Connect with us

ଦେଶ ଓ ବିଦେଶ

ତାଲିବାନ ଶାସନ ଆତଙ୍କ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ମିଳୁନି ବୁର୍ଖା

Published

on

ପ୍ରିଜମ୍ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଯେବେଠୁ ତାଲିବାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ରାଜଧାନୀ କାବୁଲ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରି ଦେଶର କ୍ଷମତା ନିଜ ହାତକୁ ନେଇଛି, ସେବେଠାରୁ ଦୁନିଆର ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଛି। ପ୍ରାୟ ୨୦ ବର୍ଷ ପରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ପୁଣି ତାଲିବାନର ଶାସନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଏବଂ ସେହି ଦିନଠାରୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଲୋକମାନେ ଭୟଭୀତ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି। ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଛାଡି ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ପଳାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଭିଡିଓ ଏବେ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କିଛି ଆମେରିକାର ବିମାନ ଆଗରେ ଦୌଡୁଥିବାର ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ସେହି ଲୋକଙ୍କ ଏକମାତ୍ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ତାଲିବାନର ଜଙ୍ଗଲ ରାଜରୁ ଯେକୌଣସି ମତେ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିବା। ତଳିବାନ ଜଙ୍ଗଲ ରାଜକୁ ନେଇ ଅଧିକ ଭୟଭୀତ ଅଛନ୍ତି ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ମହିଳାମାନେ। ଯେଉଁ ମହିଳାମାନେ ପୂର୍ବରୁ ତାଲିବାନ ଶାସନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ ସେମାନେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କର ଜୀବନ କଏଦୀଙ୍କ ପରି ହେବାକୁ ଯାଉଛି, ଯାହାର କୌଣସି ଅଧିକାର ନାହିଁ ଏବଂ ଯିଏ ଜେଲର କାନ୍ଥରେ ସୀମିତ ରହିବ। ତାଲିବାନୀ ଶାସନର ପ୍ରଭାବ କେତେ ମାତ୍ରାରେ ଦେଶରେ ଦେଖାଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି ତାହାର ସ୍ପଷ୍ଟ ଚିତ୍ର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେଉଥିବା ଭିଡ଼ିଓ ଓ ଫଟୋରୁ ଜାଣି ହେଉଛି ।

ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶରେ ବୁର୍ଖାର ଚାହିଦା ପୁଣି ଏତେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଯେ ଦୋକାନରେ ବୁର୍ଖା ମିଳୁ ନାହିଁ। ବୁର୍ଖା କିଣିବା ପାଇଁ ଦୋକାନ ଆଗରେ ମହିଳାମାନଙ୍କର ଲମ୍ବା ଲାଇନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଆୟଶା ଖୁରାମ ନାମକ ଜଣେ ୨୨ ବର୍ଷୀୟ ଛାତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି- “ଆମର ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଭୁଶୁଡି ଯାଉଛି। ମୁଁ ଅନେକ ଝିଅଙ୍କୁ ଦେଖୁଛି ଯେଉଁମାନେ ପୂର୍ବ ତାଲିବାନ ଶାସନ ଦେଖି ନଥିଲେ। ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବୁର୍ଖା ପିନ୍ଧିବାକୁ ମନା କରୁଛନ୍ତି। ସେମାନେ କହୁଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଅତ୍ୟାଚାରକାରୀ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବେ ନାହିଁ। ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଯୁବତୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ସହିତ କ’ଣ ହେବ ମୁଁ ଜାଣେ ନାହିଁ। ଏହି ପିଢ଼ି ଦେଶ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିଲେ,ସେମାନେ ପ୍ରତିଭା ବାନ ମଧ୍ୟ, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଏବେ ଘରେ ବସି ଭାବୁଛନ୍ତି ଆଗାମୀ ସମୟରେ ତାଙ୍କ ସହିତ କ’ଣ ହେବ।
ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଲିବାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ପୁଣିଥରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଲାଭ କରିଥିବାରୁ ମହିଳାମାନେ ନିଜ ଅସ୍ତିତ୍ବକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଏଥର ତାଲିବାନ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ କିଛି ଅଧିକାର ଦେବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛି। ସେମାନଙ୍କୁ ଏକାକୀ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ଏହା ସହିତ ସେ ଅଧ୍ୟୟନ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସକ୍ଷମ ହେବେ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ହିଜାବ ପିନ୍ଧିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି କହିଛି। ଏକ ସମ୍ବାଦ ଏଜେନ୍ସି ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ତାଲିବାନର ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଥମେ ମହିଳାଙ୍କୁ ପଥରରେ ଛେଚି ଦଣ୍ଡ ଦେବା ଅଭ୍ୟାସ ରଦ୍ଦ ହୋଇଯିବ ଏବଂ ଦଣ୍ଡର ଅଭ୍ୟାସ କେବଳ କୋର୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଦିଆଯିବ।
ଅତୀତରେ ତାଲିବାନ ମହିଳାମାନଙ୍କ ଉପରେ ବହୁତ ଅଜବ ନିୟମ ପ୍ରଣୟନ କରିଥିଲା, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ ନର୍କ ଭଳି ହୋଇଥିଲା। ମହିଳାମାନେ ତାଙ୍କ ସାଥୀ ଥିବା ପୁରୁଷ ବିନା ରାସ୍ତାରେ ଯିବାକୁ ଅନୁମତି ନଥିଲା। ଯଦି ସେ ରାସ୍ତାରେ ଯାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ବୁର୍ଖା ପିନ୍ଧିବା ଜରୁରୀ ଥିଲା। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ହାଇ ହିଲ୍ ପିନ୍ଧିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଥିଲା କାରଣ ଚାଲୁଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ଶବ୍ଦ ପୁରୁଷଙ୍କୁ ଶୁଣାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ, ନଚେତ୍ ସେମାନେ ଏହା ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ତେଜିତ ହୋଇପାରନ୍ତି। ଯଦି ଜଣେ ମହିଳା ବାହାରେ କିଛି କୁହନ୍ତି, ତାଙ୍କ ସ୍ୱର କୌଣସି ଅଜ୍ଞାତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ କାନରେ ପଡ଼ିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ପ୍ରତ୍ୟେକ କୋଠାର ତଳ ମହଲା ଏବଂ ପ୍ରଥମ ମହଲାର ଝରକାକି ରଙ୍ଗ କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଯାହା ଦ୍ଵାରା କୌଣସି ମହିଳା ତାଙ୍କ ଘର ବାହାରକୁ ଯେପରି ନଯାଇ ପାରିବେ। ଖୁବ୍ କମ୍ ବୟସରେ ଜବରଦସ୍ତ ଝିଅମାନଙ୍କର ବିବାହ କରାଇ ଦିଆଯାଉଥିଲା ଏବଂ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଯୌନ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଦାସୀ ଭାବରେ ରଖାଯାଇଥିଲା।

Advertisement
Advertisement

Trending