Connect with us

ଦେଶ ଓ ବିଦେଶ

ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଶୂନ୍ୟରେ ଝୁଲୁଛି ଖୁଣ୍ଟ

Published

on

ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ଭାରତକୁ ମନ୍ଦିର ମାଳିନୀ ଦେଶ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଏଠାରେ ଏତେ ସଂଖ୍ୟାରେ ମନ୍ଦିର ଅଛି, ଯାହାର ସଂଖ୍ୟା ହିସାବ କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ।  ଆମ ଦେଶରେ ଏଭଳି କେତେକ ମନ୍ଦିର ଅଛି, ଯାହା ସେମାନଙ୍କର ମହନତା ଏବଂ ଅନନ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା ।  ଏପରି ଏକ ଅନନ୍ୟ ମନ୍ଦିର ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଅନନ୍ତପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ରହିଛି। ଏହି ମନ୍ଦିରର ସବୁଠାରୁ ବିଶେଷ ଏବଂ ରହସ୍ୟମୟ କଥା ହେଉଛି, ଏହାର ଏକ ସ୍ତମ୍ଭ ଶୂନ୍ୟରେ ଝୁଲୁଛି, କିନ୍ତୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାର ରହସ୍ୟ କେହି ଜାଣି ପାରିନାହାଁନ୍ତି।

     ଏହି ମନ୍ଦିରର ନାମ ହେଉଛି ଲେପାକ୍ଷୀ ମନ୍ଦିର, ଯାହାକୁ ‘ହ୍ୟାଙ୍ଗ୍ ପୁଲ ଟେମ୍ପଲ୍ ‘ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ସମୁଦାୟ ୭୦ଟି ସ୍ତମ୍ଭ ଅଛି, ଯେଉଁଥିରୁ ଗୋଟିଏ ସ୍ତମ୍ଭ ଭୂମି ସହିତ ସଂଲଗ୍ନ ହୋଇନାହିଁ । ଏହା ରହସ୍ୟମୟ ଭାବରେ ଶୂନ୍ୟରେ ଝୁଲୁଛି। ଲେପାକ୍ଷୀ ମନ୍ଦିରର ସେହି ଅନନ୍ୟ ସ୍ତମ୍ଭ ଆକାଶ ସ୍ତମ୍ଭ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା। ଏଥିରେ ଏକ ସ୍ତମ୍ଭ ଭୂମିରୁ ପ୍ରାୟ ଅଧା ଇଞ୍ଚ ଉପରକୁ ଉଠି ରହିଛି। ସ୍ତମ୍ଭ ତଳେ କିଛି ଜିନିଷ ବାହାର କରି ନେବା ଦ୍ଵାରା ଘରେ ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ଆସିଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଏହି କାରଣରୁ ଏଠାକୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକମାନେ ସ୍ତମ୍ଭ ତଳେ କପଡା କାଢି ନିଅନ୍ତି । ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ଏବଂ କିମ୍ବଦନ୍ତୀରୁ ଜଣାଯାଏ ଯେ, ମନ୍ଦିରର ସ୍ତମ୍ଭ ପ୍ରଥମେ ଭୂମିରେ ଲାଗିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଜଣେ ବ୍ରିଟିଶ ଇଞ୍ଜିନିୟର ମନ୍ଦିରଟି ସ୍ତମ୍ଭଗୁଡିକ ଉପରେ କିପରି ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି । ତାହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ଏହାକୁ ହଲାଇ ଦେଇଥିଲେ, ସେବେଠାରୁ ସେହି ସ୍ତମ୍ଭଟି ଶୂନ୍ୟରେ ଝୁଲି ରହିଛି।

    ଏଠାରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର କ୍ରୁର ରୂପ ପୂଜାପାଆନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରଭୁ ଶିବଙ୍କର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରୂପ ଯଥା ଅର୍ଦ୍ଧନାରୀଶ୍ବର, ଦକ୍ଷିଣ ମୂର୍ତ୍ତି ଓ ତ୍ରିପୁରାତକେଶ୍ୱର ଆଦି ରହିଛି । ଏଠାରେ ମା ଭଦ୍ରକାଳୀ ମଧ୍ୟ ପୂଜା ପାଆନ୍ତି।

    କୁର୍ମାସେଲାମ ପାହାଡ ଉପରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ମନ୍ଦିର ଦେଖିବାକୁ କଇଁଛ ଆକୃତିର। ଏହି ମନ୍ଦିରଟି ଷୋଡଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଭାଇପୁରନା ଏବଂ ବିରାନନା ନାମକ ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି, ଯେଉଁମାନେ ବିଜୟାନଗର ରାଜାଙ୍କ ସହ କାମ କରିଥିଲେ। ତଥାପି ଏକ ପୌରାଣିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି ଯେ, ଏହି ମନ୍ଦିର ଋଷି ଅଗସ୍ତ୍ୟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା। ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ମନ୍ଦିର ରାମାୟଣରେ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଏହା ସେହି ସ୍ଥାନ ଯେଉଁଠାରେ ଜାଟାୟୁ ରାବଣ ସହିତ ଯୁଦ୍ଧ କରିବା ପରେ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ରାମଙ୍କୁ ରାବଣର ଠିକଣା କହିଥିଲେ। ମନ୍ଦିରର ଏକ ବଡ଼ ପାଦଚିହ୍ନ ମଧ୍ୟ ଅଛି, ଯାହା ତେତ୍ରୟା ଯୁଗର ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। କେହି କେହି ଏହାକୁ ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ପାଦଚିହ୍ନ କହୁଥିବା ବେଳେ ଆଉ କେହି କେହି ଏହାକୁ ମାତା ସୀତାଙ୍କ ପଦଚିହ୍ନ ବୋଲି ବିବେଚନା କରନ୍ତି ।

Advertisement
Advertisement

Trending