ନଦୀ କୂଳରୁ ମିଳୁଛି ରୂପା ଟଙ୍କା! ଖୋଜିବା ପାଇଁ ନଦୀରେ ଗାଁ ଲୋକେ

ପ୍ରିଜମ୍ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: କିଛି ଦିନ ହେଲା ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଅନେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଏହି ସମୟରେ ରାଜ୍ୟର ଅଶୋକ ନାଗର ପଞ୍ଚୱାଲି ଗ୍ରାମରୁ ଏକ ଖବର ସମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ​​ଯାହାକୁ ଶୁଣିବା ପରେ ସମସ୍ତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି। ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେତୁ ସିନ୍ଧ ନଦୀ ଜଳସ୍ତର ଉପରେ ରହିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ରବିବାର ସକାଳେ ନଦୀ ଜଳ କମିଯିବା ପରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଏଠାରୁ ରୂପା ମୁଦ୍ରା ପାଇଥିଲେ। ଏହି ଖବର ସମଗ୍ର ଗାଁରେ ନିଆଁ ପରି ବ୍ୟାପିବା ପରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ନଦୀ କୂଳରେ ରୂପା ମୁଦ୍ରା ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଏକାଠି ହୋଇଥିଲେ। ୩ ଦିନରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେତୁ ସିନ୍ଧ ନଦୀ ଜଳସ୍ତର ପ୍ରଖର ରହିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ରବିବାର ସକାଳେ ନଦୀର ଜଳସ୍ତର କମିଯାଇଥିଲା। ଜଳ କମିଯିବା ପରେ ଯେତେବେଳେ କିଛି ଗ୍ରାମବାସୀ ନଦୀ କୂଳ ଦେଇ ଯାଉଥିଲେ, ସେମାନେ ରୂପା ମୁଦ୍ରା ପାଇଲେ। ଏହି ରୂପା ମୁଦ୍ରାଗୁଡ଼ିକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଦେଖାଯାଉଥିଲା, ଯେଉଁଥିରୁ ବ୍ରିଟିଶ ଶାସନ କାଳରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ରହିଥିଲା ବୋଲି ଜଣା ପଡ଼ିଛି।
ପ୍ରଥମେ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଦୁଇଟି ମୁଦ୍ରା ମିଳିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଅଧିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଥିଲେ, ସେଠାରୁ ସାତରୁ ଆଠଟି ସମାନ ମୁଦ୍ରା ମିଳିଥିଲା। ଏହା ପରେ, ସତେ ଯେପରି ଗ୍ରାମବାସୀ ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ ନଦୀର କୌଣସି ସ୍ଥାନରୁ ଧନସମ୍ପତି ପ୍ରବାହିତ ହେଇଆସିଛି। ଏହି ଖବର ଗାଁରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିଗଲା, ତେଣୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ନଦୀ କୂଳରେ ପହଞ୍ଚି ମୁଦ୍ରା ଖୋଜିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।
ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କୋଲାରସ ଏସଡିପିଓଙ୍କ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରୁ ଏହି ସୂଚନା ପାଇଛୁ। ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଷ୍ଟେସନ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଘଟଣା ସ୍ଥଳକୁ ପଠାଯାଇଛି। ମୁଦ୍ରାଗୁଡ଼ିକ କେଉଁଠୁ ଆସିଛି ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ। ଯଦିଓ ଏହି ମୁଦ୍ରା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନାକୁ ନେଇ ବଜାର ଗରମ ରହିଛି। କିଛି ଲୋକ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଛନ୍ତି ଯେ କୌଣସି ଘରେ ଲୁଚି ରହିଥିବା ଏହି ରୂପା ମୁଦ୍ରା ହୁଏତ ବନ୍ୟା ଜଳରେ ଆସିଥାଇପାରେ, କେତେକ ଲୋକ ଏହା ମଧ୍ୟ କହୁଛନ୍ତି ଯେ ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ହେତୁ ଲୋକମାନେ ନଦୀରେ ମୁଦ୍ରା ଦାନ କରିଥାଇ ପାରନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.