ବିଚିତ୍ର ଦେଶ ଭେଣ୍ଡିଂ ମେସିନରୁ ବାହାରୁଛି ଜିଅନ୍ତା କଙ୍କଡ଼ା

ପ୍ରିଜମ୍ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଆପଣ କେବେ ଦେଖିଛନ୍ତି କି କୁମ୍ଭୀର ଏବଂ ସାର୍କ ଭଳି ସପିଂ ମଲରେ ବିକ୍ରି ହେବାର। କିମ୍ବା ମେଟ୍ରୋ ଷ୍ଟେସନକୁ ଯିବାବେଳେ ଆପଣ ଭେଣ୍ଡିଂ ମେସିନରୁ ଜିଅନ୍ତା କଙ୍କଡା କିଣିବାର କଥା। ତେବେ ଏହିଭଳି ବିଚିତ୍ର ଜିନିଷ ସବୁ ଗୋଟିଏ ଦେଶରେ ଦେଖିବାକୁ ପାଇବେ। ଏହି ବିଚିତ୍ର ଦେଶଟି ହେଉଛି ଚୀନ। ଏହି ଦେଶରେ ଆହୁରି ଅନେକ କିଛି ଅଛି, ଯାହା ଶୁଣି ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ। ଏହି ଦେଶରେ ଏତେଗୁଡିଏ ସସ୍ପେନ୍ସ ରହିଛି ଯେ ସମସ୍ତେ ଏହା ଜାଣିବାକୁ ବହୁତ ଆଗ୍ରହୀ ହୋଇଥାନ୍ତି। ତେବେ ଚୀନର ସେହି ସମସ୍ତ ଜିନିଷ କେହି ଜାଣି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ, ଯାହା ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଆସେ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଠାରେ ଏପରି କିଛି ତଥ୍ୟ ବିଷୟରେ କହୁଛୁ, ଯାହା ଆପଣ ହୁଏତ ଆଗରୁ ଜାଣି ନଥିବେ।
ଭେଣ୍ଡିଂ ମେସିନ ମାମଲାରେ ଚାଇନାର ପଡୋଶୀ ଦେଶ ଜାପାନ ବହୁତ ଆଗରେ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଜୀବନ୍ତ କଙ୍କଡ଼ା ବିକ୍ରି କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇନାହିଁ। ଚାଇନାର ନାନଜିଙ୍ଗ ମେଟ୍ରୋଲ ଷ୍ଟେସନରେ ଏଭଳି ଏକ ଭେଣ୍ଡିଂ ମେସିନ୍ ଲଗାଯାଇଛି, ଯେଉଁଠାରୁ ଲୋକମାନେ ଜିଅନ୍ତା କଙ୍କଡ଼ା କିଣି ପାରିବେ। ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ପାତ୍ରରେ ମିଳୁଥିବା କଙ୍କଡାର ମୂଲ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ଗୁଣ ଅନୁଯାୟୀ ହୋଇଥାଏ। ମେସିନରେ କ୍ରାବ୍ ଭିନେଗାର ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ। ଅର୍ଥାତ୍ ଚାଇନାର ଲୋକମାନେ ଅଫିସରୁ ଘରକୁ ଯିବାବେଳେ ଏଠାରୁ ଜିଅନ୍ତା କଙ୍କଡ଼ା ନେଇପାରିବେ। ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମେସିନ୍ ଭିତରେ ରହିଥାଏ।
ଆମେରିକାର ୱାଲମାର୍ଟ ପରି ଚାଇନାରେ ମଧ୍ୟ ୱାଲମାର୍ଟ ରହିଛି। ସେହି ସମସ୍ତ ଜୀବ ଏଠାରେ ଖାଇବା ପାଇଁ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ଚାଲିବା, ପହଁରିବା, ଖୋଳିବା ଏବଂ ଉଡିବା ପାଇଁ ସକ୍ଷମ। ଏଠାରେ କୁମ୍ଭୀର ଏବଂ ଝିଟିପିଟି ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ବରଫ ଶଯ୍ୟାରେ ରଖାଯାଇଥାଏ। ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ହେଉଛି, ତାଜା ମାଛ ଏବଂ ଘୁଷୁରି ଚର୍ବି ବ୍ୟତୀତ କୁକୁର ଏବଂ ବିଲେଇମାନଙ୍କର ମାଂସ ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ବିକ୍ରି ହୁଏ।
ତେବେ ଚୀନରେ ଏକ ଅଭୂତ୍ତ ଚାଷ ହୁଏ ଯାହାକୁ ଲୋକମାନେ ଅଧିକ ଘୃଣା କରନ୍ତି। ଚାଇନାରେ ଅସରପା ବହୁ ପରିମାଣରେ ଚାଷ କରାଯାଏ। ଚାଇନାର ସମସ୍ତ ଔଷଧ ଏବଂ ସିରପରେ ଅସରପା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହାର ଯୋଗାଣ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଚୀନ୍‌ର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳର କୃଷକମାନେ ଏହାକୁ ବଡ ଆକାରରେ ଚାଷ କରନ୍ତି। ମହୁମାଛି ଏବଂ ମାଛ ପ୍ରତିପୋଷଣ ପରି ଚାଇନାରେ ମଧ୍ୟ ଅସରପା ବଢ଼ାଇବାର କାମ ହୋଇଥାଏ।
ସେହିଭଳି ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପୋଲିସ ସେବା ଅଧୀନରେ କୁକୁରମାନଙ୍କର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ। କେଉଁଠି କେଉଁଠି କୁକୁରମାନଙ୍କ ସହିତ ଘୋଡାମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଦେଶ ସେବାରେ ରଖାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍ ଏପରି ଏକ ଦେଶ ଯେଉଁଠାରେ ପୋଲିସ୍ ସେବାରେ ଜିଜ୍ ପକ୍ଷୀ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ। ଏହି ପକ୍ଷୀ ଗୁଡ଼ିକ ଦେଖିବାକୁ ହଂସ ଭଳି। କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ବିପଦ ଦେଖନ୍ତି ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ସଂଗଠିତ ଏବଂ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ହୋଇଯାନ୍ତି। ଚାଇନାରେ ପୋଲିସ କୁକୁର ପରି ଏକ ଭଲ ପ୍ରଜାତିର ଜିଜ ବ୍ୟବହାର କରେ। ଚାଇନିଜ୍ ଜିଜଗୁଡିକର ବିଶେଷତା ହେଉଛି ସେମାନଙ୍କର ଉଚ୍ଚ ସ୍ୱର ଏବଂ ଅତ୍ୟଧିକ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ମନୋଭାବ, ଯାହା ପୋଲିସକୁ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.