ନିଜ ଝିଅମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଲିଙ୍ଗ ବଦଳାଇ ବାପାରୁ ମା ହେଲେ ବ୍ୟକ୍ତି

ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଜଣେ ମା’ ନିଜ ସନ୍ତାନମାନଙ୍କ ଖୁସି ପାଇଁ କୌଣସି ବି କାମ କରିପାରନ୍ତି। ଏହାକୁ ପ୍ରମାଣତି କଲା ଭଳି ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଅନେକ କାହାଣୀ ଶୁଣିଥିବେ ଏବଂ କିନ୍ତୁ ଜଣେ ପିତା ତାଙ୍କ ଝିଅମାନଙ୍କ କଷ୍ଟର୍ଡି ପାଇବା ପାଇଁ ଏପରି କିଛି କରିଛନ୍ତି ଯାହାକୁ ଆପଣ କଳ୍ପନା ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ଏହି ମାମଲା ଇକ୍ୟୁଏଡରର ଅଟେ। ଯେତେବେଳେ ଏହି ଖବର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଲା, ସମସ୍ତେ ଏହାକୁ ପଢ଼ି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। ଇକ୍ୟୁଏଡରର ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ଝିଅମାନଙ୍କର ହେପାଜତ ପାଇବା ପାଇଁ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଇ ଲିଙ୍ଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ। ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଛାଡପତ୍ର ଦେବା ପରେ ସେ ତାଙ୍କ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସହିତ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଇକ୍ୟୁଏଡରର ନିୟମ ତାଙ୍କୁ ଏଥି ପାଇଁ ବାଧା ଦେଉଥିଲା।

୪୭ ବର୍ଷୀୟ ରେନେ ସାଲିନାସ୍ ରାମୋସ୍ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କଠାରୁ ଅଲଗା ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସେ ନିଜ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଆନ୍ତି। ତେବେ ଇକ୍ୟୁଏଡର ନିୟମ ହେତୁ ସେମାନେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଜ ଝିଅମାନଙ୍କର ହେପାଜତ ପାଇପାରି ନାହାଁନ୍ତି।ରେନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ପିଲାମାନଙ୍କର ଭରଣପୋଷଣ କଥା ଆସେ, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ଦେଶର ଆଇନ ମାତାଙ୍କ ପରେ ପିତାଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦିଆଯାer। ସେ ଅନୁଭବ କଲେ ଯେ ବୋଧହୁଏ ବାପା ହେତୁ ସେ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ରଖିପାରିବେ ନାହିଁ। ସେଥିପାଇଁ ସେମାନେ ଝିଅମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆଇନଗତ ଭାବେ ଲିଙ୍ଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ମହିଳା ହୋଇଛନ୍ତି।ରେନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଝିଅମାନେ ମାଆଙ୍କ ସହ ଖରାପ ପରିବେଶରେ ରହୁଛନ୍ତି। ସେ ୫ ମାସ ହେଲା ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଦେଖି ନାହାଁନ୍ତି ।

ସ୍ଥାନୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ରେନେ କହିଛନ୍ତି, ‘ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ମହିଳାଙ୍କ ଅଧିକାର ରହିଛି। ତେଣୁ, ମୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜଣେ ମହିଳା ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁଁ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ମାତା। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ଜାଣେ ମୁଁ କ’ଣ କରିଛି। ଏହା ଏକ ଭୁଲ ଧାରଣା ଯେ ପୁରୁଷମାନେ ମା’ଠାରୁ କମ୍ ପିଲାମାନଙ୍କର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି । ମୁଁ ମଧ୍ୟ ମା’ ପରି ଝିଅମାନଙ୍କୁ ପ୍ରେମ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇପାରେ। ରେନେ କୁହନ୍ତି, ଏହି ଦେଶରେ ପିତା ହେବା ଏକ ଅଭିଶାପ ସଦୃଶ । ଏଠାରେ ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ କେବଳ ଏକ ପ୍ରଦାନକାରୀ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଏ।ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ରେନେଙ୍କ ଲିଙ୍ଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ LGBTQ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିବା ସହ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏହାର ଅପବ୍ୟବହାର ହୋଇପାରେ। ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ସହିତ ଟ୍ରାନ୍ସଜେଣ୍ଡର ଅଧିକାରକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଆଇନକୁ ନେଇ ସେମାନେ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *