣିହେବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.