Connect with us

ଭାଇରାଲ ଖବର

ଜାପାନର ଏହି ବେଳାଭୂମିରେ ଦିନରେ ଦେଖାଯାନ୍ତି ଛୋଟ ଛୋଟ ତାରା

Published

on

ପ୍ରିଜମ୍ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଦୁନିଆରେ ଅନେକ ବେଳାଭୂମି ରହିଛି। ସେମାନଙ୍କର ସୋନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ସାଙ୍ଗକୁ କେତେକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରତା ରହିଥାଏ। ସେମିତି ଏକ ବେଳାଭୂମି ଜାପାନର ଇରିମୋଟରେ(Irimote) ରହିଛି , ଯାହାର ବିଶେଷତା ହେଉଛି ଏହାର କୂଳରେ ପଡ଼ି ରହିଥିବା ବାଲି। ଏହି ବାଲି କୌଣସି ସାଧାରଣ ବାଲି ନୁହେଁ, ସେହି ବାଲିରେ ଛୋଟ ଛୋଟ ତାରା ଦେଖାଯାନ୍ତି। ଆକାଶର ତାରା ନୁହେଁ ସେହି ବାଲି ଦେଖିବାକୁ ତାରାପରି। ଜାପାନର ଓକିନାୱାସ୍ଥିତ ହୋଶିଜୁନା-ନୋ-ହେମା ବିଚ୍ ଦେଶର ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ବେଳାଭୂମି ଭଳି ଦୂରରୁ ଦେଖାଯାଏ। କିନ୍ତୁ ସମୁଦ୍ର କୂଳକୁ ଯିବା ମାତ୍ରେ ଏଠାରେ ଥିବା ବାଲି ଦେଖି ଆପେ ଆପେ ଫରକ ଜାଣି ପାରିବେ, ବାଲିଗୁଡ଼ିକ ଦେଖିବାକୁ ତାରା ପରି। ବାଲିର ପ୍ରତ୍ୟେକ କଣିକାରେ ୫-୬ ପଏଣ୍ଟ ଅଛି ଏବଂ ଏହା ଏକ କୁନି ତାରା ପରି ଦେଖାଯାଏ।
ହୋଶିଜୁନା-ନୋ-ହେମା ବିଚରେ ତାରକା ପରି ବାଲି ଦେଖାଯିବାର କାରଣ ସୂଚିତ କରେ ଯେ ସେଥିରେ ଫୋରାମିନଫର୍ସର ବାହ୍ୟ କଙ୍କାଳର ଅବଶିଷ୍ଟାଂଶ ରହିଛି। କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ବାଲୁକା ତାରାମାନେ ଜୀବଙ୍କ କ୍ୟାଲସିୟମ୍ କାର୍ବୋନାଟରୁ ନିର୍ମିତ ସେଲ୍ ଅଟନ୍ତି, ଯାହା ସେମାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ସମୁଦ୍ର ଜଳରେ ଆସି କୂଳକୁ ଲାଗିଥାଆନ୍ତି, ଏବଂ ସେମାନେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଦୃଶ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କର ଆକାର ଅଳ୍ପ ମିଲିମିଟରର ଅଟେ। ସେଗୁଡ଼ିକ ଏତେ ଛୋଟ ଯେ ହୁଏତ ପ୍ରଥମେ ସେମାନଙ୍କୁ କେହି ଧ୍ୟାନ ଦେଇନପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ସେଗୁଡିକ ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ପହଞ୍ଚିବା ମାତ୍ରେ ଆପଣଙ୍କ ହାତ ଏବଂ ପାଦରେ ଲାଗି ରହିବେ, ସେତେବେଳେ ଆପଣ ଏହି ଧଳା ତାରାଗୁଡ଼ିକୁ ଦେଖି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ।
ଯେହେତୁ ବେଳାଭୂମିର ବିଶେଷତ୍ୱ ଏହି ବାଲି , ତେଣୁ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହି ଛୋଟ ତାରାଗୁଡ଼ିକୁ ସମୁଦ୍ର କୂଳରୁ ଘରକୁ ନେବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ନାହିଁ। ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକ ଏହି ତାରା ବାଲି ଦେଖିବା ପାଇଁ ହୋଶିଜୁନା-ନୋ-ହେମା ବେଳାଭୂମି ବୁଲି ଆସନ୍ତି। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଯୁଗରେ, ଏହି ଅନନ୍ୟ ବାଲିର ଲୋକପ୍ରିୟତା ଆହୁରି ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ତେବେ ଏହି ନିଆରା ତାରା ବାଲି ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ ସାଙ୍ଗକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ରୋଜଗାର ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗୁଛି, କିନ୍ତୁ ଦୁଃଖର ବିଷୟ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକ ଆସୁଥିବାରୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହି ତାରକା ଆକୃତିର ବାଲି ଲୋପ ପାଇବାକୁ ଲାଗିଲାଣି। ନିଷେଧ ସତ୍ତ୍ଵେ ଲୋକମାନେ ଏହି ସୁନ୍ଦର ବାଲିରୁ କିଛି ସଙ୍କେତ ଭାବରେ ନିଜ ସାଙ୍ଗରେ ନେଇ ଯାଇଥାନ୍ତି।
ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଛୋଟ ତାରାଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରକୃତରେ ସାଉଥ୍ କ୍ରସ୍ ଏବଂ ନର୍ଥ ଷ୍ଟାରର ଭଙ୍ଗା କଣିକା, ଯାହା ପୃଥିବୀରେ ପଡିଛି। ଏହି ବେଳାଭୂମି ବ୍ୟତୀତ ଟାକେଟୋମି, ଟୋକାଶିକି ଏବଂ ହାଟୋମା ବିଚରେ ଏହିପରି ବାଲି ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ।

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trending