କନ୍ୟାର ଟେଷ୍ଟରେ ଫେଲ୍ ମାରିଲା ବର, ଶିଶୁପାଳ ହୋଇ ଫେରିଲା

ପ୍ରିଜମ୍ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଯେପରି ବର ତା’ର ଭବିଷ୍ୟତ ଜୀବନ ସାଥୀଠାରୁ କିଛି ଆଶା କରିଥାଏ, ସେହିଭଳି କନ୍ୟା ମଧ୍ୟ ତାର ଭବିଷ୍ୟତ ସ୍ୱାମୀଙ୍କଠାରେ କିଛି ଗୁଣ ଖୋଜେ। ଆଧୁନିକ ଯୁଗରେ, ଯେହେତୁ ବିଶ୍ଵ ପ୍ରଗତିର ନୂତନ ଦିଗ ଆଡକୁ ଗତି କରୁଛି, କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ସରଳ ଜିନିଷ ମଧ୍ୟ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ, ଯଦିଓ ସେହି ଜିନିଷଟି ସେମାନଙ୍କର ଦୈନନ୍ଦିନ କାର୍ଯ୍ୟର ଏକ ଅଂଶ ହୋଇଥାଏ। ଆମେ ଏସବୁ କହୁଛୁ କାରଣ ଏହାର ଏକ ଝଲକ ହଲମାର୍କ ଜିଲ୍ଲାରେ ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ବାସ୍ତବରେ, ଯେତେବେଳେ କନ୍ୟା ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ନେବାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ସେତେବେଳେ ବିବାହର ଖୁସି ନୀରବତାରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିଲା।
ସୋମବାର ଜମାଲିପୁର ଗାଁର ଝିଅ ଅଖାଲଡା ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନ ଅଞ୍ଚଳର ମହାରାଜପୁର ଗାଁର ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ସହ ବିବାହ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଥିଲା। ବାପା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଧୁମଧାମରେ ଝିଅର ବିବାହ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଥିବା ବେଳେ ବର ମଧ୍ୟ ବରଯାତ୍ରୀ ଆଣି ସଠିକ୍ ସମୟରେ ମଣ୍ଡପରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ରୀତିନୀତି ଅନୁସାରେ ଦୁଇଜଣଙ୍କ ବାହାଘର ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ହେଲେ ଯେତେବେଳେ ଜୟମାଳ ସମୟ ଆସିଲା, ସେତେବେଳେ ଝିଅ ପକ୍ଷ ଲୋକମାନେ ବରର ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁର୍ବଳ ବୋଲି ସନ୍ଦେହ କଲେ। ତେବେ ଏହାର ସତ୍ୟାସତ୍ ଜାଣିବା ସହ ବରର ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ କନ୍ୟା ଏକ ଯୋଜନା କରି ବରକୁ ଗୋଟିଏ ଖବରକାଗଜ ପଢ଼ିବାକୁ ଦେଇଥିଲା। ହେଲେ ବର ତାହାକୁ ପଢ଼ିବାରେ ଅସମର୍ଥତା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା, ଯାହାକି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲା।
ବିବାହର ସ୍ୱପ୍ନ ନେଇ ଜୟମାଳା ମଣ୍ଡପରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ବର ଏହି ବିଷୟରେ କିଛି କହିବା ଆଗରୁ କନ୍ୟା ପକ୍ଷ ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷି ଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ କନ୍ୟା ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାର ବରର ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ତାଗିଦ୍ କରି କହିଥିଲେ – ବରର ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ ତୁମେ ପୂର୍ବରୁ କହିଥାନ୍ତ, ଆମେ ଏହି ବିବାହ ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ଦେଇ ନଥାନ୍ତୁ। ଯଦିଓ ବିବାହ କରିବା ପାଇଁ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ଭିତରେ ସମଝୋତା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର ପକ୍ଷର ସମସ୍ତ ଉଦ୍ୟମ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା।
ଏହି ମାମଲାକୁ ତିଳରୁ ତାଳ କରି ଝିଅ ପକ୍ଷ କୋଟୱାଲ ପୋଲିସ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ସହ ବର ପକ୍ଷ ଠକେଇ କରି ବିବାହ କରିଛନ୍ତି। କୋଟୱାଲ ଥାନା ଅଧିକାରୀ ସଞ୍ଜୟ ପାଣ୍ଡେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି। ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ।
ତେବେ ଉକ୍ତ ଜିଲ୍ଲାର ପାନୱାଡି ସହରର ଏକ ଗେଷ୍ଟ ହାଉସରେ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା। ବରର ଅଙ୍ଗଭଙ୍ଗୀ ଏବଂ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ଦେଖି, ଯେତେବେଳେ କନ୍ୟାକୁ ସନ୍ଦେହ ହୋଇଥିଲା, ସେ ହଠାତ୍ ଏକ ସର୍ତ୍ତ ରଖିଲା ଯେ ପ୍ରଥମ ଦୁଇକ ପଣିକିଆ ଶୁଣିବ ବର ମୁହଁରୁ ପରେ ବିବାହ କରିବ, କିନ୍ତୁ ବର ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେହି ବିବାହ ମଧ୍ୟ ଭାଙ୍ଗିଯାଇଥିଲା ଏବଂ ବରକୁ ବରଯାତ୍ରୀ ନେଇ ଖାଲି ହାତରେ ଫେରି ଯିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published.