ମିଳିଗଲା ନର୍କକୁ ଦ୍ଵାର! ଭିତରୁ ବାହାରୁଛି ଭୟଙ୍କର ଦୁର୍ଗନ୍ଧ

ପ୍ରିଜମ୍ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯେପରି ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଅନ୍ୟ ଦୁନିଆ ବିଷୟରେ କେବଳ କାହାଣୀ ବା ପୁରାଣରୁ ଜଣା ପଡ଼େ, ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପକା ଆଧାର ନାହିଁ। ସେହିଭଳି ପୁରାଣରେ ବର୍ଣ୍ଣିତ ସ୍ୱର୍ଗ – ନର୍କର ଭେଦ ମଧ୍ୟ ମିଳି ପାରି ନାହିଁ। ସତରେ ସ୍ବର୍ଗ – ନର୍କ କିଛି ସ୍ଥାନ ଅଛି କି ନାହିଁ ତାହା ମଧ୍ୟ କାହାକୁ ଜଣା ନାହିଁ। ତେବେ ଏବେ କେତେକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରି ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ପୃଥିବୀରେ ନର୍କର ଦ୍ଵାର ରହିଛି। ଯାହାକି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭୟଙ୍କର। ୟେମେନର ବାରହୁତରେ ଏପରି ଏକ ରହସ୍ୟମୟ ସ୍ଥାନ ରହିଛି ଯାହାକୁ ନର୍କର ଦ୍ଵାର କୁହାଯାଉଛି।ଏଠାରେ ଏକ କୂଅ ଅଛି, ଯାହା ନର୍କର ଦ୍ୱାର ବୋଲି ଦାବି କରାଯାଇଛି। ବାରହୁତର ଏହି କୂଅକୁ ନେଇ ଅନେକ ପୌରାଣିକ କାହାଣୀ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ଭଗବାନ ଜମା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ।
ୟେମେନର ମରୁଭୂମି ଉପତ୍ୟକାରେ ନିର୍ମିତ ଏହି କୂଅର ମୋଟେଇ ୩୦ ମିଟର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେହି ଏହାର ଗଭୀରତା ମାପିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏକ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ୧୦୦ ରୁ ୨୫୦ ମିଟର ଗଭୀର ହୋଇପାରେ । ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେହି ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିତରକୁ ଯିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିନାହାଁନ୍ତି। ଏପରିକି ୟେମେନର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ତଳ ଭାଗରେ ପହଞ୍ଚି ପାରି ନାହାଁନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ କେହି କୂଅର ଅନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି, କମ୍ ଅମ୍ଳଜାନ ଏବଂ କୂଅରୁ ବାହାରୁଥିବା ଅଦ୍ଭୁତ ଗନ୍ଧ ହେତୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଭୂପୃଷ୍ଠକୁ ଫେରିବାକୁ ପଡିଥାଏ।
କୂଅଟି ବହୁତ ଗଭୀର ଥିଲା ବୋଲି ମହାରାର ଭୂତତ୍ତ୍ୱବିତ୍ ଏବଂ ଖଣିଜ ସମ୍ପଦ ପ୍ରାଧିକରଣର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସଲାହ ବବହେର AFP କୁ କହିଛନ୍ତି। ସେମାନେ କଦାପି ଏହି କୂଅର ତଳ ଭାଗରେ ପହଞ୍ଚି ପାରି ନାହାଁନ୍ତି, କାରଣ ଅମ୍ଳଜାନର ଅଭାବ ଏବଂ ଭେଣ୍ଟିଲେସନ୍ ନାହିଁ। ଯେତେବେଳେ ବି ସେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଯାଇ କୂଅରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି, ସେତେବେଳେ କେବଳ ୫୦ ରୁ ୬୦ ମିଟର ଭିତରକୁ ଯିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେହି ସମୟରେ ସେ ଅନେକ ଅଜବ ଜିନିଷ ମଧ୍ୟ ଦେଖିଲେ । ଭିତରୁ ଏକ ଅଦ୍ଭୁତ ଗନ୍ଧ ଆସୁଥିବାର ସେ କହିଥିଲେ।
କିଛି କାହାଣୀ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି କୂଅ ହେଉଛି ନର୍କର ଦ୍ୱାର। କୁହାଯାଏ ଯେ ଭଗବାନ ଏହାକୁ ଭୂତମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ କାରାଗାର ଭାବରେ ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ । ଏହି ସ୍ଥାନଟି ଅଭିଶାପିତ ଏବଂ ଯଦି ଏହା ଭିତରେ ଥିବା ଭୂତମାନେ ବାହାରକୁ ଆସନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ଦୁନିଆକୁ ସମାପ୍ତ କରିଦେବେ। କିଛି ଲୋକ କୁହନ୍ତି ଯେ ଏହା ଭିତରେ ଜିନ୍ ବାସ କରନ୍ତି। ଏଠାକାର ରାଜାମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଅଞ୍ଚଳ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ବନ୍ଦ କରି ରଖିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହି ସମସ୍ତ କାହାଣୀର କୌଣସି ଆଧାର ନାହିଁ। କିଛି ଲୋକ ଏହାକୁ କେବଳ ଏକ ଗାତ ବୋଲି ଭାବନ୍ତି।
ଏଠାରୁ ବାହାରୁଥିବା ଗନ୍ଧ ଦ୍ୱାରା ଏହି ସ୍ଥାନର ରହସ୍ୟ ଗଭୀର ହୋଇଥାଏ।ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭିତରକୁ ଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ ଲୋକ କୁହନ୍ତି ଯେ ଗନ୍ଧ ଏପରି ଢଙ୍ଗରେ ଆସେ ଯାହାକୁ ସହ୍ୟ କରିବା କଷ୍ଟକର। ଏହି କାରଣରୁ, କୌଣସି ଟିମ୍ ଭିତରକୁ ଯିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେଉ ନାହାନ୍ତି। ଏହି ଗନ୍ଧ କେଉଁ ପ୍ରକାର ଗନ୍ଧ ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇନାହିଁ। କୂଅକୁ ଯାଉଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭିତରେ କଳା ରଙ୍ଗର ପଦାର୍ଥ ଅଛି। ଏଥିରୁ ବାହାରୁଥିବା ଗନ୍ଧ ହେତୁ ସେ ଅନେକ ରାତି ଶୋଇ ପାରିନଥିଲେ। ସେ ଅନୁଭବ କଲେ ଯେପରି ତାଙ୍କ ଶରୀର ଭିତରୁ ସେହି ଗନ୍ଧ ବାହାରୁଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.