Connect with us

ଦେଶ ଓ ବିଦେଶ

ଭାରତୀୟ ରେଳ ଅଜବ ଷ୍ଟେସନ, ଯାତ୍ରା ବେଳେ ମନେ ପକାଏ ବାପା-ଦାଦାଙ୍କୁ

Published

on

ପ୍ରିଜମ୍ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଭାରତୀୟ ରେଳ ଦେଶର ମେରୁଦଣ୍ଡ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ, ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ କୋଣକୁ ସଂଯୋଗ କରି ଲୋକଙ୍କୁ ଆରାମରେ ଯାତ୍ରା କରିବାର ସୁବିଧା ଦେଇଥାଏ। ଅଧିକାଂଶ ଦୂରସ୍ଥାନକୁ ରେଳ ଦ୍ଵାରା ହିଁ ଲୋକମାନେ ଯାଇଥାନ୍ତି। ତେବେ ଭାରତୀୟ ରେଳ ଦ୍ଵାରା ନିର୍ମିତ କେତେକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଷ୍ଟେସନ ରହିଛି ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରିୟ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ମନେ ପକାଇଦେବ। ତେବେ ଆପଣ କେତେବେଳେ ଯାତାୟାତ ସମୟରେ ହୁଏତ ଏହି ଷ୍ଟେସନ ଦେଖି ଥାଇ ପାରନ୍ତି। ଯଦି ଦେଖି ନାହାନ୍ତି ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେତେକ କୌତିକିୟା ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ବିଷୟରେ। ଏହି ରେଳ ଷ୍ଟେସନଗୁଡ଼ିକ ନା ଶୁଣିଲେ ଆପଣ ହସିବେ ନିଶ୍ଚୟ…
ବାପ୍ (BAF):-
ଯଦି ଆମେ ଆକ୍ଷରିକ ଅର୍ଥରେ ଯିବା, ତେବେ ଏହା ସମସ୍ତ ରେଳ ଷ୍ଟେସନର ‘ବାପ୍’ ହେବା ଉଚିତ, ଯେହେତୁ ହିନ୍ଦୀରେ ବାପ୍ ଅର୍ଥ ହେଉଛି ‘ପିତା’। ଏହା ଉତ୍ତର ପଶ୍ଚିମ ରେଳବାଇର ଏକ ଅଂଶ ଥିବା ବିକାନର୍ ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ପଡେ। ତେବେ, ଷ୍ଟେସନଟି ଏହାର ନାମ କିପରି ପାଇଲା? ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଥିବ ନିଶ୍ଚୟ। ରେକର୍ଡ ଅନୁଯାୟୀ, ରାଜସ୍ଥାନର ଯୋଧପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ଅବସ୍ଥିତ ବାପ ଗ୍ରାମରୁ ଏହି ଷ୍ଟେସନ ଏହାର ନାମ ପାଇଥିଲା। ତେବେ ସେହି ଗାଁର ନାମ କିଏ ଦେଇଥିଲା କିପରି ହେଲା, ତାହାର କୌଣସି ସ୍ପଷ୍ଟ ଉତ୍ତର ନାହିଁ।


ନାନା(NANA):-

ହିନ୍ଦୀରେ, ନାନା ଅର୍ଥ ଜେଜେବାପା । ଏହି ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ଦେଇ ଯିବାବେଳେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ତୁମ ଜେଜେବାପାଙ୍କୁ ମନେ ପକାଇବ। ନାନା ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ତାର ପଡୋଶୀ ଗାଁ ପାଇଁ ଏଭଳି ନାମ ପାଇଛି ଏବଂ ଉତ୍ତର ପଶ୍ଚିମ ରେଳବାଇର ଅଜମର୍ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଷ୍ଟେସନ ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି। ରାଜସ୍ଥାନର ପାଲି ଜିଲ୍ଲାରେ ଅବସ୍ଥିତ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ନାନା ଗାଁ ନାମରେ ନାମିତ ହୋଇଛି। ଏହାର ନାମ ଏହାର ପ୍ରାଚୀନ ନାମ ନାନାକଙ୍କ ଠାରୁ ପାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଜେଜେବାପାଙ୍କ ସହିତ ଏହାର କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ।
ବେଟିୟା (BTH):-

ବେଟିୟା, ଅର୍ଥାତ୍ ଝିଅ, ଏବଂ ଯଦିଓ ଏହି ଷ୍ଟେସନ୍ ଏହି ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା, ତଥାପି ଏହାର ଝିଅ ସହିତ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। ରେକର୍ଡ ଅନୁଯାୟୀ, ବିହାରର ପଶ୍ଚିମ ଚମ୍ପାରନ୍ ଜିଲ୍ଲା ଏକଦା ବ୍ରାହ୍ମଣ ପରିବାର ଦ୍ୱାରା ଶାସିତ ହୋଇଥିଲା, ଯାହାର ନିୟମ ବେଟିୟା ରାଜ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିଲା। ଏବଂ ବେଟିୟା ଶାସକମାନଙ୍କ ଶାସନ ଏହି ସହରକୁ ସମୃଦ୍ଧତା ଆଣିଥିବାରୁ ସେହି ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ଏହାର ନାମ ଶାସକ ପରିବାରର ନାମ ଅନୁଯାୟୀ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ଏହିପରି ଏହି ଷ୍ଟେସନ ତାର ନାମ ପାଇଥିଲା; ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ବିହାର ଦେଇ ଯାଉଥିବା ଅନେକ ଟ୍ରେନ୍ ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହଲ୍ଟ ହୋଇଛି।
ଓଡ଼ିଆଣୀ ଚାଚା (OCH):

ଚାଚା କହିଲେ, ଦାଦାଙ୍କୁ ବୁଝାଏ। ଏହି ଷ୍ଟେସନ ଜୈସଲମେର ଜିଲ୍ଲାରେ ପଡେ। ଯୋଧପୁର ଏବଂ ଜୈସଲମ ଦେଇ ଯାଉଥିବା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଟ୍ରେନ୍ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ହଲ୍ଟ ଅଟେ। ଯଦିଓ, ଏହି ଜଙ୍କସନ ଦେଇ ଯାଉଥିବା ସମୁଦାୟ ଟ୍ରେନ୍ ସଂଖ୍ୟା ହେଉଛି ୩୧, କେବଳ ଦୁଇଟି ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଟ୍ରେନ୍ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଏଠାରେ ଅଟକି ରହିଥାଏ।
ଶାଳୀ(SALI):-

ଭାରତରେ ସ୍ତ୍ରୀର ସାନ ଭଉଣୀଙ୍କୁ ଶାଳୀ କୁହାଯାଏ। କୌତୁହଳର ବିଷୟ, ଭାରତରେ ଗୋଟିଏ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ଅଛି ଯାହା ଏହି ନାମରେ ନାମିତ। ଯାହାକି ଉତ୍ତର ପଶ୍ଚିମ ରେଳବାଇର ଜୟପୁର ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ, ଏହି ଷ୍ଟେସନକୁ ଜୟପୁର-ଆଜମେର ରେଳ ଲାଇନ ଦେଇ ଆସିବାକୁ ପଡିଥାଏ। ଯଦିଓ, ରେକର୍ଡ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଷ୍ଟେସନରେ କେବଳ ଦୁଇଟି ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଟ୍ରେନ୍ ଅଟକି ରହିଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ପୁରୁଣା, ବ୍ରିଟିଶ ଶାସନ ସମୟରୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେଉଛି।
ସହେଲି (SAHL):-


ସହେଲି ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଝିଅ ବନ୍ଧୁ। ତେବେ ଏହି ନାମରେ ଭାରତରେ ରହିଥିବା ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ଭୋପାଳ-ନାଗପୁର ବିଭାଗରେ ପଡିଥାଏ। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ହୋଶଙ୍ଗାବାଦ ଜିଲ୍ଲାର କେସଲା ତହସିଲରେ ଥିବା ଏହି ଛୋଟ ଗାଁର ନାମ ସହେଲି କିପରି ପାଇଲା ତାହା କେହି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ! ତେବେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ରେଳ ବିଭାଗର ନାଗପୁର ଡିଭିଜନ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ଏହି ନାମରେ ଜଣା ଯାଇଥାଏ । ଏହା ଏକ ଅଳ୍ପ ଗହଳ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ। ଦିନରେ ଖୁବ୍ କମ୍ ଟ୍ରେନ ଏହିବାଟ ଦେଇ ଯାଏ।

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trending