ଏଠି ନିଜ ମୃତ୍ୟୁର ଉପାୟ ବାଛନ୍ତି କଏଦୀ…

ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ବିଭିନ୍ନ ଅପରାଧ ପାଇଁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଦଣ୍ଡ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି । କେଉଁ ଠାରେ ମାନବ ଅଧିକାର ଅଧୀନରେ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡର କୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନଥିବା ବେଳେ ଆଉ କେତେକ ଦେଶଗୁଡିକର ବନ୍ଦୀମାନଙ୍କୁ ବଦଳିବା ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯାଇଥାଏ । ସେହିପରି ଆଉ କିଛି ଦେଶ ଅଛି, ଯେଉଁ ଠାରେ ସାମାନ୍ୟ ଭୁଲ୍ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇଥାଏ । ଏହା ସହିତ ଏଥିରୁ ଚାରି ପାଦ ଆଗକୁ ବଢ଼ି ଆମେରିକାର ଉତ୍ତର କାରୋଲିନାରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ଏକ ନୂତନ ନିୟମ ପ୍ରଣୟନ କରିଛନ୍ତି। ଏଠାରେ କଏଦୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କୁ ପଚରାଯିବ ସେ କେଉଁ ଉପାୟରେ ମରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି?

ମେ ୧୪ ତାରିଖରେ ଦକ୍ଷିଣ କାରୋଲିନାର ରାଜ୍ୟପାଳ ପସନ୍ଦଯୋଗ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ଚୟନ ପାଇଁ ଏକ ବିଲ୍ ପାରିତ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ କଏଦୀମାନଙ୍କୁ ଦୁଇଟି ବିକଳ୍ପ ଦିଆଯାଏ । ଗୁଳି ଚଳାଇବା ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକରେଣ୍ଟ ଲଗେଇବା ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟାକୁ ବାଛିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଦକ୍ଷିଣ କାରୋଲିନାରେ ଲେଥଲ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନର ଅଭାବ ହେତୁ ଏହି ବିଲ୍ ପାରିତ ହୋଇଛି। ଲେଥଲ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ହେଉଛି ବିଷାକ୍ତ ଛୁଞ୍ଚି, ଯାହା ଦ୍ଵାରା କଏଦୀମାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥାଏ।

      ଗତ କିଛି ମାସ ହେବ ଦକ୍ଷିଣ କାରୋଲିନାରେ ଏହି ଇଞ୍ଜେକ୍ସନର ଅଭାବ ଦେଖା ଦେଇଛି । ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଏହି ଔଷଧ ତିଆରି କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ । ଯାହା ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କଏଦୀମାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡକୁ ଅନେକ ମାସ ଧରି ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଛି । ଏହି କାରଣରୁ ଅପରାଧର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ନ୍ୟାୟରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ବିଲ୍ ପରେ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଏହି ବିଲ୍ ପୂର୍ବରୁ ଦକ୍ଷିଣ କାରୋଲିନା ବନ୍ଦୀମାନଙ୍କୁ ବିକଳ୍ପ ଭାବେ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ତା’ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଏବଂ ବିଷାକ୍ତ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ବାଛିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା । ଯେତେବେଳେ ବନ୍ଦୀମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ, ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି, ସେମାନେ ତାହାକୁ ବାଛିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ । ଏହି କାରଣରୁ ବିକଳ୍ପ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଏକ ନୂତନ ବିଲ୍ ପାରିତ ହେଲା । ଏହାପୂର୍ବରୁ କେବେ ବି ଗୁଳି ଚଳାଇବାର ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇନଥିଲା। ଲେଥଲ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଅଭାବରୁ ଏହାକୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଯୋଡ଼ି ଦିଆଯାଇଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.