କେବଳ ମୋଟା ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ପେଶିଆଲ ଅଫର୍, ମାତ୍ର ଘଣ୍ଟାକୁ ମିଳିବ ୧୩୦୦ ଟଙ୍କା

ପ୍ରିଜମ୍ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଆଜିକା ସମୟରେ ପତଳା ହେବା ଗୋଟିଏ ଟ୍ରେଣ୍ଡରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି କହିଲେ ଚାଲେ। ମୋଟା ଲୋକ ଅପେକ୍ଷା ପତଳା ଲୋକ ଟିକେ ଅଧିକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଦେଖା ଯାଆନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅନେକ କିଛି କାରଣ ପାଇଁ ମୋଟା ଲୋକଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଣଦେଖା କରାଯାଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ କୁହାଯାଏ ଏମିତି ଗୋଟିଏ ସଂସ୍ଥା ଅଛି ଯିଏ କେବଳ ମୋଟା ଲୋକଙ୍କୁ ଚାକିରି ଦେବା ସହ ଟଙ୍କା ଦେଉଛି। ତାହାଲେ ଆପଣ କଣ କହିବେ! ନିଶ୍ଚୟ ଭାବିବେ ଚାକିରି ପୁଣି କେବଳ ମୋଟା ଲୋକଙ୍କୁ, ସେ ଏମିତି କି ଚାକିରି? ତେବେ ଏମିତି ଅଫର୍ ଜାପାନରେ ମିଳୁଛି। ଜାପାନ ତାହାର ଅଭିନବ ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଜଣାଶୁଣା । ଏହି ଦେଶରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଭଡା ଦେବା ଏବଂ ଭଡାରେ ନେବା ଧାରା ବହୁ ପୁରୁଣା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଦେଶ ସେହି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ବିଶେଷ ଅଫର ଆଣିଛି ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଓଜନ ବଢିବାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ରହୁଛନ୍ତି । ଜାପାନରେ ଏହିପରି ଲୋକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯିବା ସହ ସେମାନଙ୍କୁ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ଭଲ ପରିମାଣର ଅର୍ଥ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଉଛି। ଜାପାନର ଏହି ଅନନ୍ୟ ଯୋଜନା ଏକ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇଛି।
“Debucari” ନାମକ ଏହି ଚାକିରିରେ, ମୋଟା ଲୋକଙ୍କୁ ଅନଲାଇନ୍ ଚୟନ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ଭଡ଼ାରେ ନେବା ପାଇଁ ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛି। ଏହି ସଂସ୍ଥା ୧୦୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ଓଜନର ଲୋକଙ୍କୁ ଖୋଜୁଛି। ଏହା ଏକ ଭିନ୍ନ ବିଷୟ ଯେ ଜାପାନରେ ୧୦୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ଓଜନ ବିଶିଷ୍ଟ ଲୋକ କେବଳ ବହୁତ ସନ୍ଧାନ ପରେ ମିଳିଥାନ୍ତି, କାରଣ ଏହି ସମଗ୍ର ଦେଶ ଏକ ଫିଟନେସ୍ ଫ୍ରକ୍ ଅଟେ। ତେବେ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଭାବୁଥିବେ ଯେ ୧୦୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ଓଜନ ବିଶିଷ୍ଟ ଲୋକଙ୍କୁ କିଏ କାହିଁକି ନିଯୁକ୍ତି ଦେବ? କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଜାପାନରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଖୋଜୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କର ଅଭାବ ନାହିଁ। ବିଶେଷକରି ସେହି ଲୋକମାନେ ଏହି ମୋଟା ଲୋକଙ୍କୁ ଖୋଜନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ପ୍ଲସ୍ ସାଇଜ୍ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ପୋଷାକ ତିଆରି କରନ୍ତି। ଜାପାନର ଫ୍ୟାଶନ୍ ବ୍ରାଣ୍ଡ କ୍ୱିଲା ମଧ୍ୟ “Debucari” ସର୍ଭିସ ଅଧୀନରେ କିଛି ମୋଟା ଲୋକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି।
ତେବେ ଏପ୍ରିଲ ପହିଲାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ମୋଟା ଲୋକଙ୍କ ଚାକିରି ବହୁତ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଛି। Debucari ନିଯୁକ୍ତି ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା Mr Bliss ୨୦୧୭ ମସିହାରେ ମଧ୍ୟ ମୋଟା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ତ୍ୟାଲେଣ୍ଟ ଏଜେନ୍ସି ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରେ ୪୫ ଜଣ ମୋଟା ଲୋକ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଦରକାର। ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟାରେ ୨୦୦୦ ୟେନ୍ ଅର୍ଥାତ୍ ଭାରତୀୟ ଟଙ୍କା ଅନୁଯାୟୀ ୧୩୦୦ ଟଙ୍କା ଦିଆଯିବ। ଏହି ମୋଟା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ନେଇ ପ୍ଲସ୍ ସାଇଜ୍ ପୋଷାକର ଫିଟିଙ୍ଗ୍ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇ ପାରେ, ସେମାନଙ୍କୁ ଏଥି ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିପାରେ ଯେ ସେମାନଙ୍କୁ ଦେଖୁଥିବା ଲୋକ ଅନୁଭବ କରିବେ ଯେ ତାଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଆଉ କେହି ମୋଟା ଅଛନ୍ତି ବୋଲି। ଏହାସହ ବିଜ୍ଞାପନରେ କାମ କରିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଭଡା ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇପାରେ।
କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ମୋଟା ଲୋକଙ୍କୁ କେବଳ କାମ ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯିବ, ସେମାନଙ୍କ ସହ କୌଣସି ଭୁଲ ବ୍ୟବହାର ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଏହି ସେବା ଅଧୀନରେ, ସେମାନେ ନିଜ ପାଇଁ ଗର୍ବିତ ହେବେ ଏବଂ ଯଦି ସେମାନଙ୍କୁ ମୋଟା କୁହାଯାଏ ତେବେ କୌଣସି କ୍ଷତି ହେବ ନାହିଁ। କମ୍ପାନୀ ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ସେମାନେ ପାଇଥିବା ଭଡା କେବଳ ସେମାନଙ୍କର ହେବ, କର୍ପୋରେଟ୍ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସହ କଥା ହେବା ପରେ କମ୍ପାନୀ ଏହାର ଆୟୋଗ ସ୍ଥିର କରିବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟୋକିଓ, ଓସାକା ଏବଂ ଆଇଚିର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସେବା ପାଇଁ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.