Connect with us

ଦେଶ ଓ ବିଦେଶ

୮୬ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି ଘର, ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବନି କିସ୍ତି

Published

on

ପ୍ରିଜମ୍ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଇଟାଲୀର ରାଜଧାନୀ ରୋମ ନିକଟରେ ଥିବା ମେନଜା ଟାଉନରେ ଲୋକମାନେ ୧ ୟୁରୋ ଅର୍ଥାତ୍ ପ୍ରାୟ ୮୬ ଟଙ୍କାରେ ଘର କିଣିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଛନ୍ତି। ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ସବୁଜ ଉପତ୍ୟକାରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏବଂ ଏଠାରେ ବାସ କରିବା ଏକ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଅନୁଭୂତି ଅଟେ, ତଥାପି ଏଠାରେ ଥିବା ଘରଗୁଡ଼ିକ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଖାଲି ପଡ଼ିଛି। ଏହି ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ ସହରର ଲୋକଙ୍କୁ ପୁନଃ ଥଇଥାନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି। ଗୋଟିଏ ୟୁରୋରେ ଘର ବିକ୍ରୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାରେ ମେନଜା ଟାଉନ୍ ପ୍ରଥମ କ୍ଷେତ୍ର ଅଟେ। ଯେଉଁଠାରେ ଘର ବିକ୍ରି ହେଉଛି ସେହି କ୍ଷେତ୍ର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଐତିହାସିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ବହନ କରେ। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ଜଙ୍ଗଲୀ ଲେପିନି ପାହାଡ ମଝିରେ ଏହି ଘରଗୁଡ଼ିକ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି।
ମେନଜା ଟାଉନ ମେୟର କ୍ଲାଉଡିଓ ସ୍ପେର୍ଡୁଟି CNNକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମେନଜାକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିବା ପାଇଁ ସେ ଏହି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଏହାର ଅବସ୍ଥାନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କ୍ରେତାମାନେ ଏଠାରେ ଥିବା ଘରଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ କ୍ରେତା ଆସିବେ ଏବଂ ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ଗହଳ ଚହଳ ସୃଷ୍ଟି କରିବ। ପ୍ରଥମେ, ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ୧୦୦ ଟି ଘର ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଆଗ୍ରହୀ ଲୋକଙ୍କୁ ଯୋଗାଯୋଗ କରାଯିବ। ଏଥିପାଇଁ ୱେବସାଇଟରେ ସର୍ବସାଧାରଣ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ମାଧ୍ୟମରେ ଘରଗୁଡ଼ିକର ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ଏହା ଦେଖି ଆଗ୍ରହୀ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବେ। ସେ ଅନଲାଇନରେ ମଧ୍ୟ ନୋଟିସ୍ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ସହ ଜଡିତ ସୂଚନା ସରକାରୀ ୱେବସାଇଟରୁ ମିଳିପାରିବ। ସହରଟି ଐତିହପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ପ୍ରାଚୀନ ମଧ୍ୟଯୁଗର ଏକ ଗ୍ରାମ ଅଟେ। ବହୁବର୍ଷ ଧରି ଗାଁଟି କୌଣସି କାରଣରୁ ଖାଲି ପଡିଛି। ଏଠାରେ ଥିବା ଘରଗୁଡ଼ିକ ପୁରୁଣା ଏବଂ ମରାମତିର ଆବଶ୍ୟକ କରୁଛି। ଯେହେତୁ ଲୋକମାନେ ଏହି ଘରେ ରୁହନ୍ତି ନାହିଁ, କିଛି ଘର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛି ଏବଂ ସେଗୁଡିକ ଯେ କୌଣସି ସମୟରେ ଭୁଶୁଡି ଯାଇ ପାରେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଘରଗୁଡିକ ଶସ୍ତାରେ ତ ନିଲାମ କରାଯାଉଛି, କିନ୍ତୁ ଯେଉଁମାନେ ଘର କିଣୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ମରାମତି କରିବାକୁ ପଡିବ। ଘର କିଣିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ୫୦୦୦ ୟୁରୋ ଅର୍ଥାତ୍ ପ୍ରାୟ ୪.୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜମା କରିବାକୁ ପଡିବ। ଘରର ମରାମତି କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ କ୍ରେତାଙ୍କୁ ଫେରସ୍ତ କରାଯିବ। ସେମାନେ ଏହି ଘରଗୁଡ଼ିକୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କିମ୍ବା ବ୍ୟବସାୟିକ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ – ସେହି ସୂଚନା ମଧ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ସମସ୍ତ ଔପଚାରିକତା ସରିବା ପରେ ଘର କ୍ରେତାଙ୍କ ନାମରେ ହୋଇଯିବ।

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trending