ପରମ୍ପରା ନା ମୃତ୍ୟୁର ଖେଳ!

ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଆମ ଦେଶରେ ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ଅଛି ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ସମାଜର ନିଜସ୍ୱ ପରମ୍ପରା ରହିଛି। ଏହି ରୀତିନୀତି ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ଯଥାର୍ଥ ବୋଲି ମନେ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଆଉ କେତେକ ଏପରି ଯେ ସେଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଶୁଣି ଜଣକ ହୃଦୟ କମ୍ପି ଉଠିବ। ଅନେକ ଲୋକ ଏବେବି ରୁଢ଼ିବାଦି ଚିନ୍ତାଧାରା ସହ ସେହି ଭଳି କଠୋର ପରମ୍ପରାରେ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି ଯାହାର କୌଣସି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଭିତ୍ତି ନାହିଁ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି କିଛି କଠୋର ରୀତିନୀତି ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଶୋଲାପୁରର ବାବା ଉମର ଦର୍ଗା ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଶ୍ରୀ ସନ୍ଥେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିରରେ ହିନ୍ଦୁ ଏବଂ ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଦ୍ୱାରା ଏକ ଅଦ୍ଭୁତ ପରମ୍ପରା ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ। ଏଠାରେ ଆହତ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଛାତରୁ ଫୋପାଡି ଦିଆଯାଏ, ଯେଉଁଠାରେ ତଳେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ଧରିଥାନ୍ତି। ଏହା ପିଲାମାନଙ୍କ ଜୀବନରେ ଶୁଭଫଳ ଆଣିଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ସେହିପରିତାମିଲନାଡୁର ତିମିଥୀ ପର୍ବ ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ଜଳୁଥିବା ନିଆଁ ଉପରେ ଚାଲନ୍ତି । ଏହି ପରମ୍ପରା ମହାଭାରତ ସମୟ ସହିତ ଜଡିତ ବୋଲି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ କୁହନ୍ତି। କୁହାଯାଏ ଯେ ପାଣ୍ଡବଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଦୌପ୍ରଦି ଏପରି ଜଳନ୍ତା ଅଙ୍ଗାର ଉପରେ ଚାଲିଥିଲେ ଏବଂ ତାହା ଫୁଲରେ ପରିଣତ ହୋଇଯାଇଥିଲା।

ଏହିପରି ଅନ୍ୟ ଏକ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ପରମ୍ପରା ହେଉଛି – କେଶଲୋଚାନ୍। ଏହି ପ୍ରଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ପବିତ୍ର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ କିନ୍ତୁ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ଅଟେ। ଯେତେବେଳେ କେହି ସନ୍ନ୍ୟାସ ନେବାକୁ ଏବଂ ସାଧୁ ହେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ସେ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦେଇ ଗତି କରନ୍ତି। ବିଶ୍ବାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହିପରି ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ସହ୍ୟ କରିବା ସାଂସାରିକ ଭ୍ରମ ଛାଡିବା ପରି।ଦେଶର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ପୁଅ ଓ ଝିଅମାନଙ୍କ ରାଶିରୁ ମଙ୍ଗଳ ଦୋଶ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଗଛ କିମ୍ବା ପଶୁ ସହିତ ବିବାହ କରାଯାଏ। ବେଳେବେଳେ ବେଙ୍ଗ, କୁକୁଡ଼ା କିମ୍ବା ଗଛ ସହ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ବିବାହ ଦିଆଯାଏ । ଏହା ରାଶିରୁ ମଙ୍ଗଳ ଦୋଷ ଦୂର କରେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ।ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ବାନି ପର୍ବରେ ବାଡ଼ିରେ ପିଟିବାର ପ୍ରଥା ଅଛି। କୁର୍ନୁଲ ଜିଲ୍ଲାର ଦେବରାଗାଟୁ ମନ୍ଦିରରେ ଏହା ପାଳନ କରାଯାଏ। ଅନେକ ଥର ବାଡ଼ି ଧରି ନାଚୁଥିବାବେଳେ ଲୋକମାନେ ମାଡ଼ରେ ମରିଯାଆନ୍ତି। ଯଦିଓ ଏଠାରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ ମୁତୟନ ହୋଇଥାନ୍ତି।

କେରଳର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ, ଗରୁଡା ଥୁକମ୍ ଲୋକମାନେ ନିଜକୁ ଲୁହା ହୁକରେ ଟାଙ୍ଗନ୍ତି। ପ୍ରଥମେ ଏକ ପାରମ୍ପାରିକ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରାଯାଏ ଏବଂ ଗରୁଡ ପରି ଏକ ବାଉଁଶରେ ନିଜକୁ ଟାଙ୍ଗି ଦିଅନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ, ହୁକ୍ ସେମାନଙ୍କ ପିଠି, ହାତ ଏବଂ ପାଦରେ ଅଟକି ରହିଥାଏ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ସମଗ୍ର ସହରରେ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ନିଆଯାଏ।କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ପୂଜା ମଧ୍ୟ ଅଜବ ହୋଇଥାଏ। ଦୀପାବଳି ପରେ ଭବବାଦ୍ ଗ୍ରାମରେ ଗାଈ ମାନଙ୍କୁ ସଜାଯାଇଥାଏ । ତା’ପରେ ଲୋକମାନେ ଜିନ୍ ଉପରେ ଶୋଇଥା’ନ୍ତି ଏବଂ ଗାଇ ଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ଦୌଡ଼ି ପଳାନ୍ତି।

ଏହିପରି ଏକ ପରମ୍ପରା ମାଙ୍ଗାଲୋରରେ ଅଛି, ଯାହା ଶତାବ୍ଦୀ ଧରି ଚାଲିଆସୁଛି। ଏହାକୁ ଅଗ୍ନି ଖେଲି କୁହାଯାଏ। ଏହି ପର୍ବ ୮ ଦିନ ଧରି କେଟେଲ ଦୁର୍ଗା ପରମେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିରରେ ଚାଲିଥାଏ। ଏଥିରେ ଜଳିଯାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ପବିତ୍ର ଜଳ ଛିଞ୍ଚି ଦିଆଯାଏ ଏବଂ ସେମାନେ ଭଲ ହୋଇଯାଆନ୍ତି।ତାମିଲନାଡୁର ଥାଇପୋସାମ ପର୍ବରେ ଏକ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ପ୍ରଥା ଅଛି । ମୁରୁଗାନ୍ ଅର୍ଥାତ୍ ପ୍ରଭୁ କାର୍ତ୍ତିକେୟଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଗାଲ, ଜିଭ, ମୁହଁ ଏବଂ ଶରୀରର ଅନ୍ୟ ଅଂଶକୁ କଣ୍ଟାରେ କଣା କରିଥାନ୍ତି।ତାମିଲନାଡୁରେ ଏହିପରି ଏକ ପ୍ରଥା ଅଛି ଯେ ଲୋକଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ନଡ଼ିଆ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥାଏ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ, ବ୍ରିଟିଶରମାନେ ମନ୍ଦିର ସ୍ଥାନରେ ରେଲୱେ ଟ୍ରାକ ନିର୍ମାଣ ନକରିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ପଥର ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଏକ ସର୍ତ୍ତ ରଖିଥିଲେ। ସେବେଠାରୁ ଏହି ପ୍ରଥା ଚାଲିଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *