ଟିକଟକ ପାଇଁ ଚୀନ୍-ଆମେରିକା ମୁହାଁମୁହିଁ, ଟ୍ରମ୍ପ ଦେଲେ ଚେତାବନୀ

ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ୍ ବ୍ୟୁରୋ: ଟିକଟକକୁ ନେଇ ଚୀନ-ଆମେରିକା ମୁହାଁମୁହିଁ । ଲୋକପ୍ରିୟ ଚୀନ୍ ଆପ୍ ଟିକଟକ୍ ବିକ୍ରୟରୁ ଲାଭର ଏକ ବଡ଼ ଅଂଶ ଆମେରିକାକୁ ଦେବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ । ଚୀନ୍ ଏପରି ନ କଲେ ସେପ୍ଟମ୍ବର ୧୫ ସୁଦ୍ଧା ଏହାର ବ୍ୟବସାୟକୁ ଏକ ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀକୁ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ରୋକଠୋକ କହିଛନ୍ତି । ନଚେତ୍ ଆମେରିକାରେ ଏହାର ବ୍ୟବସାୟ ବନ୍ଦ କରାଯିବ ବୋଲି ସିଧାସଳଖ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଟ୍ରମ୍ପ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି, ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କମ୍ପାନୀ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ଏହାର ଆମେରିକୀୟ ବ୍ୟବସାୟ କିଣିବା ପାଇଁ ଏହାର ମୂଳ କମ୍ପାନୀ ବାଇଟଡାନ୍ସ (Tittock’s parent company) ସହିତ ଆଲୋଚନା କରୁଛି। (American business from technology company Microsoft, Ticketcock’s parent company Bydtance) ତେବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶତପ୍ରତିଶତ କ୍ରୟ ସପକ୍ଷରେ ଅଛନ୍ତି । ଟିକଟକ୍ ଆମେରିକା ପାଇଁ ଲୋକପ୍ରିୟ ହେବାସହ ଭଲ ବ୍ୟବସାୟ କରିଛି କରିଛି ବୋଲି ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି । ଏହିକଥାର ମର୍ମ ବୁଝାଇବାକୁ ଯାଇ ଟ୍ରମ୍ପ ମାଲିକ ଓ ଭିକାରୀର ଉଦାହରଣ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଆମେରିକା ଟିକଟକ ଲାଭର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଅଂଶ ପାଇବା ଦରକାର ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଥିଲେ ଯେ, ଯଦି ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀ ଏହାକୁ କିଣି ପାରିବେ ନାହିଁ, ତେବେ ୧୫ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ ଆମେରିକାରେ ଟିକଟକକୁ ବ୍ୟାନ୍ କରାଯିବ । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭାରତୀର ସିଇଓ ସତ୍ୟ ନାଡେଲାଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଥିଲେ। ସେପଟେ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ରବିବାର ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ, ନାଡେଲା ଏବଂ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା ପରେ କମ୍ପାନୀ ଆମେରିକାରେ ଟିକଟକ୍ ବ୍ୟବସାୟ କିଣିବାର ସମ୍ଭାବନା ଉପରେ ଆଲୋଚନା ଜାରି ରଖିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି। ଭାରତରେ ଟିକଟକ ସହିତ ଚୀନର ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବା ପରେ ଆମେରିକାରେ ଜାତୀୟ ବିତର୍କ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏବଂ ଚୀନ୍ ଆପ୍ ବିରୋଧରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛି ।


ଅପରପଟେ ହ୍ବାଇଟ୍ ହାଉସର ବାଣିଜ୍ୟ ପରାମର୍ଶଦାତା ତଥା ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ସହକାରୀ ପିଟର ନାଭାରୋ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଟିକଟକ୍ ପାଇଁ ଦେଶ ବିପଦରେ ଅଛି । ଏହି ଆପ୍ ଦ୍ବାରା ଚାଇନାର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଜାଣନ୍ତି ଯେ, ତୁମର ପିଲାମାନେ କେଉଁ ଠାରେ ଅଛନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ଟିକଟକ୍ ପରି ଏକ ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ କୁ ଲଗ୍ଇନ୍ କର, ସେମାନେ ତୁମର ନାମ ଏବଂ ପାସୱାର୍ଡ ପାଆନ୍ତି । ବାସ୍ତବରେ ଏହା ଏକ ବଡ଼ ସମସ୍ୟା ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.