Connect with us

ଦେଶ ଓ ବିଦେଶ

ଆଗୁଆ ମୃତ୍ୟୁ ସମୟ ହିସାବ କରି କହିବ କାଲକୁଲେଟର

Published

on

ପ୍ରିଜମ୍ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ମୃତ୍ୟୁ ଏକାନ୍ତ ସତ୍ୟ ଯାହାକୁ କେହି ଏଡେଇ ପାରିବେ ନାହିଁ। ଏହି କାରଣରୁ ମୃତ୍ୟୁ ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ ରହସ୍ୟ ସମାଧାନ କରିବା ପାଇଁ ଗବେଷଣାମାନ କରାଯାଏ। କେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିର ମୃତ୍ୟୁ କେବେ ଆସିବ ସେ ବିଷୟରେ ଆଗୁଆ କିଛି କହି ହେବନି। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି କଥା ଭୁଲ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ। ବାସ୍ତବରେ, ନିକଟରେ କିଛି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏକ ମେସିନ୍ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କେଉଁ ଦିନ ମରିବ ତାହା ଆଗରୁ ଜଣାଇବ ବୋଲି ଦାବି ହୋଇଛି। ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ବିଷୟରେ ଜାଣି, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜର ଅବଶିଷ୍ଟ ସମୟକୁ ନିଜ ଅନୁଯାୟୀ ବଞ୍ଚିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ବଜାରରେ ମୃତ୍ୟୁ ତାରିଖ ଦେଖାଉଥିବା ଏକ କାଲକୁଲେଟର ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି। ଏହି କାଲକୁଲେଟରର ନାମ ହେଉଛି Risk Evaluation for Support: Predictions for Elder-Life in the Community Tool (RESPECT) । କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏଥିରେ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରାୟ ଅର୍ଦ୍ଧେକ ବୟସ୍କଙ୍କ ତଥ୍ୟ ରହିଛି। ଏଥିରୁ, ତାଙ୍କ ଜୀବନର ହାରାହାରି ବୟସକୁ ନେଇ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ତାରିଖ ଗଣନା କରାଯିବ। ଏହି ଡିଭାଇସ୍ ମଧ୍ୟ ଚାରି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ମୃତ୍ୟୁ ଆକଳନ କରିଦେବ।
ଏହି ଡିଭାଇସ ତିଆରି କରିଥିବା ଗବେଷକମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ ଅସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଶାରୀରିକ ଦକ୍ଷତା ହ୍ରାସ ହେବା ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସହିତ ସିଧାସଳଖ ଜଡିତ। ଯଦି ହଠାତ୍ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଶରୀର ଫୁଲିବା ସହିତ ଓଜନ ହ୍ରାସ ହୁଏ କିମ୍ବା ସେ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଭୋକିଲା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ନାହିଁ , ଏହା ହେଉଛି ମୃତ୍ୟୁର ସଙ୍କେତ। ଆଗାମୀ ମାସରେ ସେମାନେ ମରିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ଏହି ଅର୍ଥରେ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ମୃତ୍ୟୁ ଗଣନା କରାଯିବ। କାନାଡାର ଔଟବା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ବ୍ରୁ ରେ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟର ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡଃ ଆମି ହସୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଲୋକମାନେ ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ତାରିଖ ଜାଣନ୍ତି ତେବେ ସେମାନେ ନିଜ ପରିବାର ସହିତ ଗୁଣାତ୍ମକ ସମୟ ବିତାଇ ପାରିବେ। ଏହି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅନୁସନ୍ଧାନ କାନାଡିୟ ମେଡିକାଲ ଆସୋସିଏସନର ଜର୍ନାଲରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଡିଭାଇସ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତି ୨୦୧୩ ମସିହାଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା।ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ୨୦୧୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ପ୍ରାୟ ପାଞ୍ଚ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ବିବରଣୀ ଏଥିରେ ଲିପିବଦ୍ଧ ହୋଇଛି। ଯାହା ଆଧାରରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଗଲା ଯେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ବର୍ତ୍ତମାନ କେତେ ବର୍ଷ ବଞ୍ଚିବେ।

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Advertisement
Advertisement

Trending