Connect with us

ଦେଶ ଓ ବିଦେଶ

ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ କୃଷକମାନେ ଏହି କାରଣରୁ ମାଟିରେ ପୋତୁଛନ୍ତି ଅନ୍ତଃବସ୍ତ୍ର

Published

on

ପ୍ରିଜମ୍ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଆପଣଙ୍କୁ ମୃତ୍ତିକାର ଗୁଣବତ୍ତା ପରୀକ୍ଷଣ କରିବାକୁ କହିଲେ କଣ କରିବେ? କୌଣସି ଲ୍ୟାବକୁ ନେବେ ନ ହେଲେ ମୃତ୍ତିକା ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନେବେ। କିନ୍ତୁ ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ କରାଯାଉଥିବା ଏକ ନିଆରା ମୃତ୍ତିକା ପରୀକ୍ଷଣ ପଦ୍ଧତି ବିଷୟରେ ଆପଣ ଜାଣିଲେ ଚକିତ ହେବେ । ମାଟିର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ୨ ହଜାର ଅନ୍ତଃବସ୍ତ୍ରକୁ ମାଟିରେ ପୋତି ଦେଉଛନ୍ତି ଚାଷୀମାନେ।


ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡର କୃଷକ ଏବଂ ଉଦ୍ୟାନ ମାଲିକମାନେ ମୃତ୍ତିକାର ଗୁଣବତ୍ତା ପରୀକ୍ଷା ସହ ଜଡିତ ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୨୦୦୦ ଧଳା ଅନ୍ତଃବସ୍ତ୍ରକୁ ମାଟି ତଳେ ପୋତିଛନ୍ତି। ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ କୃଷକମାନେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଜଣା ପଡ଼ିଛି। ବାସ୍ତବରେ ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଅନୁସନ୍ଧାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଏଗ୍ରୋସ୍କୋପ୍ ଦ୍ୱାରା ଏଭଳି ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଉଛି। ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଥିବା ଦଳ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ତଃବସ୍ତ୍ର ଯୋଗଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଏଗ୍ରୋସ୍କୋପ୍ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ପରେ ଏହି ଅନ୍ତଃବସ୍ତ୍ରକୁ ଭୂମିରୁ ବାହାର କରି ଏହାର ଫଟୋଗ୍ରାଫି କରିବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ଏହା ପରେ ସେ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିବା ସହ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ଦେବେ ଯେ, ଯେଉଁ ଜମିରେ ଅନ୍ତଃବସ୍ତ୍ର ପୋତା ଯାଇଥିଲା ତାହା କେତେ ଅମଳ କ୍ଷମ ରହିଛି।


ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଚାଲିଥିବା ଏହି ଅନନ୍ୟ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମଧ୍ୟ ତଳେ ଅନ୍ତଃବସ୍ତ୍ର ପଡ଼ିରହିବା କାରଣରୁ ଗଛ ଉପରେ କିପରି ପ୍ରଭାବ ପଡୁଛି ତାହା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନଜର ରଖିବେ। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବେ ଯେ କପଡା ଉପରେ କେତେ ଜୀବାଣୁ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ଛୋଟ ଜୀବାଣୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ଦ୍ୱାରା କେତେ କପଡା ନଷ୍ଟ ହେଉଛି ? ସେ ଦିଗ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବେ। ଯଦି କପଡା ବହୁତ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥାଏ, ତେବେ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ସେଠାରେ ଥିବା ଜମିରେ ଭଲ ଅମଳ ଶକ୍ତି ଅଛି ଏବଂ ମାଟିରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଉପାଦାନ ହୋଇପାରିବ। ଏଗ୍ରୋସ୍କୋପ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ପରୀକ୍ଷଣରେ ଜଡିତ କୃଷକ ଏବଂ ଉଦ୍ୟାନ ମାଲିକମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଭୂମିରେ ପୋତିବା ପାଇଁ ଚା’ ବ୍ୟାଗ ଦିଆଯିବ। ଯାହା ଫଳରେ ଅନ୍ତଃବସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଚା’ ବ୍ୟାଗରେ ତୁଳନା କରାଯାଇପାରିବ । ତେବେ ଏହି ସମସ୍ତ ଅନ୍ତଃବସ୍ତ୍ର ପ୍ରାୟ ଏକ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭୂମିରେ ପୋତି ହୋଇ ରହିବ, ଯାହା ପରେ ଏହାକୁ ଡିଜିଟାଲ୍ ଅପସାରଣ କରାଯିବ ଏବଂ ଡିଜିଟାଲ୍ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରାଯିବ।

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trending