Connect with us

ଭାଇରାଲ ଖବର

ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ! ଜାମିନରେ ଆସିଛନ୍ତି ମହାଦେବ

Published

on

ପ୍ରିଜମ୍ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ସାଧାରଣ ଜେଲ୍ ଯାଇଥିବା ଅଭିଯୁକ୍ତ ବେଲରେ ଆସିବା କଥା ଶୁଣିଥିବେ। ହେଲେ ମହାଦେବ ଜାମିନରେ ଅଛନ୍ତି! ଏମିତି କେବେବି ଶୁଣି ଛନ୍ତି କି? ବୋଧହୁଏ ନୁହେଁ । ହେଲେ ଏମିତି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଘଟଣା ସୋରେନର ବନଖଣ୍ଡେଶ୍ୱର ମହାଦେବଙ୍କ ସହ ଜଡ଼ିତ । ଭକ୍ତମାନେ ଆଠ ଲକ୍ଷ ଜମି ବନ୍ଧକ ରଖି ସେମାନଙ୍କ ଆରଧ୍ୟ ଈଶ୍ବରଙ୍କ ଜାମିନ ଦେଇଛନ୍ତି। ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରାୟ ୫୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ବନଖଣ୍ଡେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି ହୋଇଥିବା ବନଖଣ୍ଡେଶ୍ୱର ମହାଦେବଙ୍କ ପ୍ରତିମା (ଶିବଲିଙ୍ଗ) କୁ ୨୦୦୧ ମସିହାରେ ଆଲିଗଡ କୋର୍ଟ ଜାମିନ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଏହି ମୂର୍ତ୍ତି ବର୍ତ୍ତମାନ ବନଖଣ୍ଡେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିରରେ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏହା ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଶ୍ରଦ୍ଧାର କେନ୍ଦ୍ର ଅଟେ।
ସୋରୋନରେ ଥିବା ପ୍ରାଚୀନ ଭାଗୀରଥୀ ଗୁମ୍ଫା ସମ୍ମୁଖରେ ବନଖଣ୍ଡେଶ୍ୱର ମହାଦେବଙ୍କ ମନ୍ଦିର ରହିଛି। ଫେବୃଆରୀ ୨୬, ୧୯୭୩ ମସିହାରେ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ସ୍ଥାପିତ ପ୍ରାୟ ସାଢେ ଚାରି ଫୁଟ ଉଚ୍ଚ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଚୋରି ହୋଇଯାଇଥିଲା। ତତ୍କାଳୀନ ପୁରୋହିତ ନିର୍ବାଣପୁରୀ ଅଜ୍ଞାତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ଦାୟର କରିଥିଲେ। ତେବେ ଏହାପରେ ମଇ ୨୨, ୧୯୯୩ ରେ, ଆଲିଗଡ ଜିଲ୍ଲାର ପାଲି ମୁକିମପୁର ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା। ପାଲି ମୁକିମପୁର ପୋଲିସ ଶିବଲିଙ୍ଗର ପୁନରୁଦ୍ଧାରକୁ ରେକର୍ଡ କରି ନିଜେ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନ ମନ୍ଦିରରେ ତାହାକୁ ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ।
କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ଏହି ସୂଚନା ସୋରେନ୍ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଶିବଲିଙ୍ଗ ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଗ୍ରାମର ଶତାଧିକ ଲୋକ ପାଲି ମୁକିମପୁର ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ, ପୋଲିସ ମୂର୍ତ୍ତି ଦେବା ପାଇଁ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ସୋରେନ ବାସିନ୍ଦା କୋର୍ଟର ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିଲେ। ୧୯୯୯ ମସିହାରେ ଏହି ମକଦ୍ଦମା ଦାୟର କରାଯାଇଥିଲା। ତତ୍କାଳୀନ ଦ୍ୱିତୀୟ ଜୁଡିସିଆଲ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ ଆଲିଗଡ ବିଜୟନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଟାଗିଙ୍କ କୋର୍ଟରେ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ହୋଇଥିଲା। କୋର୍ଟ କସଗଞ୍ଜର ତତ୍କାଳୀନ ଏସଡିଏମ ଏ.କେ ସିଂଙ୍କଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ମାଗିଥିଲେ। ଏସଡିଏମଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ, ସାକ୍ଷୀ ଏବଂ ମକଦ୍ଦମାକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉପସ୍ଥାପିତ ପ୍ରମାଣ ପରେ କୋର୍ଟ ଆଠ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜାମିନରେ ଶିବଲିଙ୍ଗଙ୍କୁ ମୁକ୍ତି କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଶ୍ୟାମପୁରୀ, ଶିବପୁରୀ, ମୁରାରୀ ଏବଂ ସୁଭାଷ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦୁଇ ଲକ୍ଷ ମୂଲ୍ୟର ଜମି ବନ୍ଧକ ରଖିଥିଲେ, ପରେ ବନଖଣ୍ଡେଶ୍ୱର ମହାଦେବଙ୍କୁ ଜାମିନରେ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ଶିବଲିଙ୍ଗ ଆଣିବା ପରେ ଏହା ବନଖଣ୍ଡେଶ୍ୱର ମହାଦେବ ମନ୍ଦିରରେ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।
ଯେତେବେଳେ ମହାଦେବଙ୍କୁ ଜାମିନରେ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ କୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଶିବଲିଙ୍ଗଙ୍କୁ ଏକତା ମଧ୍ୟରେ ବନ୍ଧକ ରଖାଯାଇଥିଲା। ଜମି ବନ୍ଧକ ରଖିଥିବା ଶ୍ୟାମପୁରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ତାଙ୍କ ପିତା ନିର୍ବାଣପୁରୀ ମନ୍ଦିରରେ ମହନ୍ତ ଥିଲେ। ଆଲିଗଡର ଗାଁ ପାଲି ମୁକିମପୁରର ପ୍ରାୟ ୨୦ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଶିବଲିଙ୍ଗ ଚୋରି କରି ନିଜ ଗାଁର ପୋଖରୀ ନିକଟରେ ପୋତି ଦେଇଥିଲେ। ତେବେ କିଛି ଲୋକ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଲିଗଡର ଗାଁ ପାଲି ମୁକିମପୁରର ଲୋକମାନେ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଚୋରି କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ଅସୁସ୍ଥ ହେବାକୁ ଲାଗିଲେ। ସେମାନେ ନିଜେ ପୋଲିସକୁ ଚୋରି ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ। ଶ୍ୟାମପୁରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ସେ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ମନ୍ଦିରର ତାଲା ଖୋଲନ୍ତି, ଦିନସାରା ସେଠାରେ ରହି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ତାଲା ପକାଇ ଆସନ୍ତି। ଯେପରି କେହି ଶିବଲିଙ୍ଗର କ୍ଷତି କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରି ନପାରେ। କୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା କୋର୍ଟର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଥିଲା। ଜାମିନ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଏକାଠି କରାଯାଇଥିଲା। ଚାରି ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସହମତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା। ଜମି କାଗଜପତ୍ର ରଖି ଜାମିନ ମିଳିଥିଲା । ଆଜି ମଧ୍ୟ ଜମି କାଗଜପତ୍ର କୋର୍ଟରେ ଜମା କରାଯାଇଛି। ତେବେ ଜମି ବିକ୍ରୟ ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ନାହିଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ଥିତି ଜାଣିବା ପାଇଁ କୋର୍ଟ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଜମି କାଗଜପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି।

Advertisement
Advertisement

Trending