କିଛି ବର୍ଷ ପରେ ବିଶ୍ବରୁ ସରିଯିବ ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ, ମଣିଷ ଖାଇବେ…

ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ଜଳ, ବାୟୁ ଖାଦ୍ୟ ବିନା ଦୁନିଆର ମଣିଷ ତିଷ୍ଠି ରହିବା ଅସମ୍ଭବ । ହେଲେ ଭାବିଲେ ଯଦି ବିଶ୍ବରେ ଗୋଟିଏ ବି ଦାନା ରହିବନି ତେବେ କଣ କରିବେ ଆପଣମାନେ? କଥାଟା ଆପଣଙ୍କୁ ହୁଏତ ଏବେ ଅଦରକାରୀ ଲାଗିପାରେ ।  ହେଲେ ଆଗାମୀ କିଛି ବର୍ଷ ଭିତରେ ଏହା ସତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। କେମ୍ବ୍ରିଜ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଆଧାରରେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଆସନ୍ତା କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଲୋକଙ୍କୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ କୀଟପତଙ୍ଗ ଏବଂ ଶୈବାଳ ଖାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଦୁନିଆରେ ଖାଦ୍ୟ ଅଭାବ ହେତୁ ଏହା ଘଟିବ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି।

 କେମ୍ବ୍ରିଜ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଅନେକ ବୈଜ୍ଞାନିକ କିଛି ଦିନ ଆଗରୁ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଥିଲେ। ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର Center for the Study of Excessive Risk Research ଆସୋସିଏଟ୍ (Asaf Tzachor) ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନର ଫଳାଫଳକୁ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆଣିଛନ୍ତି। ଅସଫ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁନିଆ ସବୁ ଠାରୁ କଠିନ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି। ଦୁନିଆରେ ଏକ ମହାମାରୀ ଅଛି, ଅନେକ ଦେଶର ଜଙ୍ଗଲରେ ଭୟଙ୍କର ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି, ଅନେକ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଆସୁଛି। ଏଭଳି ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ହେତୁ କେବଳ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦୁନିଆରେ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟର ଅଭାବ ଦେଖାଦେବ। ଏହି କାରଣରୁ ମଣିଷମାନଙ୍କୁ ଜୀବିତ ରହିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସଂଘର୍ଷ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲୋକମାନେ ଜୀବିତ ରହିବାକୁ କୀଟ, ଲାର୍ଭା ଏବଂ ସମୁଦ୍ର ଘାସ ଖାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବେ।

  ଅସଫ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନା ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ଵର ଅଧିକାଂଶ ଦେଶରେ ଶସ୍ୟର ଅମଳ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲୋକଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତର ଖାଦ୍ୟ ବଦଳିଯିବ। ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ  ଡାଲି, ପନିପରିବା, ରୋଟି କିମ୍ବା ଚାଉଳ ଖାଉଛନ୍ତି, ଉତ୍ପାଦନ ବନ୍ଦ ହେତୁ ଲୋକଙ୍କୁ କୀଟ, ଲାର୍ଭା ଏବଂ ଶୈବାଳ ଖାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏହି ଫଙ୍ଗସରେ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଭରପୂର ମାତ୍ରାରେ ରହିଛି । ମତ୍ସ୍ୟମାନେ ଏବେ ଏହି ଡାଏଟ୍ ଅନୁସରଣ କରୁଛନ୍ତି । ଆଗାମୀ ସମୟରେ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟର ଅଭାବ ହେତୁ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ସମାନ ଜିନିଷ ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିବେ।

ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଜଡିତ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନର ପରିବେଶରେ ଲାର୍ଭା ଏବଂ ଶୈବାଳଗୁଡ଼ିକ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପୁଛି । ସେମାନଙ୍କର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଅଧିକ ଯତ୍ନ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେମାନଙ୍କର ଅମଳ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଯେତେବେଳେ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ଦୁନିଆରୁ ଶେଷ ହୋଇଯିବ, ସେତେବେଳେ ମଣିଷମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପେଟ ଏଥିରେ ହିଁ ପୂରଣ କରିବେ। ଏହା ପ୍ରୋଟିନର ଦୁଇଟି ଉତ୍ତମ ଉତ୍ସ ।

 ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଅନେକ ଏସୀୟ ଦେଶରେ କୀଟ ଏବେ ବି  ଖାଇଥାନ୍ତି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ଏହା ମୁଖ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ହୁଏ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ତେବେ ସେଥିରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବାର ନାହିଁ । ଭବିଷ୍ୟତରେ  ଲୋକମାନେ ଖାଦ୍ୟ ପାଇଁ ଏହି କୀଟ ଚାଷ କରିବେ। ଏହା ଘର ବାହାରେ ଉତ୍ପାଦନ ହୋଇପାରିବ। ଭବିଷ୍ୟତରେ ଲୋକମାନେ ଖାଦ୍ୟର ସ୍ଵାଦ ଭୁଲି ଯିବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। କେବଳ ଜୀବିତ ରହିବା ପାଇଁ ଖାଇବାକୁ ପଡିବ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲୋକମାନେ ବିନା ଦ୍ୱିଧାରେ ଏହି କୀଟ ଖାଇବେ। ତେବେ ଅସଫ୍ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କୀଟପତଙ୍ଗରେ ମଧ୍ୟ ମଣିଷ ଅନେକ କିସମ ପାଇବ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ସେଗୁଡିକ ଖାଇ ବିରକ୍ତ ହେବେ ନାହିଁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.