‘ଖୁଦା ଓ ରସୁଲଙ୍କ ସହ ଧୋକା କରୁଥିବା ଲୋକ ହେଉଛନ୍ତି ତାଲିବାନୀ

ପ୍ରିଜମ୍ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ତାଲିବାନ ଦଖଲ ପରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପରିସ୍ଥିତି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଖରାପ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ତାଲିବାନ ସେଠାରେ ସାଧାରଣ ନାଗରିକ, ମହିଳା, ଶିଶୁ ଏବଂ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଉପରେ ଅତ୍ୟାଚାର କରୁଥିବାର ଅନେକ ଭିଡ଼ିଓରୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ମୁସଲିମ ନ୍ୟାସନାଲ ଫୋରମ୍ ତାଲିବାନକୁ ତୀବ୍ର ନିନ୍ଦା କରିବା ସହ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛି। ମୁସଲିମ ନ୍ୟାସନାଲ ଫୋରମ୍ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଆଜି ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି। ସେଠାରେ ଥିବା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଚିନ୍ତିତ। ଇସଲାମିକ ମୌଳବାଦୀ ତାଲିବାନ ଯେବେଠୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ କାବୁ କରି ଏହାର ଶାସନ ଗ୍ରହଣ କରିଛି, ସେବେଠାରୁ ନିରୀହ ନାଗରିକ, ମହିଳା, ଶିଶୁ ଏବଂ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନେ ତାଲିବାନର ଅତ୍ୟାଚାରର ଶିକାର ହେବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି।ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ମାରୁଥିବା ଏବଂ ମାରୁଥିବା ଉଭୟ ଲୋକମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ମୁସଲମାନ। ପ୍ରକୃତ ଇସଲାମକୁ ଅନୁସରଣ କରି ଇସଲାମ, ରସୁଲ ଏବଂ କୁରାନର ନୀତି ଅନୁସରଣ କରୁଥିବା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ମୁସଲମାନ ମୌଳବାଦୀ ମାନସିକତା ତଳିବାନୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ନିର୍ଯ୍ୟାତିତ ହେଉଛନ୍ତି।
ଏହାସହ ଫୋରମ୍ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଆମେ ଭାରତର ମୁସଲମାନମାନେ ପ୍ରକୃତ ଇସଲାମ, ରସୁଲ, କୁରାନ ଏବଂ ହାଦିସରେ ବିଶ୍ବାସ କରୁ ଏବଂ ସେହି ବିଶ୍ବାସ ଅନୁଯାୟୀ ଇସଲାମ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତଙ୍କ ମଙ୍ଗଳ, ସମୃଦ୍ଧତା ଏବଂ ଭାଇଚାରା ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ସମ୍ମାନ। ମା’ଙ୍କ ପାଦରେ ସ୍ୱର୍ଗ ଅଛି ବୋଲି ରସୁଲ କହିଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଅତ୍ୟାଚାର କରିବା, ନିରୀହ ଲୋକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରୁଥିବା ତାଲିବାନୀମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ଭଗବାନ ଏବଂ ରସୁଲଙ୍କ ପ୍ରତି ବିଶ୍ୱାସଘାତକତା କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି। ଆମେ ଭାରତର ମୁସଲମାନମାନେ ଏହି ତାଲିବାନମାନଙ୍କୁ ଗଭୀର ନିନ୍ଦା କରୁଛୁ, ସେମାନଙ୍କର ଇସଲାମ ଶରିୟତ ନୁହେଁ।
ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ନିରୀହ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ହେଉଥିବା ଅତ୍ୟାଚାର ଇସଲାମ ନାମରେ ଏକ କଳଙ୍କ। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତର କିଛି ମୁସଲମାନ ତାଲିବାନକୁ ଯଥାର୍ଥ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଭାରତର ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀମାନଙ୍କ ସହିତ ସେମାନଙ୍କୁ ତୁଳନା କରୁଛନ୍ତି। ଏହିପରି ଲୋକମାନେ ଇସଲାମର ସମର୍ଥକ ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ। ଆମେ ଭାରତର ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରୁଛୁ ଯେ ଏହିପରି ଲୋକଙ୍କୁ କେବଳ ନିନ୍ଦା କଲେ ଚଳିବ ନାହିଁ, ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ଏମାନେ ରସୁଲଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦେଖାଯାଇଥିବା ମାର୍ଗ ଅନୁସରଣ କରୁଥିବା ଇସଲାମ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ବିଶ୍ବରେ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ମୁସଲମାନ ଶାନ୍ତିରେ ଅଛନ୍ତି ତାହା ହେଉଛି ଭାରତ, କାରଣ ଭାରତ ମୁସଲମାନ ଶାନ୍ତି, ସଦଭାବ ଏବଂ ଭାଇଚାରା ସହ ରୁହନ୍ତି। ଏବେ ସାର ବିଶ୍ବରେ ଏହିଭଳି ଇସଲାମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବା ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି।
ଏହା ସହିତ ମୁସଲିମ ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଖବରକାଗଜରୁ ଜଣାଯାଇଛି ଯେ ଭାରତ ସରକାର ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ତାଲିବାନ ସରକାରକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ସେହି ଦେଶର ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଭାରତରୁ ଯାଉଥିବା ସମସ୍ତ ପାଣ୍ଠିକୁ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ମୁସଲମାନ ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ମଞ୍ଚ ଏଥିପାଇଁ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ମୁସଲିମ ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ମଞ୍ଚ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାମାନଙ୍କୁ ତାଲିବାନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସାରା ଦେଶରେ ରାଲି କରିବାକୁ ଏବଂ ଏହାର ମଜାମତ କରିବାକୁ ଆହ୍ବାନ କରୁଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *