ଏବେ ଓକିଲ ନୁହେଁ କୋର୍ଟରେ କେସ୍ ଲଢିବ ରୋବର୍ଟ

ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଯେତେବେଳେ ବି ମେସିନ୍ ଏବଂ ମଣିଷ ବିଷୟରେ କଥା ଉଠେ ସେତେବେଳେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ ପୃଥକ କରେ। ମେସିନ୍ କାମ କରିପାରିବ କିନ୍ତୁ ଯୁକ୍ତି କରିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ବୁଦ୍ଧି ନଥାଏ। ତଥାପି, କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧି ମାଧ୍ୟମରେ, ଏହା ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭବ ଯେ ମେସିନ୍ ଯୁକ୍ତିତର୍କ କରିବେ। ଅଦ୍ୟାବଧି ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଦେଖିଥିବେ ମେସିନ୍ ମାନୁଆଲ୍ କାର୍ଯ୍ୟରେ କିମ୍ବା ପ୍ରୋଗ୍ରାମିଂ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିବା ରୋବଟ୍ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇପାରିବ, କିନ୍ତୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବିତର୍କର କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସକୁ ଦିଆଯାଉଛି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଥିବା ରୋବର୍ଟ ଓକିଲ ଫେବୃଆରୀରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ମାମଲା ଲଢ଼ିବେ, ଯଦିଓ ଏହାର ପ୍ରକୃତ ତାରିଖ କିମ୍ବା କୋର୍ଟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇ ନାହିଁ।

ଏହି କୃତ୍ରିମ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ରୋବଟ୍ ‘DoNotPay’ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ଦ୍ୱାରା ତିଆରି ହୋଇଛି, ଏହା ଫୋନରେ ଚାଲିବ ଏବଂ ପ୍ରକୃତ ସମୟରେ କୋର୍ଟର ସମସ୍ତ ଯୁକ୍ତି ଶୁଣିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବ । ଆସନ୍ତା ମାସରେ ତାଙ୍କ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ବିପକ୍ଷ ଓକିଲଙ୍କ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଦୁନିଆର ପ୍ରଥମ ରୋବଟ୍ ଓକିଲ ଏକ ମାମଲା ଲଢ଼ିବେ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ସାଧାରଣ ଆଇନଜୀବୀଙ୍କ ପରି ରୋବଟ୍ ଓକିଲ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ହେଡଫୋନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ କହିବେ ଯେ ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ସେ କ’ଣ କହିବେ। ଚାଟବଟର ନାମ ହେଉଛି DoNotPay ଏବଂ ଏହା ଜୋଶୁଆ ବ୍ରାଉଡର୍ ଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ୨୦୧୫ ମସିହାରେ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଥିଲା। ପୂର୍ବରୁ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟ କେବଳ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ବିଳମ୍ବ ଶୁଳ୍କ ଏବଂ ଜରିମାନା ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇବା ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା କୋର୍ଟ ରେ ମଧ୍ୟ ମାମଲା ଲଢିବ।ଜୋଶୁଆ ବ୍ରାଉଡର୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟୁରୋପୀୟ କୋର୍ଟରେ ମାନବିକ ଅଧିକାର ପାଇଁ ଲଢ଼ୁଥିବା ଅନେକ ଭଲ ଆଇନଜୀବୀ ଅଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ଦେୟ ବହୁତ ଅଧିକ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚାଟବଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ମାମଲା ଲଢିବା ବହୁତ ଶସ୍ତା ହେବ କାରଣ ଏହା ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟେସନ୍ ପାଇଁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରିବ ନାହିଁ । ଏହାର ଶୁଳ୍କ ମାମଲା ଅନୁଯାୟୀ ୨୦ ହଜାରରୁ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହୋଇପାରେ। ତେବେ ଏହା ବିଜ୍ଞାନ ଆବିଷ୍କାର କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆଉ ଏକ ବଡ ସଫଳତା କହିଲେ ଭୁଲ ହେବନି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *