ଏବେ ୩ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଜଣା ପଡ଼ିବ ବ୍ରେକ୍ ଅପ୍ ଖବର

ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ:ଆଜିକା ସମୟରେ ପୁଅ ଏବଂ ଝିଅମାନେ ପ୍ରେମରେ ବ୍ରେକଅପ୍ ହେତୁ ଅନେକ ଥର ନିଜକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥାନ୍ତି । ବେଳେବେଳେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ରହିଥିବା ସମ୍ପର୍କ କେଉଁ କାରଣରୁ ଭାଙ୍ଗି ଗଲା ତାହା ଜଣା ପଡେନାହିଁ ? କିନ୍ତୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏବେ ବ୍ରେକ୍ ଅପ୍ ପଛର କାରଣ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି। ଯାହା ଦ୍ୱାରା ତିନିମାସ ପୂର୍ବରୁ ଜଣା ପଡିବ ଯେ ବ୍ରେକଅପ୍ ହେବାକୁ ଯାଉଛି।ଅଷ୍ଟିନରେ ଥିବା ଟେକ୍ସାସ୍ ୟୁନିଭରସିଟିର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ୬,୮୦୩ ରେଡ୍ଡିଟ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ୧,୦୨୭,୫୪୧ ପୋଷ୍ଟ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ. ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ବିଶେଷ ଭାବରେ ଏହି ଉର୍ଗସ୍ ଚୟନ କରିଥିଲେ | ଏହି ସମସ୍ତ ଉପଭୋକ୍ତା r / BreakUps ରେ ପୋଷ୍ଟ କରିଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଜାଣି ହେଉଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ସଂପର୍କ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ଯାଉଛି । ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ହେଲା ଯେ ସେ ଭାଙ୍ଗି ପଡିଛନ୍ତି।

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ତିନିମାସ ପାଇଁ ଏହି ପୋଷ୍ଟଗୁଡିକ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ବ୍ରେକଅପ୍ ଦ୍ୱାରା ଲୋକମାନେ କିପରି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲେ ସେମାନଙ୍କର ଭାଷା ଏବଂ ଆଚରଣ ମଧ୍ୟ ବଦଳିଥିଲା।ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଏକାଡେମୀ ଅଫ୍ ସାଇନ୍ସସ୍ ପ୍ରୋସିଡିଙ୍ଗ୍ ଏହାର ସଂସ୍କରଣରେ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ବ୍ରେକଅପ୍ ହୋଇଥିଲା ସେମାନଙ୍କ ଭାଷା ୩ ମାସ ଆଗରୁ ବଦଳି ଯାଇଥିଲା। ଏବଂ ଏହା ୬ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଦଳି ନଥିଲା। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ପୋଷ୍ଟରେ ବ୍ରେକଅପ୍ ହେବାର ଚିହ୍ନ ୩ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିବା ଆରମ୍ଭ କରକରିଥିଲା। ଯାହାର ବ୍ରେକଅପ୍ ହେବାକୁ ଯାଉଛି, ତାଙ୍କ ଭାଷା ତିନି ମାସ ପୂର୍ବରୁ ବଦଳିଯାଏ।ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ବ୍ରେକଅପ୍ ଚିହ୍ନରେ ଲୋକଙ୍କ ପୋଷ୍ଟଗୁଡ଼ିକ ଯଥେଷ୍ଟ ଭିନ୍ନ । ବ୍ରେକଅପ୍ ପୂର୍ବରୁ ଲୋକମାନେ ମୋ ଏବଂ ନିଜ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ପୋଷ୍ଟ ସେୟାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, I- ଶବ୍ଦ, ଭି-ଶବ୍ଦ ପରି ଉଦାସୀନତା ଦ୍ୱାରା ବର୍ଣ୍ଣିତ ଶବ୍ଦ ଉପରେ ଅଧିକ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ।

ବ୍ରେକଅପ୍ ହେବାର ତିନି ମାସ ପୂର୍ବରୁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିଶ୍ଳେଷଣାତ୍ମକ ଚିନ୍ତାଧାରାରେ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ଘଟଘଟିଥିଲା।ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ବ୍ରେକଅପ୍ ପୂର୍ବରୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଧିକ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଏବଂ ଅନଔପଚାରିକ ଭାଷା ବ୍ୟବହାର କରି ପୋଷ୍ଟ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଲୋକମାନେ ପୋଷ୍ଟରେ ଲେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି ଯେ ….. ମୁଁ ଜାଣେ ନାହିଁ ମୋର କାହାଣୀ କହିବା ଉଚିତ୍ କି ନୁହେଁ। ମୋର ସାହାଯ୍ୟ ଦରକାର କାରଣ ମୁଁ ହଜିଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ମୋର କାହାଣୀ ଲମ୍ବା, ମୁଁ ଜାଣେ ନାହିଁ ଏହାକୁ ସେୟାର କରିବା ଠିକ୍ ହେବ କି ନାହିଁ।ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଏହିପରି ପରିବର୍ତ୍ତନ ସାଧାରଣତଃଯେତେବେଳେ ବ୍ୟକ୍ତିର ସମ୍ପର୍କ ଭଲରେ ଚାଲିଥିବା ମଣିଷମାନଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ମନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସେ, କିମ୍ବା ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି … ତେବେ ସେମାନେ ଏପରି ଭାଷା ବ୍ୟବହାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। ଏହି ଅଧ୍ୟୟନର ମୁଖ୍ୟ ଗବେଷକ ସାରା ସରଜ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକମାନେ ପୂର୍ବରୁ ଜାଣିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କର ବ୍ରେକଅପ୍ ଘଟିବ, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ନିଜ ଭାଷା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *