୪୦୦୦ ବର୍ଷ ହେଲା ଜଙ୍ଗଲରେ ଲାଗିଛି ନିଆଁ!

ପ୍ରିଜମ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଦୁନିଆର ଅନେକ ଅଜବ ସ୍ଥାନ ରହିଥାଏ ଯାହା ବିଷୟରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଲୋକଙ୍କ ସୂଚନା ପହଞ୍ଚି ପାରି ନଥାଏ । ଏହିପରି ଏକ ସ୍ଥାନ ଅଜରବାଇଜାନରେ ରହିଛି ଯେଉଁଠାରେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଏକ ପର୍ବତ ଉପରେ ନିଆଁ ଜଳୁଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ଏହି ଅଗ୍ନି କେତେ ପୁରୁଣା ତାହା କେହି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ, ଲୋକମାନେ କେବଳ ଅନୁମାନ କରନ୍ତି। ଏହା ପଛର କାରଣ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ କୌତୁହଳପୂର୍ଣ୍ଣ।ସିଏନ୍ଏନ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଅଜରବାଇଜାନକୁ ‘ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଅଫ୍ ଫାୟାର’ କୁହାଯାଏ।

ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଏଠାରେ ଏପରି ଅନେକ ସ୍ଥାନ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ନିଆଁ ଆପେ ଆପେ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ। କିନ୍ତୁ ସବୁଠାରୁ ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଏହାର ରାଜଧାନୀ ବାକୁ ନିକଟରେ ଅବଶେରନ୍ ଉପଦ୍ୱୀପରେ ଅବସ୍ଥିତ ୟାନାର୍ ଡଗ୍ ଅଗ୍ନି। ସ୍ଥାନୀୟ ଭାଷାରେ ଏହାର ଅର୍ଥ ଏକ ଜଳୁଥିବା ପର୍ବତ । ଏହା ଏକ ଛୋଟ ପାହାଡ ଯେଉଁଠାରେ ଲଗାତାର ନିଆଁ ଜଳୁଛି। ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୨ ର ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ, ସିଏନ୍ଏନ୍ ଏଲିଭା ରାହିଲା ନାମକ ଜଣେ ଟୁର୍ ଗାଇଡଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଏହି ନିଆଁ ୪୦୦୦ ହଜାର ବର୍ଷ ଧରି ଜଳୁଛି ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି।

ନିକଟରେ@ ଆରେଲିଷ୍ଟୋରୀ ନାମକ ଏକ ଟ୍ରାଭେଲ୍ ବ୍ଲଗର୍ ଏହି ସ୍ଥାନର ଏକ ଭିଡିଓ ପୋଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ଏକ ମେମ୍ ପେଜ୍ ଦ୍ୱାରା ଅଂଶୀଦାର ହୋଇଛି ଏବଂ ଏହି ଅଦ୍ଭୁତ ପର୍ବତ ବିଷୟରେ କହି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଛି। ତେବେ ଏହି ଭିଡିଓରେ ସେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ନିଆଁ ଜଳିବା ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। ଯାହାକୁ ଲୋକମାନେ ମନ୍ତବ୍ୟରେ ଭୁଲ୍ ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି। ଏହି ଭିଡିଓରେ ଆପଣ ଦେଖିପାରିବେ ଯେ ପର୍ବତର ନିମ୍ନ ଭାଗରେ କିପରି ଲଗାତାର ନିଆଁ ଜଳୁଛି। ଭିଡିଓରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖି ହେଉଛି ଯେ ନିଆଁ କିପରି ଲଗାତାର ଜଳୁଛି। ଏହାସହ ଏହି ନିଆଁ ବର୍ଷା କି ବରଫରେ ମଧ୍ୟ ଲିଭେ ନାହିଁ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ତେବେ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ୍ କାରଣରୁ ଏହି ନିଆଁ ଲାଗୁଥିବା କୁହାଯାଏ। କେହି କେହି ଏହାକୁ ଦୈବୀ ଶକ୍ତି ସହ ଯୋଡ଼ନ୍ତି ମଧ୍ୟ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *