Connect with us

ଦେଶ ଓ ବିଦେଶ

ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ତାଲିବାନୀ କ୍ରୁରତା, ସହରରୁ ହଟାଉଛି ମହିଳାଙ୍କ ପୋଷ୍ଟର

Published

on

ପ୍ରିଜମ୍ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ତାଲିବାନ ଦ୍ଵାରା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ କାବୁ କରାଯିବା ପରେ ସମଗ୍ର ଦେଶର ଅବସ୍ଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଛି। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏହିପରି ଅନେକ ଫଟୋ ଏବଂ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି, ଯାହା ଦେଖି ଲୋକଙ୍କ ଆତ୍ମା ​​କମ୍ପିବାକୁ ଲାଗୁଛି। ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ଭୟର ବାତାବରଣ ରହିଛି। ଏହି ସମୟରେ, କିଛି ଫଟୋ ଏପରି ସମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି ଯେ ତାଲିବାନର ଶାସନରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ମହିଳାଙ୍କ ଜୀବନ କ’ଣ ହେବ ସେ ବିଷୟରେ ସମସ୍ତେ ଅନୁମାନ କରି ପାରିବେ। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେଉଥିବା ଫଟୋରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଯେ ତାଲିବାନ ସଦସ୍ୟମାନେ କାନ୍ଥରେ ଲାଗିଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ପୋଷ୍ଟରକୁ ଲିଭାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି।
ଟ୍ୱିଟରରେ ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିବା ଫାଟରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କାବୁଲର କାନ୍ଥରେ ଚିତ୍ରିତ ମହିଳାଙ୍କ ଚିତ୍ର ଆଚ୍ଛାଦନ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ତାଲିବାନ କାବୁଲ ଆଡକୁ ଗତି କରୁଥିବା ବେଳେ ସହରର ଯୁବତୀମାନେ ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ସାହାଯ୍ୟ ମାଗୁଛନ୍ତି। ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ୨୦୦୨ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ, ଯେତେବେଳେ ତାଲିବାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ ନିଜ ଅଧୀନକୁ ନେଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ମଧ୍ୟ ମହିଳାମାନେ ହୃଦୟ ବିଦାରକ ଅପରାଧର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ। ଏଥିମଧ୍ୟରେ ପଥର ଫିଙ୍ଗିବା, ଚୋରି କରିବା କାରଣରୁ ଅଙ୍ଗ କାଟିବା ଏବଂ ୧୨ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଯୁବତୀମାନଙ୍କୁ ସ୍କୁଲ ଯିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଥିଲା।
କାବୁଲର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ତାଲିବାନ୍ ମହିଳାଙ୍କ ଫଟୋ ଥିବା ପୋଷ୍ଟରକୁ କଳା କରିଦେଇଛି କିମ୍ବା ହଟାଇ ଦେଇଛି, ଏହି ପୋଷ୍ଟରଗୁଡ଼ିକ ରାସ୍ତାରେ କାନ୍ଥରେ ଥିଲା। ଏପରିକି ତାଲିବାନ ମହିଳାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହୃତ ଦ୍ରବ୍ୟର ବିଜ୍ଞାପନରେ ମହିଳାଙ୍କ ଚିତ୍ର ହଟାଇ ଦେଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତାଲିବାନ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ, ବ୍ୟାଙ୍କ, ବେସରକାରୀ ତଥା ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଇ ସେଠାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ନିଜ ଘରକୁ ଫେରିବାକୁ ଏବଂ ଏଠାରେ କାମ କରିବାକୁ ନ ଆସିବାକୁ କହୁଛନ୍ତି। ଏଥିରୁ ଏହା ଅନୁମାନ କରାଯାଇପାରେ ଯେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏଠାରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପ୍ରତି କ’ଣ ହେବ?

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trending