ଘାସରେ ପ୍ୟାକିଂ ହୋଇ ଆସିବ ଖାଦ୍ୟ, ବୈଜ୍ଞାନିକ ପାଇଲେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକର ବିକଳ୍ପ

ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ପ୍ଲାଷ୍ଟିକର ବହୁଳ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଆମ ପରିବେଶରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ମୁଣ୍ଡ ଟେକୁଛି। ସ୍ଥଳ ଚର ପ୍ରଣିକ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜଳଚର ଜୀବ, ମାଛ, କଇଁଛ ମଧ୍ୟ ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇ ପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ତେବେ ବିଶ୍ବରୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକିର ମାତ୍ରା କମେଇବା ପାଇଁ ତାହାର ବିକଳ୍ପ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି ବିଶ୍ଵର ବିଭିନ୍ନ ଦେଶର ବୈଜ୍ଞାନିକ। ଏକ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ, ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ୫୦ ହଜାର କୋଟି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବ୍ୟାଗ୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ।

ସେହି ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତି ମିନିଟରେ ଆମେ ୧ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ପଲିଥିନ କିମ୍ବା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ପ୍ୟାକିଂ ବ୍ୟବହାର କରୁଛେ। ସବୁଠାରୁ ବିପଜ୍ଜନକ ବିଷୟ ହେଉଛି ଖାଦ୍ୟ ପ୍ୟାକେଜିଂ ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ୟବହୃତ  ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ, ଯାହା ପରିବେଶ ତଥା ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତିକାରକ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ପ୍ୟାକେଜିଂକୁ ଯଥା ସମ୍ଭବ ଖାଦ୍ୟଠାରୁ ଦୂରରେ ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରୟାସରେ କଦଳୀ, ତାଳ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ୟାକେଜିଙ୍ଗରେ ବଡ ପତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରିବାର ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ୍ ଭାରତରେ ଅନେକ ଥର ଦେଖା ଦେଇଛି।

ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଦେଶରେ ଚାଲିଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବଦଳରେ ଘାସର ଫାଇବର ଖାଦ୍ୟ ପ୍ୟାକିଂ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ବିଚାର କରାଯାଉଛି। ଘାସ ଫାଇବରଗୁଡିକ ୧୦୦% ବାୟୋଡିଗ୍ରେଡେବଲ୍ ଏବଂ ଡିସପୋଜେବଲ୍ ହୋଇଥାଏ। ତେଣୁ ଏହା ପରିବେଶକୁ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବ ନାହିଁ।

ଡେନମାର୍କ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ-Danish Technological Instituteର କେନ୍ଦ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଆନ୍ କ୍ରିଷ୍ଟାଇନ୍ ଷ୍ଟିଙ୍କ୍ ଜୋ ହାଷ୍ଟ୍ରପ୍ ଏହି ବିଷୟରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଘାସରୁ ନିର୍ମିତ ଏକକ ବ୍ୟବହାର ଯୋଗ୍ୟ ପ୍ୟାକେଜିଂର ଅନେକ ପରିବେଶ ଉପକାର ଅଛି। ଏହି ପ୍ୟାକେଜିଂ ୧୦୦% ବାୟୋଡିଗ୍ରେଡେବଲ୍ ହେବ, ତେଣୁ ଯଦି କେହି ଏହାକୁ ବାହାରେ ଛାଡିଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ସ୍ୱୟଂ ଭାବରେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ। ଏହି ସାମଗ୍ରୀ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ, SinProPack ନାମକ ଏକ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧୀନରେ, ଡିସପୋଜେବଲ୍ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ଥାୟୀ ବିକଳ୍ପ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବ । ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ, ଘାସ ଫାଇବର ପ୍ୟାକେଜିଂକୁ ଅଳ୍ପ ପରିମାଣରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ ଏବଂ ଯଦି ସଫଳ ହୁଏ, ତେବେ ଏହାକୁ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ୟାକେଜିଂ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ। ଏଠାରେ ସୂଚନା ଥାଉକି ପ୍ରତିବର୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟନ୍ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ବାହାରୁଛି ।

ବିଶେଷକରି ଡେନମାର୍କରେ ୧୦,୦୦୦ ଟନ୍ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଜଳ ପ୍ୟାକେଜିଂ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥାଏ । ଯଦି ଏହାକୁ ବାୟୋଡିଗ୍ରେଡେବଲ୍ ପ୍ୟାକେଜିଂ ଦ୍ଵାରା ବଦଳାଯାଏ, ତେବେ ପ୍ରତିବର୍ଷ କାର୍ବନ ନିର୍ଗମନ ପ୍ରାୟ ୨,୧୦,୦୦୦ ଟନ୍ CO2 ହ୍ରାସ ପାଇବ। ଏକକ ବ୍ୟବହାର ପ୍ୟାକେଜିଂ ପାଇଁ ସବୁଜ ବାଇଓମାସ୍କ ବ୍ୟବହାରର ସମ୍ଭାବନା ବଢାଇବା ପାଇଁ ସିନପ୍ରୋପେକ ଅଧୀନରେ ସ୍ଥାୟୀ ବାୟୋ-ଇକୋନୋମି ବ୍ୟବସାୟ ମଡେଲ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି। ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଅରହସ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ (Aarhus University) ଏବଂ ଡେନମାର୍କ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ରହି ତାହା ଉପରେ ଗବେଷଣା କରୁଛନ୍ତି।

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ସବୁଜ ଜୀବ ସଂଶାଧନ ହୋଇସାରିଛି। ଘାସକୁ କାଟି ସେଥିରୁ ପଶୁ ଫିଡର ପ୍ରୋଟିନ୍ ବାହାର କରାଯାଏ। ଏଥିରୁ ଉତ୍ପାଦିତ ଘାସର ଫାଇବର ଏବଂ ପଲ୍ପକୁ ଉନ୍ନତ କରି ପ୍ୟାକେଜରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ। ପ୍ରୋଟିନ୍ ବାହାର କରିବା ପରେ, ବାୟୋରେଫାଇନିଂରେ ଖାଇବାକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଘାସର ପ୍ରାୟ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ଫାଇବର ଥାଏ। ଘାସ ଫାଇବର ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ, ବିଶେଷତଃ ସେହି ଘାସ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ ଯେଉଁଥିରେ ଅଧିକ ଫାଇବର ରହିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.