ଏକା ଥରେ ୯ ପିଲାଙ୍କୁ ଜନ୍ମ ଦେଲେ ୨୫ ବର୍ଷୀୟ ମହିଳା

ପ୍ରିଜମ୍ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: କଥାଟା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗୁଥିଲେ ବି ସତ। ଜଣେ ୨୫ ବର୍ଷର ମହିଳା ଏକାଥରକେ ୯ ଜଣ ପିଲାଙ୍କୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଛନ୍ତି। ପଶ୍ଚିମ ଆଫ୍ରିକୀୟ ଦେଶ ମାଲିର ମହିଳା ନଅଟି ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ଦେଇଛନ୍ତି। ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସ୍କାନରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ଶିଶୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାଠାରୁ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଦୁଇ ଅଧିକ। ସ୍କାନିଂ ସମୟରେ କେବଳ ସାତଜଣ ଶିଶୁ ମହିଳାଙ୍କ ଗର୍ଭରେ ଥିବା ନିଶ୍ଚିତ କରାଯାଇଥିଲା। ହଲିମା ସାଇସେ ନାମକ ଜଣେ ମହିଳା ମୋରୋକୋରେ ୯ ସନ୍ତାନଙ୍କୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ। ମାଲି ସରକାର ମହିଳାଙ୍କୁ ସେଠାକୁ ବିଶେଷ ଯତ୍ନର ସହ ପଠାଇଥିଲେ। ପଶ୍ଚିମ ଆଫ୍ରିକୀୟ ଦେଶ ମାଲିର ଡାକ୍ତରମାନେ ହଲିମା ଏବଂ ତାଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କ ଜୀବନ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତିତ ଥିଲେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମାଲି ସରକାର ଏଥିରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରି ପଠାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ।

ମାଲିର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାଞ୍ଚ ଜଣ ବାଳିକା ଏବଂ ଚାରି ପୁଅ ଅଛନ୍ତି । ସେ ଅପରେସନରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ସେ ଭଲ ଅଛନ୍ତି । ଏକତ୍ର ୯ ପିଲାଙ୍କର ଜନ୍ମ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ଏକ ବିରଳ ଘଟଣା । ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ ନଅଟି ସନ୍ତାନ ପ୍ରସବ କରିବାର ଦୁଇଟି ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି । ୧୯୭୧ ରେ ଜଣେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ମହିଳା ନଅ ସନ୍ତାନ ପ୍ରସବ କରିଥିବାବେଳେ ୧୯୯୯ ରେ ମାଲେସିଆର ଜଣେ ମହିଳା ମଧ୍ୟ ୯ ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେହି ବଞ୍ଚିପାରିଲେ ନାହିଁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.