ପ୍ରତିବର୍ଷ ବଢୁଛି ଶିବଲିଙ୍ଗର ଉଚ୍ଚତା

ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ୍ ବ୍ୟୁରୋ:ଆମ ଦେଶରେ ହଜାର ହଜାର ମନ୍ଦିର ଅଛି, ଏହି ମନ୍ଦିରଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ପ୍ରାଚୀନ ଏବଂ କେତେକ ଚମତ୍କାରୀ। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଏକ ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା କୌଣସି ଚମତ୍କାରଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ । କାରଣ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଶିବଲିଙ୍ଗ ପ୍ରତିବର୍ଷ ବଢ଼ିଥାଏ, ହୁଏତ ଆପଣ ଏହାକୁ ବିଶ୍ବାସ କରି ନପରାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସତ୍ୟ। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଖଜୁରାହୋରେ ଅବସ୍ଥିତ ମାତାଙ୍ଗେଶ୍ୱର ମହାଦେବ ମନ୍ଦିରର ଶିବଲିଙ୍ଗର ଲମ୍ବ ପ୍ରତିବର୍ଷ ବଢ଼ିଥାଏ।

ଶିବଲିଙ୍ଗ ୯ ଫୁଟ ଭୂମିରେ ରହିଛି:

ଖଜୁରାହୋର ମାତାଙ୍ଗେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିରରେ ଥିବା ଶିବଲିଙ୍ଗ ଅନେକ ବିଶେଷତ୍ଵ ରହିଛି। ଏହି ମନ୍ଦିର ଶିବଙ୍କ ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବିଶ୍ୱାସର ମୁଖ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଅଟେ। ମନ୍ଦିରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଭୂମି ଭିତରେ ୯ ଫୁଟ ଏବଂ ଭୂମି ବାହାରେ ୯ ଫୁଟ ରହିଛି । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମନ୍ଦିରରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଏହି ଶିବଲିଙ୍ଗର ଲମ୍ବ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିବର୍ଷ ବଢ଼ିଥାଏ । ପ୍ରତିବର୍ଷ ଶରତ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଅବସରରେ ଶିବଲିଙ୍ଗର ଲମ୍ବ ମାପ କରାଯାଏ ଯାହା ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଏକ ଇଞ୍ଚ ଅଧିକ ରହିଥାଏ। ଏଠାରେ ଥିବା ଅଧିକାରୀମାନେ ଏହାକୁ ଇଞ୍ଚ ଟେପ୍ ରେ ମାପ କରନ୍ତି।

କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ ଶରତ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ଶିବଲିଙ୍ଗ ମାପ ହୁଏ:

ମାତାଙ୍ଗେଶ୍ୱର ମହାଦେବ ମନ୍ଦିରର ପୁରୋହିତଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତିବର୍ଷ କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ଶରତ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ଶିବଲିଙ୍ଗର ଲମ୍ବ ଏକ ତିଲ ଆକାରରେ ବାରମ୍ବାର ବଢ଼ିଥାଏ। ଶିବଲିଙ୍ଗର ଲମ୍ବ ମାପିବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀମାନେ ଏହାକୁ ଏକ ଇଞ୍ଚ ଟେପ୍ ରେ ମାପ କରନ୍ତି। ଯେଉଁଠାରେ ଶିବଲିଙ୍ଗ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଲମ୍ବା ଦେଖାଯାଏ।

ଶିବଲିଙ୍ଗ ଉଭୟ ଉପରେ ଏବଂ ତଳେ ବଢ଼ିଥାଏ:

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହି ମନ୍ଦିରର ଆଉ ଏକ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ରହିଛି। ତାହା ହେଉଛି, ଏହି ଶିବଲିଙ୍ଗ ଯେତେ ଅଧିକ ଉପରକୁ ବଢେ ସେତେ ତଳକୁ ଗତି କରେ। ଶିବଲିଙ୍ଗର ଏହି ଅଦ୍ଭୁତ ଚମତ୍କାର ଦେଖିବାକୁ ଲୋକମାନେ ଏଠାରେ ଭିଡ଼ ଜମାଇଥାନ୍ତି। ଯଦିଓ ମନ୍ଦିରରେ ବର୍ଷସାରା ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ଭିଡ଼ ରହିଥାଏ , କିନ୍ତୁ ଶ୍ରାବଣ ମାସରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ ଅଧିକ ଜମିଥାଏ।

୧୧୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ମନ୍ଦିର:

ଏହି ମନ୍ଦିର ଲକ୍ଷ୍ମଣ ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଯାହା ୩୫ ଫୁଟ ବର୍ଗାକାର କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିର୍ମିତ । ଏହାର ଗର୍ଭଗୃହ ମଧ୍ୟ ବର୍ଗାକାର ଅଟେ। ମନ୍ଦିରର ପ୍ରବେଶ ଦ୍ଵାରା ପୂର୍ବ ଦିଗକୁ ରହିଛି। ମନ୍ଦିରର ଶିଖର ବହୁ ମହଲା ବିଶିଷ୍ଟ। ଏହାର ନିର୍ମାଣ ଅବଧି ପ୍ରାୟ ୯୦୦ ରୁ ୯୨୫ ଖ୍ରୀଷ୍ଟାବ୍ଦରେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ମନ୍ଦିର ଚନ୍ଦେଲା ଶାସକ ହର୍ଷଦେବଙ୍କ ସମୟରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା।୮.୫ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚର ଶିବଲିଙ୍ଗ ମନ୍ଦିରର ଗର୍ଭଗୃହରେ ରହିଛି। ଏହାର ପରିଧି ପ୍ରାୟ ୪ ଫୁଟ। ଏହି ଶିବଲିଙ୍ଗ ମୃତ୍ୟୁଞ୍ଜୟ ମହାଦେବ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା।

ରହିଛି ପୌରାଣିକ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ:

ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ ଭଗବାନ ଶଙ୍କରଙ୍କ ପାଖରେ ମକରତ ମଣି ଥିଲା, ଯାହା ଶିବ ପାଣ୍ଡବଙ୍କ ବଡ଼ ଭାଇ ଯୁଧିଷ୍ଠିରଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲେ। ଯୁଧିଷ୍ଠିରଙ୍କଠାରୁ ମଣି ମାତଙ୍ଗ ଋଷିଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚି ଥିଲା, ସେ ଏହି ମଣିକୁ ରାଜା ହର୍ଷବର୍ମନଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲେ। ମାତଙ୍ଗ ଋଷିଙ୍କ ମଣି ହେତୁ ଏହି ମନ୍ଦିରର ନାମ ମାତଙ୍ଗେଶ୍ୱର ମହାଦେବ ମନ୍ଦିର ହୋଇଛି ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଶିବଲିଙ୍ଗ ମଝିରେ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଏହି ରତ୍ନକୁ ଭୂମିରେ ପୋତି ଦିଆଯାଇଥିଲା ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ସେବେଠାରୁ ରତ୍ନ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଅଧୀନରେ ରହିଆସିଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *