Connect with us

ଦେଶ ଓ ବିଦେଶ

ଭାଗ୍ୟ ବଦଳାଇ ଦେଲା ପଥର, ମେଷପାଳକ ହେଲେ କୋଟିପତି

Published

on

ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ୍ ବ୍ୟୁରୋ: କଥାରେ ଅଛି, ଯେତେବେଳେ ଈଶ୍ୱର ଦିଅନ୍ତି ଛପର ଫାଡ଼ି ଦିଅନ୍ତି। ସେମିତି  ବ୍ରିଟେନର କାଁଟସଓ୍ବାଲ୍ଡସ୍ କୋଟସ୍ୱୋଲ୍ଡ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଜଣେ ମେଷପାଳକଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଭାବେ ବଦଳିଛି । ହଠାତ୍, ଏହି ମେଷପାଳକର ହାତରେ ଦୁଇଟି ଛୋଟ ଉଲକାଖଣ୍ଡ ଲାଗିଥିଲା । ଯାହାକି ଏକ କୋଟି ଟଙ୍କା ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ମେଷପାଳକ ଏହାକୁ ସଂଗ୍ରହାଳୟକୁ ଦାନ କରିଥିଲେ। ଏହି ଉଲକା ଖଣ୍ଡ ପ୍ରାୟ ୪ ବିଲିୟନ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଏବଂ ଏହାର ସାହାଯ୍ୟରେ ମହାକାଶରେ ଜୀବନର ସମ୍ଭାବନା ରହସ୍ୟ ଉନ୍ମଚନ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି ।

ଏହି ପଥରର ଖଣ୍ଡଗୁଡ଼ିକୁ ଦେଖିବାକୁ ଏକ ସାଧାରଣ ପଥର ପରି । କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବରେ ଏହା ବହୁତ ମୂଲ୍ୟବାନ ଥିଲା । ଏହି ପଥର ଖଣ୍ଡଗୁଡ଼ିକ ଗତ ୪ ବିଲିୟନ ବର୍ଷ ଧରି ମହାକାଶରେ ଭାସି ବୁଲୁଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀ ମାସରେ ଏହା ପୃଥିବୀ ଉପରେ ପଡିଥିଲା। ଯାହାକୁ ମେଣ୍ଢା ଚରାଳୀ ଜମିରୁ ପାଇଥିଲେ । ତାହାର ମୂଲ୍ୟ ଏକ କୋଟି ଟଙ୍କା ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ମେଷପାଳକ ଏହାକୁ ଦାନ କରିଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ମେ ୧୭ ତାରିଖରୁ ଏହି ପଥରଗୁଡିକ Natural History Museumରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବ ।

ଏହି ସ୍ପେସ୍ ପଥରର ନାମ ହେଉଛି ‘Winchcombe meteorite’  । ଏହା ଏକ ବିରଳ ମେଟେରାଇଟ୍ । ଏହାକୁ ଏକ ପ୍ରକାର କାର୍ବୋନେସିୟସ୍ କୋଣ୍ଡ୍ରାଇଟ୍ କୁହାଯାଏ । କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ଗତ ୩୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ରିଟେନରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ପଥର ଅଟେ । ନାରଙ୍ଗୀ ଏବଂ ଧଳା ରଙ୍ଗର ନିଆଁ ଗୁଲା ହୋଇ ଆକାଶରୁ ଖସି ଆସୁଥିବା ଏହି ଉଲକାପିଣ୍ଡ ସିକ୍ୟୁରିଟି କ୍ୟାମେରାରେ କଏଦ ହୋଇଥିଲା । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ପଥର କେବେ ବି ଜମିରୁ ମିଳିନଥିଲା ।

     କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ପଥର ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀରେ ବ୍ରିଟେନର ଏହି ଗାଁରେ ପଡିଛି। ମେଷପାଳକ ଏହା ପଡ଼ିବାର ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ୱର ଶୁଣିଥିଲେ । ସେ ଭୂମିରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ୧୦୩ କେଜି ପଥର ପାଇଥିଲେ । ମେଷପାଳକ ଜଣକ ୫୭ ବର୍ଷିୟ ଭିକ୍ଟୋରିଆ ବଣ୍ଡ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ପଥର ଖସିଯିବା ପରେ ପ୍ରାୟ ପାଞ୍ଚରୁ ସାତଜଣ ବୈଜ୍ଞାନିକ ତାଙ୍କ ଘରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ସେ ପଥର ବଦଳରେ ମେଷପାଳକଙ୍କୁ ଏକ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ମେଷପାଳକ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ଏହା ପାଣିପାଗ ସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ଦେଇପାରେ, ସେତେବେଳେ ସେ ଏହାକୁ ଦାନ କରିଥିଲେ।

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trending