ଅଜବ ପରମ୍ପରା, ଦେଖିଲା ଲୋକବି ବିଶ୍ବାସ କରିବନି

ପ୍ରିଜମ୍ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଦୁନିଆ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟକର ବିଶ୍ୱାସ ଏବଂ ପରମ୍ପରାରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ । ଏବଂ ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପର୍ବର ନିଜସ୍ୱ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ଦୁନିଆର ଏପରି ଅନେକ ଦେଶ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ବହୁତ ଅଦ୍ଭୁତ ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଯାହା ଆପଣ କେବେ କଳ୍ପନା ମଧ୍ୟ କରିନଥିବେ। ତେଣୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ କୋଣରେ ପାଳନ କରାଯାଉଥିବା ଏପରି କିଛି ଅଭୁତ ପର୍ବ ବିଷୟରେ କହିବୁ, ଯାହା ବିଷୟରେ ଜାଣି ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ନିଶ୍ଚୟ:

ଶିଶୁ ଜମ୍ପିଂ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ୍ (ସ୍ପେନ୍):
ନବଜାତ ଶିଶୁମାନଙ୍କୁ ଖରାପ ନଜରରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଏହି ପର୍ବ ସ୍ପେନରେ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ। ଏହି ପର୍ବରେ ସୈତାନର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ ଡେଇଁ ଥାଆନ୍ତି। ସେଠାକାର ଲୋକମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏଭଳି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ଲାଗିବନି।
ମଶା ମହୋତ୍ସବ (ଟେକ୍ସାସ):
ଟେକ୍ସାସରେ ଏହି ଅଦ୍ଭୁତ ମଶା ମହୋତ୍ସବ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ। ଟେକ୍ସାସର କ୍ଲୁଟ୍ ଠାରେ ଏହି ମଶା ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏହି ପର୍ବର ୩ ଦିନ ଧରି ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ। ସେହି ଭିତରେ ବିଭିନ୍ନ ବିଚିତ୍ର ଖେଳ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥାଏ।
ଜୋନେବିଲ ମେଳା (ଆସାମ):
ଭାରତରେ ଏକମାତ୍ର ମେଳା ଯେଉଁଥିରେ ବାର୍ଟର ସିଷ୍ଟମ ବା ବସ୍ତୁ ବିନିମୟ ଦ୍ଵାରା କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଏ। ଏହି ପର୍ବ ଆସାମରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏହାକୁ ଜୋନେବିଲ ମେଳା କୁହାଯାଏ। ଏହି ପର୍ବରେ ହେଉଥିବା କୁକୁଡ଼ା ଲଢେଇ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଲୋକପ୍ରିୟ।
ମଙ୍କି ବୁଫେ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ୍ (ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ):
ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଦେଖିଥିବେ ଲୋକମାନେ ମନ୍ଦିର କିମ୍ବା ରାସ୍ତାରେ ମାଙ୍କଡମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ପକାଉଥିବାର । କିନ୍ତୁ ୧୯୮୦ ମସିହାରୁ ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ମାଙ୍କଡ଼ ବୁଫେ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ୍ ଅନନ୍ୟ। ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଏଠାରେ ମାଙ୍କଡମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପୃଥକ ଭୋଜି ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥାଏ, ଯେଉଁଥିରେ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଖାଦ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରାଯାଏ। ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଗତିବିଧି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଏହି ଉତ୍ସବର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥାଏ।
ମୃତ ପର୍ବର ଦିନ (ମେକ୍ସିକୋ):
୧୯ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଦେଶରେ ହୋଇଥିବା ଭୂକମ୍ପରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦେବା ପାଇଁ ମେକ୍ସିକୋରେ ଡେଡ୍ ଡେ ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏହି ଭୂକମ୍ପରେ ୪୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବାବେଳେ ଆହତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୬୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଥିଲା।
ବେଟେଲ ଅଫ୍ ଅରେଞ୍ଜ (ଇଟାଲୀ):
ହୋଲିରେ ରଙ୍ଗ ଖେଳିବା ସାଧାରଣ କଥା। କିନ୍ତୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ହେଉଛି ଇଟାଲୀରେ ହୋଲି ରଙ୍ଗରେ ନୁହେଁ ବରଂ କମଳାରେ ଖେଳାଯାଏ। ଏହି ମହୋତ୍ସବ ଫେବୃଆରୀ ମାସରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ, ଇଟାଲୀରେ ପରସ୍ପର ଉପରେ କମଳା ପକାଇ ହୋଲି ଖେଳି ଥାଆନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.