ପୁଅଙ୍କଠାରୁ ଝିଅଙ୍କ ସାଇକେଲ କାହିଁକି ଭିନ୍ନ ହୋଇଥାଏ

ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ସାଇକେଲ ଚଲେଇବା ପୁଣି ଏକ ଟ୍ରେଣ୍ଡ ପଲଟିଲାଣି କିଏ ବାୟୁ ପ୍ରଦୃଷଣ ରୋକିବା ପାଇଁ ତ ଆଉ କେହି ନିଜକୁ ଫିଟ୍ ରଖିବା ପାଇଁ ସାଇକେଲ ଚଲେଇବା ପାଇଁ ଆଗ୍ରହୀ ହେଉଛନ୍ତି। ସମୟ ବଦଳିବା ସହିତ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସାଇକେଲର କ୍ରେଜ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ବଜାରରେ ଏକ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟର ସକିଲ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ। ଦୁନିଆର ଅନେକ ଦେଶରେ ଲୋକମାନେ ଅଫିସକୁ ଯିବା ପାଇଁ ସାଇକେଲ ବ୍ୟବହାର କରିବା ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।ସାଇକେଲର ବ୍ୟବହାର ପ୍ରଦୂଷଣ ବିସ୍ତାର କରେ ନାହିଁ ଏବଂ ଶରୀରର ଅନେକ ଲାଭ ହୋଇଥାଏ। ସାଇକେଲ ଚଲାଇବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନରେ ଉନ୍ନତି ଆସିଥାଏ। ଏହା ସହିତ ଶରୀରର ସମସ୍ତ ଅଙ୍ଗ ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତି। ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ଦିଗରେ ସାଇକେଲର ବ୍ୟବହାର ମଧ୍ୟ ଉପଯୋଗୀ। ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶଗୁଡିକର ଲୋକମାନେ ୧୮ ତମ ଶତାବ୍ଦୀରେ ସାଇକେଲ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଫ୍ରାନ୍ସର ରାଜଧାନୀ ପ୍ୟାରିସରେ ୧୮୧୬ ମସିହାରେ ଜଣେ କାରିଗର ଏହି ସାଇକେଲ ଉଦ୍ଭାବନ କରିଥିଲେ। ସେହି ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଏକ ହବି ଘୋଡା ବୋଲି କହୁଥିଲେ।ଏହା ପରେ, ୧୮୬୫ ମସିହାରେ, ଏକ ଫୁଟ-ପେଡାଲ୍ ଘୂର୍ଣ୍ଣନ ଚକ ଉଦ୍ଭାବନ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହାକୁ ଭେଲୋସିପେଡ୍ କୁହାଯାଉଥିଲା। ଏହା ପରେ ୧୮୭୨ ରେ ସାଇକେଲ ଏକ ସୁନ୍ଦର ରୂପ ପାଇଲା । ଏହା ପରେ ଏଥିରେ ପତଳା ଲୁହା ଚକ ଲଗାଯାଇଥିଲା ଯାହାକୁ ଆଧୁନିକ ସାଇକେଲ କୁହାଯାଉଥିଲା । ଆଜି ଉପଲବ୍ଧ ସାଇକେଲର ଏହି ରୂପ। ବଜାରରେ ସାଧାରଣତଃ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ସାଇକେଲ ଉପଲବ୍ଧ ଏବଂ ଉଭୟଙ୍କର ଡିଜାଇନ୍ ଭିନ୍ନ । ମହିଳା ସାଇକେଲ ଆଗରେ ରଡ ନଥିବା ବେଳେ ପୁରୁଷଙ୍କ ସାଇକେଲରେ ରଡ଼ ରହିଥାଏ। ତେବେ ଏଭଳି ଭିନ୍ନତା ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଥିବ। ଅନେକ ଥର ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଆସେ ଯେ ମହିଳା ସାଇକେଲ ଆଗରେ କାହିଁକି ରଡ୍ ନାହିଁ?

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସାଇକେଲର ଆଗ ରଡ ଏହାର ଫ୍ରେମ୍ କୁ ମଜବୁତ କରିଥାଏ, କିନ୍ତୁ ମହିଳାଙ୍କ ପୋଷାକକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏପରି ସାଇକେଲ ତିଆରି କରାଯାଇଥାଏ। ବାସ୍ତବରେ ରଡ୍ ଯୋଗୁଁ ମହିଳାମାନେ ସାଇକେଲ ଚଲାଇବାରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ, କାରଣ ସେମାନଙ୍କ ପୋଷାକ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିଲା ଉଠିବାକୁ ଏହି କାରଣରୁ ମହିଳାଙ୍କ ସାଇକେଲରୁ ରଡ୍ ଗୁଡିକ ବାହାର କରାଯାଇଥିଲା। ରଡ୍ ନଥିବାରୁ ସେ ସହଜରେ ସାଇକେଲ ଚଲାଇ ପାରିବେ। ଏହାସହ ଝିଅ ପିଲାଙ୍କ ସାଇକେଲ ଟିକେ କମ ଉଚ୍ଚତାର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ସାଇକେଲ ଅଧିକ ଉଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ। ସେହିପରି ସ୍କୁଟି ମଧ୍ୟ ମହିଳା ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିଶେଷ ଭାବେ ତିଆରି ହୋଇଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *