Connect with us

ଦେଶ ଓ ବିଦେଶ

ଚନ୍ଦ୍ରର ଚମତ୍କାର ଫୋଟୋ, ୧୬ ବର୍ଷିୟ ପ୍ରଥମେଶଙ୍କ କମାଲ୍

Published

on

ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ନାସା ଓ ISRO ପରି ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସିଗୁଡ଼ିକ ଚନ୍ଦ୍ରର ଅନେକ ଫଟୋ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚନ୍ଦ୍ରର ଏପରି ଏକ ଫଟୋ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ୍ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଯିଏ ବି ଏହି ଫଟୋ ଦେଖୁଛି ପ୍ରଶଂସା ନ କରି ରହିପାରୁନି । ଏହି ଫଟୋ ସେୟାର କରିନ୍ତି ପୁଣେ ନିବାସୀ ୧୬ ବର୍ଷିୟ  ଜଣେ ଯୁବକ । ତାଙ୍କ ନାଁ ହେଉଛି ପ୍ରଥମେଶ ଜାଜୁ (Prathamesh Jaju) । ଚନ୍ଦ୍ରର ଏପରି ଫଟୋ ଦେଖିଲେ ଲାଗୁଛି ଅତି ପାଖରୁ ନିଆଯାଇଛି ।  ପ୍ରଥମେଶଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଆଯାଇଥିବା ଏହି ଫଟୋ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବେଶ ଭାଇରାଲ୍ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ।

https://www.instagram.com/prathameshjaju/?utm_source=ig_embed&ig_rid=665178f7-f542-4c56-bf8a-6717ea020731

     ଚନ୍ଦ୍ରର ଏହି ଫଟୋଗୁଡ଼ିକୁ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମେଶ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଛି । ଚନ୍ଦ୍ରର ଅତି ସ୍ପଷ୍ଟ ଏବଂ ରଙ୍ଗୀନ ଚିତ୍ର କ୍ଲିକ୍ କରିଥିବା ପ୍ରଥମେଶ ୫୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଫଟୋ ଉଠାଇଛନ୍ତି ।  ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ସେ ୧୮୬ଟି ଗିଗାବାଇଟ ଡାଟା ବ୍ୟବହାର କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରଥମେଶ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ଜଣେ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନୀ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଏପରି ଫଟୋଗ୍ରାଫି କରିବାକୁ ବହୁତ ଭଲ ଲାଗି ।

    ପ୍ରଥମେଶ ମେ ୩ ତାରିଖ ରାତି ପାଖାପାଖି ୧ଟାରେ ଏହି ଫଟୋ ସବୁ ଉଠାଇଥିଲେ । ସେ ଦୀର୍ଘ ୪ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଭିଡିଓ ଓ ଫଟୋ ଉଠାଇଥିଲେ । ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଫଟୋ ଉଠାଇଥିବା ବେଳେ ତାହାକୁ ପ୍ରୋସେସ୍ କରିବାକୁ ୩୮ରୁ ୪୦ ଘଣ୍ଟା ଲାଗିଥିଲା ।  ଯେତେବେଳେ ସେ ଫଟୋ ଉଠାଉଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କର ‘ raw ଡାଟା ପ୍ରାୟ ୧୦୦ MBର ଥିଲା ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଏହାକୁ ସେ ପ୍ରୋସେସ୍ କରନ୍ତି, ସେତେବେଳେ  ଡାଟାର ସାଇଜ୍ ପ୍ରାୟ ୧୮୬ GBକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା। ପ୍ରଥମେଶ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଫଟୋ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ସେ ଅନେକ ଆର୍ଟିକଲ୍ ପଢି଼ବା ସହ ୟୁଟ୍ୟୁବରେ ଅନେକ ଭିଡିଓ ଦେଖିଥିଲେ । ଏହି ଦୁଇଟି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ତାଙ୍କୁ ଫଟୋ କ୍ୟାପଚର କରିବା ଏବଂ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲା | ସେ ଏହି ଫଟୋଗୁଡ଼ିକୁ ଏକତ୍ର ଷ୍ଟିଚ୍ କରିବା ବେଳେ ଅନ୍ତିମ ଡାଟା ପ୍ରାୟ ୬୦୦MBରେ ପହଞ୍ଚିଲା । ପ୍ରଥମେଶ କହିଛନ୍ତି, ଏହି ଚିତ୍ରଟି ହେଉଛି 3D ଇଫେକ୍ଟ ଦେବାକୁ କ୍ଲିକ୍ କରାଯାଇଥିବା ଦୁଇଟି ଭିନ୍ନ ଚିତ୍ରର HDR କମ୍ପୋଜିଟ୍ | ଥ୍ରାର୍ଡ କ୍ବାର୍ଟର ମିନରଲ୍ ମୁନ୍ ର ଏହା ମୋର ବିସ୍ତୃତ ଏବଂ ସ୍ପଷ୍ଟ ସଟ୍ ଅଟେ |

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trending