Connect with us

ଦେଶ ଓ ବିଦେଶ

ମୋ କୋଭିଡ -୧୯ ପ୍ରମାଣପତ୍ରରେ କାହିଁକି ରହିବ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଫଟୋ?

Published

on

ପ୍ରିଜମ୍ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: କୋଭିଡ -୧୯ ପ୍ରମାଣପତ୍ରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଫଟୋ ରହିବା ଉଚିତ କି ନାହିଁ ସେ ନେଇ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ କେରଳ ହାଇକୋର୍ଟ ଶୁଣାଣି କରିବେ। ପିଟର ଏମ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଫଟୋ ବିନା ସେ ଏକ ନୂଆ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ସେ ପ୍ରମାଣପତ୍ରରେ ଥିବା ଫଟୋ ବିରୋଧରେ ଏକ ପିଟିସନ ମଧ୍ୟ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଯୁକ୍ତି ବାଢ଼ିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହା ମୋର ମୌଳିକ ଅଧିକାରର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛି। ୬୨ ବର୍ଷିୟ ପିଟର ଏମ୍ ଜଣେ ସୂଚନା ଅଧିକାର କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ତଥା ବିରୋଧୀ ଦଳ କଂଗ୍ରେସର ସଦସ୍ୟ। ବିବିଶି ସହ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ କରି ସେ କହିଛନ୍ତି, “ମୋର ପ୍ରମାଣପତ୍ରରେ ତାଙ୍କ ଫଟୋ ଲଗାଇ ସେ ନାଗରିକଙ୍କ ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ରରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଅସାମ୍ବିଧାନିକ ଏବଂ ମୁଁ ମାନ୍ୟବର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏହି ଭୁଲ ଏବଂ ଲଜ୍ଜାଜନକ କାର୍ଯ୍ୟ ତୁରନ୍ତ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି। “
ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅନୁଚିତ୍ ଏବଂ କୌଣସି ରାଷ୍ଟ୍ର କିମ୍ବା ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାରଯୋଗ୍ୟ ନୁହେଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସୂଚନା ବ୍ୟତୀତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ଵାରା ଜାରି ହୋଇଥିବା ଟିକା ପ୍ରମାଣପତ୍ରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ଚିତ୍ର ସହିତ ଇଂରାଜୀରେ ଦୁଇଟି ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ଭାଷାରେ ଦୁଇଟି ବାର୍ତ୍ତା ରହିଛି। ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାରତୀ ପ୍ରବୀଣ ପାୱାର ସଂସଦରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟୀକାକରଣ ପରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ COVID ଆଧାରିତ ଆଚରଣ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ “ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ବୃହତ ସ୍ୱାର୍ଥ କୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ଫଟୋ ଏବଂ ବିବୃତ୍ତି ପ୍ରମାଣପତ୍ରରେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯାଇଛି”।

ମୋ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ରେ କାହିଁକି ମୋଦୀଙ୍କ ଫଟୋ ରହିବ ?

ତେବେ ପିଟର ଏମ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଟିକା ନେଇଛନ୍ତି ସେମାନେ ‘ଆଚରଣରେ ନିଶ୍ଚିତ ଆଶ୍ବସ୍ତ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି ‘ ଏବଂ ପ୍ରମାଣପତ୍ରରେ ଥିବା ବାର୍ତ୍ତା ‘କେବଳ ପ୍ରଚାର କରିବା ଛଡା ଆଉ କିଛି ନୁହେଁ’। “ମୋଦି ଆମର ପ୍ରଥମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନୁହଁନ୍ତି କିମ୍ବା ଏହା ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ନୁହେଁ। କିନ୍ତୁ COVID-19 ବିରୋଧରେ ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନକୁ ଏଭଳି ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେମିତି ଏହି ଟିକା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ। ଏହା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରଚାର ଉପକରଣ।”
ପିଟର ଏମ ବିରକ୍ତ ପ୍ରକାଶ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମାଗଣା ଟିକା ହେତୁ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଲମ୍ବା ଲାଇନ ରହିଥିଲା, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ଦେୟ ଦେଇ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଟୀକାକରଣ କରିଥିଲେ।
ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଯେ, “ମୁଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଡୋଜ ପାଇଁ ୭୫୦ ଟଙ୍କା ଦେଇଥିଲି, ତେବେ ମୋର ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ରେ ଶ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ଛବି କାହିଁକି ରହିବ?” କେରଳ ହାଇକୋର୍ଟ ଏହାର ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ସମୟ ଦେଇଛନ୍ତି।
ମୁଁ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ଦୁଇ ମୁଖପାତ୍ରଙ୍କ ଠାରୁ ମତାମତ ଲୋଡିଥିଲି, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ପିଟର ଏମଙ୍କ ଆବେଦନ ଉପରେ କୌଣସି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ।

ଟିକା ପ୍ରମାଣପତ୍ରରେ ଥିବା ଚିତ୍ରକୁ ବିରୋଧ କରନ୍ତୁ:
ଟିକା ପ୍ରମାଣପତ୍ରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଫଟୋକୁ ତାଙ୍କର ଅନେକ ରାଜନୈତିକ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି। କିଛି ବିରୋଧୀ ଦଳ ଶାସିତ ରାଜ୍ୟ ମୋଦିଙ୍କ ଫଟୋ ବଦଳାଇ ସେମାନଙ୍କ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଫଟୋ ରଖିଛନ୍ତି। କଂଗ୍ରେସ ନେତା ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଭଦ୍ରା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଏହି ଟିକାକୁ ‘ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପ୍ରଚାର’ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପ୍ରମାଣପତ୍ରରେ ନିଜର ଫଟୋ ରଖିବା ଉଚିତ୍। ସେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ ଯେ, “ଧରାଯାଉ ମୁଁ ତୁମର ସମର୍ଥକ ନୁହେଁ। ମୁଁ ତୁମକୁ ପସନ୍ଦ କରେ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ମୋତେ ଏହାକୁ ରଖିବାକୁ ପଡିବ। କାହିଁକି? ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାଧୀନତା କେଉଁଠାରେ?” ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଆପଣ ନିଜ ଫଟୋଗ୍ରାଫକୁ କୋଭିଡ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଉପରେ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିଛ। ତେଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ମୃତ୍ୟୁ ପ୍ରମାଣପତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ବଧ୍ୟତାମୂଳକ କର।” ଏହି ଫଟୋ ପାଇଁ ନିକଟରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଭାରତୀୟ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା। ଭାଇସ୍ ନ୍ୟୁଜର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ନଥିବା ଜଣେ ଇମିଗ୍ରେସନ୍ ଅଧିକାରୀ ଅନେକ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଜାଲିଆତି କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ପିଟର ଏମ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ଏହାକୁ ଏମିତି ଛାଡି ଦିଆଯାଏ, ତେବେ ପିଏମ ମୋଦି ‘ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ତାଙ୍କ ଛବି ଆମ ପିଲାମାନଙ୍କ ସ୍କୁଲ ଏବଂ କଲେଜରେ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ରଖିଦେବେ’। ତାଙ୍କର ଚିନ୍ତା ଏଥି ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ହେଉଛି କାରଣ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ଚିତ୍ର ସେହି ସ୍ଥାନମାନଙ୍କରେ ଆସିଥାଏ ଯେଉଁଠାରେ ତାଙ୍କର ରହିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକ ନଥାଏ।
ସମର୍ଥକମାନେ ଫଟୋ ରହିବା ଯଥାର୍ଥ କହୁଛନ୍ତି:

ନିକଟରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଆପତ୍ତି ପରେ କୋର୍ଟର ଏକ ସରକାରୀ ଇମେଲରୁ ପିଏମ ମୋଦିଙ୍କ ଛବି ସହିତ ସରକାରୀ ବିଜ୍ଞାପନ ହଟାଇବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା।
ଫଟୋଗ୍ରାଫି ଏବଂ ସେଲଫି ନେବା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କର ଭଲପାଇବା ଜଣାଶୁଣା। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ତାଙ୍କୁ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି ଏବଂ ସାରା ଦେଶରେ ତାଙ୍କ ରାଲିରେ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ଯୋଗ ଦିଅନ୍ତି। ତାଙ୍କ ସମର୍ଥକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟିକା ପ୍ରମାଣପତ୍ରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଛବି ରହିବା କିଛି ଭୁଲ୍ ନାହିଁ ଏବଂ ସେ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ପରିଚିତ ଚେହେରା। ବିଲବୋର୍ଡ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍ ହୋର୍ଡିଂ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିଏମ ମୋଦିଙ୍କ ଫଟୋ ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ସେ ହସୁଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅଧିକାଂଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ବିଜ୍ଞାପନ ଏବଂ ୱେବସାଇଟରେ ତାଙ୍କର ଫଟୋ ରହିଛି ଏବଂ ଖବରକାଗଜରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ବିଜ୍ଞାପନ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ସେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଛନ୍ତି।

ଗୌରବ ପାଇବା ପାଇଁ ରାଜନୀତି:

ସମାଲୋଚକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ଏପରି କୌଣସି ନେତା ନାହାଁନ୍ତି ଯିଏ ଏହିଭଳି ଉପାୟରେ ନିଜର ପ୍ରଶଂସା କରିବାରେ ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି। ଗାନ୍ଧୀ-ନେହେରୁ ପରିବାର ପରେ ବିମାନବନ୍ଦର, ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, ପୁରସ୍କାର ଏବଂ କଲ୍ୟାଣକାରୀ ଯୋଜନାର ନାମକରଣ କରି ବିଜେପି କଂଗ୍ରେସ ଦଳକୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛି। ଦଲିତ ଆଇକନ୍ ତଥା ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମାୟାବତୀ ନିଜକୁ ଏକ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତୀ ପାଇଁ ସମାଲୋଚନାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି। ତାମିଲନାଡୁର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜେ ଜୟଲଳିତା ଶସ୍ତା ଖାଦ୍ୟ କ୍ୟାଣ୍ଟିନ, ଔଷଧ ଏବଂ ଲୁଣ ପ୍ୟାକେଟରେ ନିଜ ଚେହେରା ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ। ସାମ୍ବାଦିକ ତଥା ପିଏମ ମୋଦିଙ୍କ ଜୀବନୀ ଲେଖକ ନିଲଂଜନ ମୁଖୋପାଧ୍ୟାୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିଏମ ମୋଦି ଏହି ଆତ୍ମ-ପ୍ରଶଂସାକୁ ଏକ ଭିନ୍ନ ସ୍ତରକୁ ନେଇଛନ୍ତି। ସେ ଆରଏସଏସର ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି ଯାହା ଶିକ୍ଷା ଦିଏ ଯେ ସଂଗଠନ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ବଡ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସଂଗଠନଠାରୁ ବଡ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। “ଯଦି ଆପଣ ତାଙ୍କ ଭାଷଣ କେବେ ଶୁଣିଛନ୍ତି, ତେବେ ନିଶ୍ଚୟ ଶୁଣିଥିବେ, ସେ କଦାପି କୁହନ୍ତି ନାହିଁ ଯେ ଆମ ସରକାର ଏହା କରିଛନ୍ତି, ବରଂ ସେ ମୋ ସରକାର କିମ୍ବା ମୋଦି ସରକାର କୁହନ୍ତି। ସାଧାରଣ ଭାଷଣ ସମୟରେ ସେ ‘ମୁଁ, ମୋ ଦ୍ଵାରା ଅଧିକ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। ଫେବୃଆରୀରେ ସେ ଏକ ଷ୍ଟାଡିୟମର ନିଜ ନାମରେ ରଖିଥିଲେ। ମୁଖୋପାଧ୍ୟାୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଏହି ମହାମାରୀକୁ ‘ନିଜର ପ୍ରଚାର ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ସୁଯୋଗ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିଛନ୍ତି’।
ସେ କୁହନ୍ତି, ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟିକା ହେଉଛି କୋଭିଡ -୧୯ ରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଏକମାତ୍ର ଉପାୟ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଫଟୋକୁ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଉପରେ ରଖି ସେ ନିଜକୁ ଲୋକମାନଙ୍କର ସୁରକ୍ଷାକାରୀ ଭାବରେ ଦେଖାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। “ସେ ନିଜକୁ ଦେବତାଙ୍କର ମାନବ ଚେହେରା ଭାବରେ ଦେଖାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ଯାହାଫଳରେ ସେମାନେ ଲୋକଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ହାସଲ କରିପାରିବେ ଏବଂ ତାହା ପରେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଭୋଟରେ ପରିଣତ ହେବ।”
ଏପରି ପ୍ରଚାର ଭୋଟରଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରେ କି?
ପ୍ରତିଛବି ଗୁରୁ ଦିଲୀପ ଚେରିୟାନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟିକା ପ୍ରମାଣପତ୍ରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଫଟୋ “ଦଳର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ଏବଂ ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ସୂକ୍ଷ୍ମ ରେଖା ଆଙ୍କିଛି”।
ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ଭୋଟ୍ ପାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରମାଣପତ୍ରକୁ ଅସ୍ତ୍ର ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି’। “ଏହା ଏକ ନିର୍ବାଚନୀ ସୁବିଧା ଭଳି ଲାଗୁଛି, କିନ୍ତୁ ଏହିଭଳି ଆହୁରି ଅନେକ ଉପକରଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। ଯେପରି କି ଟିକା ପ୍ରମାଣପତ୍ର ବ୍ୟତୀତ, ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଆଦିରେ ସମାନ ବାର୍ତ୍ତା ଅଛି।” ଚେରିୟାନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ଚେହେରା ଚିହ୍ନିବା’ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ କାରଣ ଏବେ ଦଳର ପରିଚୟ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ହୋଇଛି। ଫଟୋଗ୍ରାଫ୍ ରଖିବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭୋଟରମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ପରିଚୟ ମନେ ପକାଇବା। “
ଟିକା ପ୍ରମାଣପତ୍ରରେ ପିଏମ ମୋଦିଙ୍କ ଛବି ରହିବାରେ ଅସୁବିଧା କ’ଣ ବୋଲି ପିଟର ଏମ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରି କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଜଣେ ରାଜନେତା ଯିଏ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଛନ୍ତି, ସେ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ତାଙ୍କ ପ୍ରତିପକ୍ଷଙ୍କ ପାଇଁ ସାହସ ବଢ଼ାଉଛି ଏବଂ ଏହା ତୁରନ୍ତ ବନ୍ଦ ହେବା ଉଚିତ।

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trending