Connect with us

ଦେଶ ଓ ବିଦେଶ

ବିଶ୍ଵର ଏହି ଦେଶ ଛାଡ଼ପତ୍ର ନେବା ମନା, ବିଶ୍ୱାସ ନାରେ ଅନ୍ଧ ବିଶ୍ୱାସ

Published

on

ପ୍ରିଜମ୍ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ବିବାହିତ ଜୀବନରେ ଝଗଡ଼ା ବଢ଼ିଲେ କଥା ଛାଡ଼ପତ୍ରରେ ପହଞ୍ଚେ। ଲୋକମାନେ ଆଉ ଏକ ନୂତନ ରାସ୍ତା ଖୋଜିବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରନ୍ତି। ବିବାହ ପରି ଛାଡପତ୍ର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶରେ ଏକ ନିୟମ ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ଦୁନିଆରେ ଏପରି ଏକ ଦେଶ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଛାଡପତ୍ରର ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ। ବିବାହିତ ଦମ୍ପତି ଚାହିଁଲେ ମଧ୍ୟ ଛାଡ଼ପତ୍ର ନେଇ ପାରିବେ ନାହିଁ।
ଏହି ଦେଶଟି ହେଉଛି ଫିଲିପାଇନ୍ସ। ଦୁନିଆର ଏହା ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ଦେଶ ଯେଉଁଠାରେ ଛାଡପତ୍ରର କୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ। ବାସ୍ତବରେ, ଫିଲିପାଇନ୍ସ କ୍ୟାଥୋଲିକ୍ ଦେଶ ସମୂହର ଏକ ଅଂଶ ଅଟେ। କ୍ୟାଥୋଲିକ୍ ଚର୍ଚ୍ଚର ପ୍ରଭାବ ହେତୁ ଏହି ଦେଶରେ ଛାଡପତ୍ର ପାଇଁ କୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ। ୨୦୧୫ ମସିହାରେ ଯେତେବେଳେ ପୋପ୍ ଫ୍ରାନ୍ସିସ୍ ଫିଲିପାଇନ୍ସ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ସେଠାରେ ଥିବା ଧାର୍ମିକ ନେତାମାନଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ ଯେ ଛାଡପତ୍ର ପାଇଁ କ୍ୟାଥୋଲିକମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ସହାନୁଭୂତି ଦେଖାନ୍ତୁ। କିନ୍ତୁ ଫିଲିପାଇନ୍ସରେ ଗୋଟିଏ ‘ଛାଡପତ୍ର ହୋଇଥିବା କ୍ୟାଥୋଲିକ୍’ ହେବା ଅସମ୍ମାନ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।
ଫିଲିପାଇନ୍ସର ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଧାର୍ମିକ ନେତାମାନେ ପୋପ୍ ଫ୍ରାନ୍ସିସଙ୍କ କଥାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଖଣ୍ଡନ କରିଦେଇଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଫିଲିପାଇନ୍ସ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ଏକମାତ୍ର ଦେଶ ଯେଉଁଠାରେ ଛାଡପତ୍ର ନିଆଯାଇପାରିବ ନାହିଁ, ଏବଂ ସେମାନେ ଏହି କଥାକୁ ନେଇ ଗର୍ବ କରନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ଦେଶ ପରି ଫିଲିପାଇନ୍ସରେ ଛାଡପତ୍ରକୁ ଆଇନଗତ କରୁଥିବା ଏକ ବିଲ୍ ଅଛି। କିନ୍ତୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବେନିନୋ ଏକ୍ୱିନୋଙ୍କ ସମର୍ଥନ ବିନା ଏହାକୁ ଆଇନରେ ପରିଣତ କରିବା କଷ୍ଟକର।
ପ୍ରାୟ ଚାରି ଶତାବ୍ଦୀ ଧରି ଫିଲିପାଇନ୍ସ ସ୍ପେନ ଦ୍ୱାରା ଶାସିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେଠାରେ ଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ, ଏବଂ ସେହି ଅନୁଯାୟୀ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ୧୮୯୮ ମସିହାରେ ସ୍ପେନ-ଆମେରିକା ଯୁଦ୍ଧ ପରେ ଫିଲିପାଇନ୍ସ ଆମେରିକା ଦ୍ୱାରା ଶାସିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ସେଠାରେ ଛାଡପତ୍ର ପାଇଁ ଏକ ଆଇନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ୧୯୧୭ ମସିହାରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଛାଡପତ୍ର ପାଇଁ ଅନୁମତି ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏଥି ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ସର୍ତ୍ତ ଥିଲା। ସର୍ତ୍ତ ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେହି ବେଭିଚାର କରୁଥିବାର ଧରା ପଡ଼ନ୍ତି ତେବେ ଛାଡପତ୍ର ନେଇ ପାରିବେ।
କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଜାପାନ ଫିଲିପାଇନ୍ସକୁ ଦଖଲ କରିଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଛାଡପତ୍ର ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ନିୟମ ପ୍ରଣୟନ କରାଗଲା। କିନ୍ତୁ ଏହି ନୂତନ ନିୟମ କେବଳ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲିଥିଲା। ୧୯୪୪ ମସିହାରେ, ଯେତେବେଳେ ଆମେରିକା ପୁନର୍ବାର ଏଠାରେ ଶାସନ କଲା ସେ ସେହି ପୁରୁଣା ଛାଡପତ୍ର ଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଥିଲା। ୧୯୫୦ ମସିହାରେ ଫିଲିପାଇନ୍ସ ଆମେରିକାର ଦଖଲରୁ ସ୍ଵାଧୀନ ହେବା ପରେ ଚର୍ଚ୍ଚର ପ୍ରଭାବରେ ଛାଡପତ୍ର ଆଇନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରାଯାଇଥିଲା। ସେହି ସମୟଠାରୁ ଫିଲିପାଇନ୍ସରେ ଛାଡପତ୍ର ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିଛି।
ତେବେ ଏଠାରେ ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟ ଯେ କେବଳ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନମାନଙ୍କୁ ଫିଲିପାଇନ୍ସରେ ଛାଡପତ୍ର ପାଇଁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି। ଏଠାରେ ମୁସଲମାନ ଜନସଂଖ୍ୟାର ୬ ରୁ ୭ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଛାଡପତ୍ର ନେଇଥାନ୍ତି। ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ସେମାନଙ୍କର ଧାର୍ମିକ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଏହା କରିବାର ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିଆଯାଇଛି।

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trending