ଏହି ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ମନ୍ଦିରରେ ଠାକୁର ପୂଜା କରନ୍ତି ରୋବଟ୍

ପ୍ରିଜମ୍ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଆପଣ କୌଣସି ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ର, ଶିକ୍ଷାନଷ୍ଠାନ କିମ୍ବା ସପିଂ ମଲରେ ରୋବଟ୍ କାମ କରୁଥିବାର ଦେଖିଥିବେ। ହେଲେ କେବେ କୌଣସି ମନ୍ଦିରରେ ରୋବଟ୍ ପୂଜା କରୁଥିବା ଦେଖିଛନ୍ତି କି? ଯଦିବି କେବେ ଆପଣ ଏହା ଦେଖିବାର ସୁଯୋଗ ପାଆନ୍ତି, ତେବେ ନିଶ୍ଚୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ। ଭାବିବେ ରୋବଟ୍ କିପରି ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜା କରିପାରିବ, କିନ୍ତୁ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସତ୍ୟ। ଜାପାନରେ ଥିବା ୪୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଏକ ମନ୍ଦିରରେ ମଣିଷ ପୁରୋହିତ ବଦଳରେ ରୋବଟ୍ ପୂଜା କରୁଛି। ଏହି ୪୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ମନ୍ଦିରର ପରମ୍ପରା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅନନ୍ୟ ଅଟେ। ତେବେ ଏହି ରୋବଟ୍ କେବଳ ଉପାସନା କରେ ତାହା ନାହିଁ ବରଂ ଅନେକ ଜ୍ଞାନ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥାଏ। ଜାପାନର ୪୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ବୁଦ୍ଧ ମନ୍ଦିରରେ ରୋବଟମାନଙ୍କୁ ପୁରୋହିତ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ଏହି ରୋବଟ୍ ପୁରୋହିତର ନାମ ହେଉଛି ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ କାନନ୍। ତାଙ୍କୁ କିୟୋଟୋର କୋଡାଇଜି ମନ୍ଦିରରେ ପୁରୋହିତ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ତେବେ ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜା କରୁଥିବା ରୋବଟ୍ ପୁରୋହିତ ପୂଜା ସହିତ ହାତ ଯୋଡ଼ି ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତି ଏବଂ ଏଠାକୁ ଆସୁଥିବା ସମସ୍ତ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଦୟା ଏବଂ କରୁଣାର ଶିକ୍ଷା ଦିଅନ୍ତି। ମନ୍ଦିରର ଅନ୍ୟ ପୁରୋହିତମାନେ ଏହି ରୋବଟକୁ ଅନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି।
ରୋବଟ ପୁରୋହିତଙ୍କ ବିଷୟରେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ପୁରୋହିତ ଟେନ୍ସ ଗୋଟୋ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରୋବଟ ପୁରୋହିତ କଦାପି ମରିବ ନାହିଁ। ସମୟ ସହିତ ଏହା ନିଜକୁ ଆହୁରି ବିକଶିତ କରିଥାଏ। ତେବେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହି ରଖୁଛୁ ଯେ ଏହି ରୋବଟର ବିଶେଷତ୍ୱ ​​ହେଉଛି ଯେ ଏହା ପରିବର୍ତ୍ତିତ ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମ ଅନୁଯାୟୀ ଏହାର ଜ୍ଞାନ ବଢାଇଥାଏ। ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର କଠିନ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟ ମିଳିଥାଏ। ଏହି ରୋବଟ୍ ପୁରୋହିତର ଉଚ୍ଚତା ପ୍ରାୟ ୬ ଫୁଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହାର ହାତ, ମୁହଁ ଏବଂ କାନ୍ଧ ମାନବ ଚର୍ମ ସହିତ ମେଳ ଖାଇଥାଏ। ଯାହା ସିଲିକନରେ ତିଆରି। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ତାହାକୁ ଦେଖି ଜାଣିପାରିବେ ଯେ ଏହା ଏକ ରୋବଟ୍ ବୋଲି। ଏହି ରୋବୋଟିକ୍
ପୁରୋହିତଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ପ୍ରାୟ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି। ଓସାକା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ରୋବୋଟିକ୍ସ ପ୍ରଫେସର ଏବଂ ଜୈନ ମନ୍ଦିର ସହାୟତାରେ ଏହା ତିଆରି ହୋଇଛି। ତେବେ ମନ୍ଦିରରେ ବି ରୋବଟର ବ୍ୟବହାର ଲୋକଙ୍କୁ ଆଚମ୍ବିତ କରିଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *