ବିନା କାମରେ ୧ କୋଟି ଦରମା ପାଉଛନ୍ତି ବ୍ୟକ୍ତି

ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଦୁନିଆରେ ଏପରି ଲୋକଙ୍କର ଅଭାବ ନାହିଁ, ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ଚାକିରି ପାଇଁ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ନ୍ତି। କେହି କେହି ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କୁ ଅଫିସରେ ଅଧିକ କାମ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ, ତା’ପରେ କେହି କେହି ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଯେ ସେ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଦରମା ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ। ସମସ୍ତେ ନିଜ ନିଜ ସମସ୍ୟା ସହିତ ଅଫିସକୁ ଆସନ୍ତି । ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ରହିଥାଏ ଯେ, ସେମାନେ ଏପରି ଚାକିରି ପାନ୍ତେ କି, ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ ଏବଂ ପ୍ରତି ମାସରେ ଭଲ ଦରମା ମଧ୍ୟ ମିଳିବ । ଏଥି ସହିତ, ଦୁନିଆରେ କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଅଫିସରେ କୌଣସି କାମ ନକରି ଦରମା ପାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି।

ଆଜିକାଲି, ଏପରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିଷୟରେ ବେଶ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି, ଯିଏ ଚାକିରି କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ କୌଣସି କାମ କରିବାକୁ ପଡେ ନାହିଁ, ଏବଂ ସେହି କାମ ନକରିବା ବଦଳରେ ତାଙ୍କୁ ବାର୍ଷିକ ୧ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ବେତନ ମିଳି ଥାଏ। ଏହା ହୁଏତ ଆପଣଙ୍କୁ ମିଛ ପରି ଲାଗିପାରେ।ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡରେ ରହୁଥିବା ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାମ ହେଉଛି ଡର୍ମୋଟ ଆଲଷ୍ଟାୟର୍ ମିଲ୍ସ । ତେବେ, ଚାକିରିରେ କୌଣସି କାମ ନକରି ବେତନ ନେଇ ନେଇ ଆଲେଷ୍ଟର ବିବ୍ରତ ହୋଇଗଲେଣି। ଅଡିଟି ସେଣ୍ଟ୍ରାଲର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ତାଙ୍କୁ କୌଣସି କାମ ଦେଉନାହିଁ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ବହୁତ ରାଗିଯାଇଛନ୍ତି ଏବଂ କ୍ରୋଧରେ କମ୍ପାନୀ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ଦାୟର କରିଛନ୍ତି।ବାସ୍ତବରେ, ଆଲାଷ୍ଟାୟର୍ ଆୟାରିସ ରେଳରେ ଆର୍ଥିକ ପରିଚାଳକ ପଦରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କ ସହ ସବୁକିଛି ଠିକ୍ ଚାଲିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ୨୦୧୪ ମସିହାରେ ତାଙ୍କ ସହ ଏକ ‘ଘଟଣା’ ଘଟିଥିଲା, ଯାହା ପରେ ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଏପରି ହୋଇଯାଇଥିଲା ଯେ ତାଙ୍କୁ ଅଫିସରେ କାମ କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଦରମା ପ୍ରତି ମାସରେ ତାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଆସିବ।

୨୦୧୪ ମସିହାରେ ସେ ଉଚ୍ଚ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ କମ୍ପାନୀର ଆର୍ଥିକ ବ୍ୟାପାର ସହ ଅନିୟମିତତା ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ, ଯାହା ପରେ ତାଙ୍କ କାମ ତାଙ୍କଠାରୁ ଛଡ଼ାଇ ନିଆଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ହେଉଛି ସେ ଚାକିରୀ ହରାଇ ନାହାଁନ୍ତି।ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଲାଷ୍ଟାୟର୍ ସପ୍ତାହରେ ମାତ୍ର ଦୁଇ ଦିନ ଅଫିସକୁ ଯାଆନ୍ତି ଏବଂ ସେ ମଧ୍ୟ ନିଜ କ୍ୟାବିନରେ ବସି ଖବରକାଗଜ ପଢନ୍ତି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଘରକୁ ଆସନ୍ତି । ମଝିରେ ମଝିରେ ସେ ମେଲ୍ ମଧ୍ୟ ଖୋଲନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେ କମ୍ପାନୀରୁ ପ୍ରାୟ କୌଣସି ମେଲ୍ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ଯଦି କୌଣସି ମେଲ୍ ଆସେ, ସେ ଏହାର ଉତ୍ତର ଦିଅନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଅଫିସ୍ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି ନାହିଁ।

ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଆଲେଷ୍ଟର ପୂର୍ବରୁ କମ୍ପାନୀର ପୁଞ୍ଜି ବଜେଟର ଯତ୍ନ ନେଉଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କର ଦରମା ବହୁତ ଅଧିକ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ କମ୍ପାନୀର ଆର୍ଥିକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅନିୟମିତତା ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପରେ କେବଳ ତାଙ୍କ କାମ ତାଙ୍କଠାରୁ ଛଡ଼ାଯାଇ ନଥିଲା, ବରଂ ତାଙ୍କ ଦରମା ମଧ୍ୟ ବହୁତ କଟାଯାଇଥିଲା। ଏବେ ତାଙ୍କୁ ବାର୍ଷିକ ପ୍ରାୟ ୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦରମା ମିଳିଥାଏ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ କମ୍ପାନୀ ବିରୋଧରେ ଏକ ମାମଲା ଦାୟର କରିଛନ୍ତି କାରଣ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କର କୌଣସି କାମ ନ ଥିବାରୁ ସେ ତାଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ପ୍ରୟୋଗ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେଉ ନାହାନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *