ଏହି ରହସ୍ୟମୟ ହ୍ରଦକୁ ପ୍ରତିକ୍ଷଣ ମାରୁଛି ବିଜୁଳି, ପ୍ରତି ମିନିଟରେ ୨୮ ଥର ହେଉଛି ବଜ୍ରପାତ

ପ୍ରିଜମ୍ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଆଜିର ଆଧୁନିକ ସମୟରେ ବିଜ୍ଞାନ ଅନେକ ଅଗ୍ରଗତି କରିଛି, ଲୋକ ଚାନ୍ଦରେ ରହିବାକୁ ଯୋଜନା କଲେଣି କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ତ୍ଵେ ପୃଥିବୀରେ ଏପରି କିଛି ରହସ୍ୟମୟ ସ୍ଥାନ ଅଛି, ଯେଉଁ ରହସ୍ୟର ଭେଦ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ସମାଧାନ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହିଭଳି ଏକ ସ୍ଥାନ ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକାର ଭେନେଜୁଏଲା ଦେଶରେ ଅଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଏକ ହ୍ରଦ ଉପରେ ସବୁବେଳେ ବଜ୍ରପାତ ହୁଏ। କିନ୍ତୁ ଏହା ପଛର କାରଣ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣା ପଡିନାହିଁ। ଯଦିଓ ଆକାଶରେ ସମାନ ସ୍ଥାନରେ ଦୁଇଥର ବଜ୍ରପାତ ହୁଏ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଏହି ଅନନ୍ୟ ହ୍ରଦ ଉପରେ ବଜ୍ରପାତ ହଜାର ହଜାର ଥର ଚମକି ଥାଏ।
ଦୁନିଆକୁ ଚକିତ କରିଥିବା ଏହି ରହସ୍ୟକୁ ‘ବେକନ୍ ଅଫ୍ ମାରାକାଇବୋ’ କୁହାଯାଏ । ଏହାର ଆହୁରି ଅନେକ ନାମ ରହିଛି, ଯେପରିକି କାଟାଟୁମ୍ବୋ ବଜ୍ର, ଏଭର୍ ଲାଷ୍ଟିଂ ଷ୍ଟ୍ରମ୍ ଇତ୍ୟାଦି। ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ବିଶ୍ଵର ପ୍ରାକୃତିକ ଶକ୍ତିର ଗନ୍ତାଘର ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ବିସିସିଆଇ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଭେନେଜୁଏଲର ମାରାକାଇବୋ ହ୍ରଦରେ କାଟାଟୁମ୍ବୋ ନଦୀ ମିଶିଥାଏ , ସେହି ସ୍ଥାନରେ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ୨୬୦ ଦିନ ଝଡ ହୋଇଥାଏ। ସେହି ୨୬୦ ଦିନର ଝଡ ଡ଼ତୋଫାନ ରାତିସାରା ବଜ୍ରପାତ ହୋଇଥାଏ।
ମାରାକାଇବୋ ହ୍ରଦର ନାମ ଗିନିଜ ବୁକରେ ସର୍ବାଧିକ ବଜ୍ରପାତର ସ୍ଥାନ ଭାବରେ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି। ଶୀତ ଋତୁରେ ଏଠାରେ ବଜ୍ର କମ୍ ଥାଏ, କିନ୍ତୁ ବର୍ଷା ଋତୁରେ ଏଠାରେ ବହୁତ ବଜ୍ରପାତ ହୋଇଥାଏ। ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ଷା ଋତୁରେ ଏଠାରେ ପ୍ରତି ମିନିଟରେ ୨୮ ଥର ବଜ୍ରପାତ ହୁଏ। ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଏଠାରେ ଆକାଶରେ ବିଜୁଳିର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା ଏତେ ଅଧିକ ଯେ ଏହା ୪୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରୁ ମଧ୍ୟ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୁଏ। ଲୋକମାନେ କୁହନ୍ତି ଯେ ଏହାକୁ ଦେଖି ଲାଗେ ଯେପରି ଆକାଶ ବହୁ ରଙ୍ଗର ଆଲୋକରେ ସ୍ନାନ କରିଛି।
ବାସ୍ତବରେ, ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏତେ ବଜ୍ରପାତ କାହିଁକି ହେଉଛି ତାହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛନ୍ତି। ଅଛନ୍ତି | ୧୯୬୦ ଦଶକରେ ବିଶ୍ବାସ କରାଯାଉଥିଲା ଯେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ୟୁରାନିୟମ୍ ପରିମାଣ ଅଧିକ, ତେଣୁ ଏଠାରେ ଅଧିକ ବଜ୍ରପାତ ହେଉଛି ।
ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ଦ୍ଵାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ହ୍ରଦ ନିକଟରେ ଥିବା ତୈଳ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମିଥେନର ପ୍ରଚୁରତା ହେତୁ ଆକାଶରେ ବଜ୍ରପାତ ଅଧିକ ହେଉଛି। ତଥାପି, ୟୁରାନିୟମ୍ ଏବଂ ମିଥେନ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇ ପାରି ନାହିଁ। ତେଣୁ ଏହି ସ୍ଥାନଟି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହସ୍ୟ ହୋଇ ରହିଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *