ସାବଧାନ! ବାରମ୍ବାର ଫୋନ ଦେଖିଲେ ଶୀଘ୍ର ଭିଡ଼ିବ ଯମ

ପ୍ରିଜମ୍ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଫୋନ୍ ବିନା ଗୋଟିଏ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ରହିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ଫୋନ୍ ବିନା ଘରୁ ଗୋଟିଏ ପାଦ ବାହାରିବା କଥା ମଧ୍ୟ ଆଜିକା ଯୁବପିଢି ଚିନ୍ତା କରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ। ତେବେ କଣ ସେତିକି ଏହି କରୋନା ପାଇଁ ପିଲାମାନେ ମଧ୍ୟ ଅନଲାଇନ କ୍ଲାସ୍ କରିବା ନା ରେ ଦିନରାତି ଫୋନ୍ ଧରିବା ଅଭ୍ୟାସ କରି ସାରିଲେଣି। ତେବେ ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ୍ ବାରମ୍ବାର ଦେଖିବା ଆମମାନଙ୍କୁ ସାଙ୍ଘାତିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟାରେ ପକେଇ ପାରେ ବୋଲି ଏବେ ଏକ ଅଧୟନରୁ ଜଣା ପଡ଼ିଛି। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ବାରମ୍ବାର ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାର ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି, ତେବେ ଏହାକୁ ବଦଳାଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣା ପଡ଼ିଛି ଯେ, ବାରମ୍ବାର ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ଵାରା ମଣିଷ ଆୟୁଷ କମ ହୋଇଥାଏ।
ଅନ୍ୟ ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ ବାରମ୍ବାର ବ୍ୟବହାର ଲୋକଙ୍କ ଶରୀରରେ ଗୁରୁତର ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରି ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ହୋଇଥାଏ। ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ବାରମ୍ବାର ଦେଖିବାର ଅଭ୍ୟାସ ଆପଣଙ୍କ ଭିତରେ ଚାପ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ବାସ୍ତବରେ, ଫୋନରୁ ଅଧିକାଂଶ ଚାପ ମେସେଜ ଯୋଗୁଁ ହୋଇଥାଏ। ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ହାରାହାରି, ପ୍ରତି ୩୬ ସେକେଣ୍ଡରେ ଲୋକମାନେ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନରେ କିଛିନା କିଛି ମେସେଜ ନୋଟିଫିକେସନ ଆସିଥାଏ।
ବାରମ୍ବାର ମେସେଜ ଆସିବା ଯୋଗୁଁ ଟେନସନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ । ଏହି ଚାପ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥାଏ। ଡାକ୍ତରମାନେ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତି ଯେ ଅଧିକ ଚାପ ନେବା ଆପଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ହୋଇପାରେ। ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଚାପରେ ଥାଆନ୍ତି, ଶରୀରରେ ହରମୋନ୍ କର୍ଟିସୋଲ୍ ନିର୍ଗତ ହୁଏ। ଏହି ହରମୋନ୍ ହେତୁ ମଣିଷ ହୃଦୟ ଅତି ଶୀଘ୍ର ପମ୍ପ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରେ। ଯାହା ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟକ୍ତିର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇପାରେ।

ଅତ୍ୟଧିକ ଟେନସନ ହେତୁ ଶରୀରରେ ସୁଗାର ସ୍ତର ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଥାଏ। ଅଧିକ ଟେନସନ ହେତୁ କେବଳ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଆୟୁଷ ହ୍ରାସ ହୁଏ ତାହା ନାହିଁ। ବରଂ ଏହା ମଧୁମେହ, ଉଦାସୀନତା ଏବଂ ହୃଦଘାତ ଭଳି ଅନେକ ରୋଗର କାରଣ ହୋଇପାରେ। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଫୋନ୍ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବା ମାତ୍ରେ ଆମର ଟେନସନ ସ୍ତର ଅତି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢ଼ିଥାଏ।
ଏହା ପରେ ଟେନସନ କମାଇବା ପାଇଁ ଆମେ ଆମର ଫୋନ୍ ଯାଞ୍ଚ କରୁ। ଫୋନ୍ ମେସେଜରୁ କୌଣସି ମିସ୍ ହୋଇଥିବା କାମ, ଖରାପ ମେସେଜ ଇତ୍ୟାଦି ପଢ଼ି ଆମ ଶରୀରରେ କର୍ଟିସୋଲ୍ ହରମୋନର ସ୍ତର ବଢିଥାଏ। ଫୋନ୍ ନିଶା ହେତୁ ଚାପ ମଧ୍ୟ ଧୀରେ ଧୀରେ ବଢ଼ିଯାଏ। ଏହି ଚାପ ଯୋଗୁଁ ବ୍ୟକ୍ତି ଅକାଳରେ ମରିଯାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.