ଏଠି ବିଧବା ବେଶରେ ଦେବୀଙ୍କ ପୂଜା କରନ୍ତି ବିବାହିତ ମହିଳା

ପ୍ରିଜମ୍ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ:ଏବେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଶୁଣିଥିବେ ଯେ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଦୀର୍ଘ ଜୀବନ ପାଇଁ, ମହିଳାମାନେ ଶଙ୍ଖା, ସିନ୍ଦୁର ପିନ୍ଧି ସୁଙ୍ଗାର କରିଥାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆମ ଦେଶରେ ଏପରି ଏକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଅଛି, ଯେଉଁଠାରେ ବିବାହିତ ମହିଳାମାନେ ବିଧବା ପରି ବାସ କରନ୍ତି। କୁହାଯାଏ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଦୀର୍ଘ ଜୀବନ ପାଇଁ ସେମାନେ ଏମିତି କରନ୍ତି। ଆମ ଦେଶର ଗଛୱାହା ସମ୍ପ୍ରଦାୟରେ ଏପରି ଅଜବ ପରମ୍ପରା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ।ଯେଉଁଠାରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସାଧବାଙ୍କ ପାଇଁ ସଜ ହେବା ଅଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।ଏହି ଅନନ୍ୟ ରୀତିନୀତି ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପରେ କେହିବି ବିଶ୍ୱାସ କରିବେ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଗଛୱାହ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ମହିଳାମାନେ ଏହି ଭିନ୍ନ ପରମ୍ପରା ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି।ମହିଳାମାନେ ବିଧବା ପରି ଜୀବନ ବିତାନ୍ତି:ଗଛୱାହ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ମହିଳାମାନେ ନିଜ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଦୀର୍ଘ ଜୀବନ ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ବିଧବା ପରି ଜୀବନଯାପନ କରନ୍ତି। ଏଠାରେ ମହିଳାମାନେ ବର୍ଷରେ ୫ ମାସ ବିଧବା ପରି ଜୀବନ ବିତାନ୍ତି। ଗଛୱାହ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ମହିଳାମାନେ ପୁରାତନ କାଳରୁ ଏହି ଅନନ୍ୟ ପରମ୍ପରାକୁ ଅନୁସରଣ କରି ଆସୁଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ମହିଳାମାନେ ୫ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନା କୌଣସି ମେକଅପ୍ କରନ୍ତି ନା ଖୁସି ରୁହନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ, ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାମୀମାନେ ଏହି ସମୟରେ ଜଙ୍ଗଲକୁ ଖଜୁରୀ ଗଛରୁ ତାଡି ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଯାଆନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନେ ସେ ଫେରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଏକ ସରଳ ଜୀବନଯାପନ କରିଥାନ୍ତି। ମାତାଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ସୁଙ୍ଗାର ରଖାଯାଏ:ଏହି ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକମାନେ ତରକୁଲାହ ଦେବୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର କୁଳଦେବୀ ଭାବରେ ପୂଜା କରନ୍ତି। ପୂର୍ବ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ବାସ କରୁଥିବା ଏହି ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକମାନଙ୍କର ଜୀବିକା ନିର୍ବାହର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ଗଛରୁ ତାଡି ସଂଗ୍ରହ କରିବା। ଖଜୁରୀ ଗଛଗୁଡିକ ବହୁତ ଲମ୍ବା ଏବଂ ସିଧା, ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବିପଦ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ରହିଥାଏ। ସେଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ପତ୍ନୀମାନେ କୁଳଦେବୀଙ୍କ ପାଦତଳେ ସୁଙ୍ଗାର ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି ଏବଂ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତି। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏଭଳି କରିବା ଦ୍ୱାରା କୁଳଦେବୀ ପ୍ରସନ୍ନ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ସୁହାଗ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିଥାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.