Connect with us

ଭାଇରାଲ ଖବର

ଅଭୁତ ମନ୍ଦିର! ଦେବଦେବୀ ନୁହେଁ ବରଂ ପୂଜା ପାଆନ୍ତି ବେଙ୍ଗ

Published

on

ପ୍ରିଜମ୍ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଭାରତରେ ମନ୍ଦିରର ଅଭାବ ନାହିଁ, ଦେଶରେ ଏପରି ଅନେକ ମନ୍ଦିର ଅଛି, ଯାହା ନିଜ ଭିତରେ ନିଜେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭିନ୍ନ ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଆପଣ କେବେ ଏପରି ଏକ ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ ଶୁଣିଛନ୍ତି କି ଯେଉଁଠାରେ ବେଙ୍ଗକୁ ପୂଜା କରାଯାଏ?
ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ଅନନ୍ୟ ମନ୍ଦିର ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର-ଖେରୀ ଜିଲ୍ଲାର ଓୟାଲ ସହରରେ ରହିଛି। ଏହା ହେଉଛି ଭାରତର ଏକମାତ୍ର ମନ୍ଦିର ଯେଉଁଠାରେ ବେଙ୍ଗମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ଦେବତାଙ୍କ ପରି ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ସ୍ଥାନଟି ଓୟାଲ ଶୈବ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ମୂଖ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରସ୍ଥଳୀ ଥିଲା ଏବଂ ଏଠାର ଶାସକମାନେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ଉପାସକ ଥିଲେ। ଏହି ସହରର ମଧ୍ୟଭାଗରେ ମଣ୍ଡୁକ ଯନ୍ତ୍ର ଉପରେ ଆଧାରିତ ଏକ ପ୍ରାଚୀନ ଶିବ ମନ୍ଦିର ଅଛି। ଏକାଦଶ ଶତାବ୍ଦୀରୁ ଉନବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ଚହମାନା ଶାସକମାନଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଥିଲା। ଚହମାନ ରାଜବଂଶର ରାଜା ବାଖ ସିଂ ଏହି ବେଙ୍ଗମାନଙ୍କ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ। କୁହାଯାଏ ଯେ ମନ୍ଦିରର ବାସ୍ତୁ ପରିକଳ୍ପନା କପିଳାର ଏକ ମହାନ ତାନ୍ତ୍ରିକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିଲା। ତାନ୍ତ୍ରିକତା ଉପରେ ଆଧାରିତ ଏହି ମନ୍ଦିରର ସ୍ଥାପତ୍ୟ ସଂରଚନା ଏହାର ବିଶେଷ ଶୈଳୀ ଯୋଗୁଁ ଲୋକଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥାଏ। ବେଙ୍ଗ ମନ୍ଦିର ସହିତ ଜଡିତ ଏକ ବିଶ୍ୱାସ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ଯେ ମରୁଡ଼ି ଏବଂ ବନ୍ୟା ପରି ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଏହି ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି। ମନ୍ଦିରଟି ୨୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ମନ୍ଦିରରେ ଦୀପାବଳି ବ୍ୟତୀତ ମହାଶିବରାତ୍ରୀରେ ମଧ୍ୟ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ଼ ଜମିଥାଏ।

Advertisement
Advertisement

Trending