Connect with us

ମନୋରଞ୍ଜନ

୭୯ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଦେଲେ ବିଗ୍ ବି, ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି ୨୨ଟି ଫିଲ୍ମରେ ନିଜ ନାମ ବିଜୟ ରଖିଥିଲେ

Published

on

ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଅନେକଗୁଡ଼ିଏ ବ୍ଲକବଷ୍ଟର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ କାମ କରିସାରିଥିବା ମେଗାଷ୍ଟାର ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନ ୭୯ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପାଦ ଦେଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଜନ୍ମ ୧୯୪୨ ମସିହା ଅକ୍ଟୋବର ୧୧ ତାରିଖରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ହୋଇଥିଲା। ଅମିତାଭ ତାଙ୍କ ଫିଲ୍ମ କ୍ୟାରିୟର ୧୯୬୯ ମସିହାରେ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ନିଜର ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ସୃଷ୍ଟି କରି ପାରିଥିଲେ। ଏକଦା ଜଣେ ଇଞ୍ଜିନିୟର କିମ୍ବା ବାୟୁସେନାରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିଥିବା ଅମିତାଭଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ବଲିଉଡ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିକୁ ଟାଣି ଆଣିଥିଲା। ତାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ଅବସରରେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ବିଗ୍ ବିଙ୍କ ସହିତ ଜଡିତ ଏକ ମଜାଦାର କଥା କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ। ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଜି କହିବୁ ଯେ ପ୍ରାୟ ୨୨ଟି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଅମିତାଭଙ୍କ ଚରିତ୍ରର ନାମ ବିଜୟ ଥିଲା। ତେବେ ଏହା ପଛର ରହିଥିବା କାରଣ ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣିଥିବେ।


ଅମିତାଭ ଫିଲ୍ମ ସାତ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନୀରୁ ନିଜ କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରଟି ଏକ ସୁପର ଫ୍ଲପ୍ ଫିଲ୍ମ ଥିଲା। ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପରେ ସେ ଲଗାତାର ୧୨ଟି ଫ୍ଲପ୍ ଫିଲ୍ମ ଦେଇଥିଲେ। ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ଫିଲ୍ମ ଫ୍ଲପ୍ ହେବା ପରେ ସେ ବହୁତ ନିରାଶ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲେ।
ତା’ପରେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରକାଶ ମେହେରାଙ୍କ ଫିଲ୍ମ ଜଞ୍ଜିର ଅଫର ଦିଆଯାଇଥିଲା, ଯାହାକୁ ଅନେକ ସୁପରଷ୍ଟାର ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଥିଲେ। ପ୍ରକାଶ ମେହେରା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଥିଲେ – ଜଞ୍ଜିରର ସୁଟିଂ ସମୟରେ ଅମିତାଭ ବହୁତ ନର୍ଭସ ଥିଲେ। ଗୁଳି ଚଳାଇବା ପରେ ସେ ଏକୁଟିଆ ବସି କୋକାକୋଲା ପିଉଥିଲେ।

ସେ କହିଥିଲେ – ଜଞ୍ଜିରରେ ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନ ତାଙ୍କର ଶତ ପ୍ରତିଶତ ଅବଦାନ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଫିଲ୍ମଟି ବ୍ଲକବଷ୍ଟର ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଅମିତାଭଙ୍କ ଚରିତ୍ରର ନାମ ବିଜୟ ଥିଲା। ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ତାଙ୍କ ସହ ଜୟା ଭାଦୁଡ଼ି ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ।
ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନଙ୍କ ଉପରେ ଅନେକ ପୁସ୍ତକ ଲେଖିଥିବା ଜଣାଶୁଣା ଲେଖକ ଭାବନା ସୋମାୟା ଥରେ କହିଥିଲେ – ଆମ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ଏକ ପ୍ରଥା ଅଛି, ଯେଉଁ ନାମ ଦ୍ୱାରା ଜଣେ ଷ୍ଟାରଙ୍କ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ହିଟ୍ ହୁଏ। ସେହି ନାମ ତାଙ୍କ ଆଗାମୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ରିପିଟ ହୋଇଥାଏ। ମୁଁ ଥରେ ଜାଭେଦ ଅଖତରଙ୍କୁ ସମାନ କଥା ପଚାରିଥିଲି, ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ସବୁକିଛି ଜୟ କରୁଥିଲେ, ବୋଧହୁଏ ସେଥିପାଇଁ ଅଧିକାଂଶ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ତାଙ୍କ ନାମ ବିଜୟ ଥିଲା।


ଅମିତାଭଙ୍କ ସଫଳତା ହେତୁ ପ୍ରାୟ ୨୨ ଟି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ତାଙ୍କ ଚରିତ୍ରର ନାମ ବିଜୟ ଥିଲା। ଜଞ୍ଜିର, ରୋଟି କପଡା ଅର ମକାନ, ହେରା ଫେରି, ତ୍ରିଶୂଲ, ଡନ୍, ଦି ଗ୍ରେଟ୍ ଗେମ୍ୱଲର, କଳା ପଥର୍, ଦୋ ଅର ଦୋ ପାଞ୍ଚ, ଦୋସ୍ତାନା, ଶାନ୍, ଶକ୍ତି, ଆଖର ରାସ୍ତା, ଅକେଲା, ଆଙ୍ଖେ, ରଣ, ଶେହେନ୍ସା, ଅଗ୍ନିପଥ୍ ସହିତ ୨୨ ଟି ଫିଲ୍ମରେ ବିଜୟ ନାମକ ଚରିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ। ୧୯୬୯ ମସିହାରେ, ସେ ମୃଣାଳ ସେନଙ୍କ ବଙ୍ଗାଳୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ସ୍ୱର ଦେଇ ନିଜର ଫିଲ୍ମ୍ କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ରେଶମା ଅର ଶେରା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ସୁନୀଲ ଦତ୍ତ ସାଇନ୍ କରାଇଥିଲେ। ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ୧୯୭୨ ମସିହାରେ ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିଥିଲା। ଅମିତାଭ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୦୫ ରୁ ଅଧିକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ କାମ କରି ସାରିଛନ୍ତି। ସେଥି ମଧ୍ୟରୁ ୧୨ ଟି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ସେ ଏକ ଡବଲ୍ ରୋଲରେ ଅଭିନୟ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଫିଲ୍ମରେ ସେ ଟ୍ରିପଲ୍ ରୋଲ୍ ରେ ମଧ୍ୟ ଅଭିନୟ କରିଛନ୍ତି। ଏବେ ମଧ୍ୟ ୭୯ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଅମିତାଭ ଟିଭି ଓ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ବେଶ୍ ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି।

Advertisement
Advertisement

Trending