ଛୁଆକୁ କୋଳରେ ଧରି ମା’ କ୍ଷେତରେ ରୋପଣ କରି ପାରେ ତେବେ ରାମ୍ପରେ କାହିଁ ନୁହେଁ ?

ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଫ୍ୟାଶନ ଶୋ କଳ୍ପନା କରିବା ମାତ୍ରେ ରାମ୍ପ, ଲାଇଟ୍, ସୁନ୍ଦର ମଡେଲଙ୍କ ଚେହେରା ଆଖି ଆଗକୁ ଆସି ଯାଏ । ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ପୋଷାକରେ ପାରମ୍ପାରିକ ଢ଼ଙ୍ଗରେ ରାମ୍ପରେ ଚାଲୁଥିବା ମଡେଲମାନଙ୍କ ଶରୀର ମଧ୍ୟ ଏକ ଫ୍ରେମରେ ଥିଲା ଭଳି ଦିଶେ। ଏହାରି ଭିତରେ ଏକ ଆଦିବାସୀ ଫ୍ୟାଶନ୍ ଶୋ’ରେ ଭାଗନେଇଥିବା ଜଣେ ମଡେଲ୍ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ ପାଲଟିଛନ୍ତି, ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ରାମ୍ପ ଶୋ ରେ ତାଙ୍କ କୋଳରେ ଛୋଟ ଛୁଆ ଦେଖିଥିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ଏହି ମଡେଲଙ୍କ ନାମ ହେଉଛି ଅଲିସା ଗୌତମ, ଯିଏ ନିଜ କ୍ଷୀରଖିଆ ୧୦ ମାସର ଝିଅକୁ କୋଳରେ ଧରି ରାମ୍ପ କରିଥିଲେ। ଅଲିସା ବହୁ ବର୍ଷ ଧରି ମଡେଲିଂ କରୁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ଏହି ରାମ୍ପ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଥିଲା।

ଏହି ମଡେଲ ଜଣଙ୍କ ଆଦିବାସୀ ଅଳଙ୍କାର ସହିତ ମଙ୍ଗଲ ନାଗଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଡିଜାଇନ୍ ହୋଇଥିବା ଏକ ପଡିଆ ଶାଢ଼ୀ ପିନ୍ଧିଥିଲେ। ପାରମ୍ପାରିକ ବେଟ୍ରା (ପିଲାକୁ ବାନ୍ଧିବା ପାଇଁ କପଡା) ରେ ଝିଅ ସହିତ ରାମ୍ପରେ ଚାଲିଲା। ଅଲିସା ଝିଅ ସହିତ ରାମ୍ପରେ ଚାଲିବାର ଫଟୋ-ଭିଡିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବେଶ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଲୋକମାନେ ପିଲା ସହିତ ମା’ର ରାମ୍ପକୁ ବେଶ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି। ମଡେଲ୍ ଅଲିସା ଦି ଏସିଆନ୍ ସ୍କୁଲ୍ ଡେହରାଡୁନ୍ ରୁ ସ୍କୁଲ୍ ଶିକ୍ଷା ଶେଷ କରିଥିଲେ ଏବଂ NIFT ଗାନ୍ଧିନଗରରୁ ଫ୍ୟାଶନରେ ସ୍ନାତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ଏଭଳି ଭିନ୍ନ ଢଙ୍ଗରେ ରାମ୍ପ କରିବା ନେଇ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଦେଶରେ କେବେ ଦେଖି ନାହିଁ ଯେ, କୌଣସି ମା’ ନିଜ ଛୁଆ ସହିତ ରାମ୍ପ ଚାଲିବାର । ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ମା’ ନିଜ ପିଲାକୁ ନେଇ କ୍ଷେତରେ ରୋପଣ କରିପାରେ, ଘରର ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରେ, ତେବେ ରାମ୍ପରେ ଚାଲିପାରିବ ନାହିଁ କାହିଁକି? ଆଜି ମୋର ପଦକ୍ଷେପକୁ ସମସ୍ତେ ପ୍ରଶଂସା କରୁଛନ୍ତି, ତେଣୁ ମୁଁ ଭଲ ଅନୁଭବ କରୁଛି। ମୋର ଜେଜେ ବାପା ବନ୍ଦୀ ଓରାଓନ୍ ଜଣେ ଆଇପିଏସ୍, ଜଣେ ରାଜନେତା ମଧ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି । ପିତା ଡକ୍ଟର ପ୍ରକାଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଓରନ୍ ଆଦିବାସୀ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏବଂ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ OSD ରହି ସାରିଛନ୍ତି। ମାତା ସରସ୍ୱତୀ ଓରନ୍ ଜଣେ ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ।

ମୋ ବାପା ବହୁତ କଠୋର ଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଆମ ସ୍ୱପ୍ନ ମଧ୍ୟରେ କେବେ ବାଧା ଦେଇନଥିଲେ । ମୋର ସ୍ବପ୍ନ ମୋ ପରିବାରର ସମର୍ଥନ ପାଇଁ ପୂରଣ ହୋଇଛି। ଅଲିସା ତାଙ୍କ ସ୍କୁଲ୍ ସମୟରେ ଆଥଲେଟିକ୍ସରେ ସକ୍ରିୟ ଥିଲେ। ଫୁଟବଲ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ରହିସାରିଛନ୍ତି। ଭଲିବଲର ଜାତୀୟ ଖେଳାଳି ମଧ୍ୟ ଥିଲେ। ୨୦୨୧ ରେ ଏକ ଆଦିବାସୀ ବ୍ୟୁଟି କଣ୍ଟେସରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରି ପ୍ରଥମ ରନର୍ ଅପ୍ ଆଖ୍ୟା ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ। ୨୦୧୫ ରେ ତମାଇରା ବୁଟିକ୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ, ୨୦୨୦ ରେ ତାମାଇରା କ୍ଲାଉଡ୍ ରୋଷେଇ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ୧୨ ଟି ଫ୍ୟାଶନ ସୋରେ ଭାଗ ନେଇଛନ୍ତି। ସେ କୁହନ୍ତି ମୋର ଦୁଇଟି ଝିଅ ଅଛି, ମୁଁ ଘର ବାହାରେ ଭଲ ଭାବେ ମ୍ୟାନେଜ କରି ପାରୁଛି। ମହିଳାମାନେ, ଘର ଏବଂ ବାହାରେ ଏକ ସନ୍ତୁଳନ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସର୍ବଦା ଆପଣଙ୍କର ଆଗ୍ରହକୁ ବଜାୟ ରଖନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *