ଏହି ଦେଶରେ ପାଠ ପଢ଼ିବା ପାଇଁ ଦିଆଯାଏ ଟ୍ୟାକ୍ସ

ପ୍ରିଜମ୍ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଦୁନିଆର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶରେ କିଛି ନା କିଛି ନିୟମ ରହିଥାଏ, ଯାହାକି ଅନ୍ୟ ଦେଶର ଲୋକଙ୍କୁ ଅଜବ ଲାଗିବା ସହ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ପଡୋଶୀ ଦେଶ ପାକିସ୍ତାନରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଅଜବ ନିୟମ ରହିଛି। ଅଜବ ନିୟମ ଯୋଗୁଁ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ସମାଲୋଚିତ ହୋଇଛି। କିଛି ମାସ ପୂର୍ବରୁ, ଏଠାକାର ଏକ ଆଇନକୁ ନେଇ ଅନେକ ସମାଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ପାକିସ୍ତାନର ସିନ୍ଧ ପ୍ରଦେଶରେ ଏକ ଅଜବ ବିଲ୍ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହି ବିଲ୍ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଆଲୋଚନାର ବିଷୟ ପାଲଟିଥିଲା। ଏହି ବିଲରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସ ହେବାପରେ ଲୋକଙ୍କ ବିବାହ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଯେଉଁମାନେ ଏହି ନିୟମ ପାଳନ କରୁନାହାଁନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଦଣ୍ଡ ଦେବା ଦରକାର। ପାକିସ୍ତାନୀ ରାଜନେତାମାନେ ଯୁକ୍ତି କରନ୍ତି ଯେ ଏହା ସାମାଜିକ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଏବଂ ଶିଶୁ ବଳାତ୍କାରକୁ ରୋକିବାରେ ସହାୟକ ହେବ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପାକିସ୍ତାନର ଏପରି କିଛି ଅଦ୍ଭୁତ ନିୟମ ବିଷୟରେ…

ବିନା ଅନୁମତିରେ ଫୋନ୍ ସ୍ପର୍ଶ କରିପାରିବେ ନାହିଁ :
ପାକିସ୍ତାନରେ ବିନା ଅନୁମତିରେ କାହାର ଫୋନକୁ ଛୁଇଁବା ବେଆଇନ ବୋଲି ଧରାଯାଏ। ଯଦି କେହି ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟର ଫୋନକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରନ୍ତି, ତେବେ ଦଣ୍ଡର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି। ଯଦି କେହି ଏପରି କରନ୍ତି ତାହାଲେ ସେ ୬ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜେଲ ଯାଇପାରନ୍ତି।
ପାକିସ୍ତାନରେ ଇଂରାଜୀ ଅନୁବାଦ ବେଆଇନ ଅଟେ:
ଏଠାରେ ଆପଣ କିଛି ଶବ୍ଦକୁ ଇଂରାଜୀରେ ଅନୁବାଦ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ଏହି ଶବ୍ଦଗୁଡ଼ିକୁ ଇଂରାଜୀରେ ଅନୁବାଦ କରିବା ବେଆଇନ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ସେହି ଶବ୍ଦଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଆଲ୍ଲା, ମସଜିଦ, ରସୁଲ କିମ୍ବା ନବୀ। ଯଦି କେହି ଏହି ଶବ୍ଦକୁ ଇଂରାଜୀରେ ଅନୁବାଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଏ।
ଅଧ୍ୟୟନର ଫି ଉପରେ ଟିକସ ଆଦାୟ କରାଯାଏ:
ପାକିସ୍ତାନରେ ପଢ଼ିବା ଉପରେ ଟିକସ ଦେବାକୁ ପଡେ। ଯଦି ଜଣେ ଛାତ୍ର ଅଧ୍ୟୟନରେ ୨ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ୫% ଟିକସ ଦେବାକୁ ପଡେ। ବୋଧହୁଏ ଏହି ଭୟ ଯୋଗୁଁ ପାକିସ୍ତାନର ଲୋକମାନେ କମ୍ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି।
ଝିଅ ସହିତ ରହିବା ଅପରାଧ:
ଯଦି ଜଣେ ପୁଅ ନିଜ ପ୍ରେମିକା ସହିତ ରହୁଥିବା ସମୟରେ ଧରାପଡେ, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ହୋଇଥାଏ। ଏଠାରେ କୌଣସି ଝିଅ ସହିତ କେହି ବନ୍ଧୁ ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ । ପାକିସ୍ତାନରେ ଏକ ନିୟମ ଅଛି ଯେ ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ପୁଅ ଏବଂ ଝିଅ ଏକାଠି ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ।
ଏଠାକୁ ଯିବା ପାଇଁ ନିଷେଧାଦେଶ:
ପାକିସ୍ତାନର କୌଣସି ନାଗରିକ ଇସ୍ରାଏଲକୁ ଯାଇପାରିବେ ନାହିଁ, କାରଣ କାହାକୁ ସେଠାକୁ ଯିବାକୁ ଅନୁମତି ନାହିଁ। ଇସ୍ରାଏଲ ଗସ୍ତ ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ଭିସା ଦେଇନାହାଁନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *