Connect with us

ଭାଇରାଲ ଖବର

ବାରମ୍ବାର ପରିସ୍ରା ଯିବାରୁ ମହିଳା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଚାକିରୀରୁ ବାହାର କରିଦେଲା କମ୍ପାନୀ

Published

on

ପ୍ରିଜମ୍ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ବେସରକାରୀ କମ୍ପାନୀରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ନିୟମ ରହିଥାଏ। ଏହି ନିୟମଗୁଡିକରେ, କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟ ସହିତ, ସେମାନଙ୍କର ବ୍ରେକ୍ ନେବା ସମୟ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିର ରହିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଥର କର୍ମଚାରୀଙ୍କର କିଛି ଅସୁବିଧା ପାଇଁ ସେମାନେ ନଚାହିଁଲେ ମଧ୍ୟ କମ୍ପାନୀର ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ଆମେରିକାର ଏକ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀରେ କାମ କରୁଥିବା ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ସମାନ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା, କିନ୍ତୁ କମ୍ପାନୀର ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ବହୁମୂଲ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିଛି ଏବଂ କମ୍ପାନୀ ତାଙ୍କୁ ଚାକିରୀରୁ ବହିଷ୍କାର କରିଥିଲା।
ଆମେରିକାର ସର୍ବବୃହତ୍ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀ ଆମାଜନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ମହିଳା ମାରିଆ ଆଇରିସ୍ ଜେନିଟ୍ ଅଲିଭେରୋ ଆମାଜନ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିବା ସହ କମ୍ପାନୀକୁ କୋର୍ଟକୁ ଟାଣିଛନ୍ତି। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଦିନରେ ସେ ଅଧିକ ଥର ଶୌଚାଳୟ ବିରତି ନେଉଥିବାରୁ କମ୍ପାନୀ ତାଙ୍କୁ ଚାକିରୀରୁ ବହିଷ୍କାର କରିଛି। ମାରିଆ ଏହି ଘଟଣାରେ ଅତ୍ୟଧିକ ରଗିଯିବା ସହ ଜୁନ୍ ମାସରେ ନ୍ୟୁ ଜର୍ସିର ସୁପ୍ରିମୋ କୋର୍ଟରେ ଏକ ମାମଲା ଦାୟର କରିଥିଲେ। ମାରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କର irritable bowel syndrome ଅଛି ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ଶୌଚାଳୟକୁ ଯିବାକୁ ପଡେ। ଏହି କାରଣରୁ, ତାଙ୍କୁ ଦିନକୁ ୬ ଥର ଶୌଚାଳୟ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ। ସେ ଜୁଲାଇ ୨୦୨୦ ରେ କମ୍ପାନୀରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ନଭେମ୍ବର ମାସରେ, ସେ ତାଙ୍କ ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କର ଆଇବିଏସ୍ ଅଛି। କିନ୍ତୁ ମ୍ୟାନେଜର ତାଙ୍କ କଥାକୁ ବିଶ୍ବାସ ନକରି ଏହି ସମସ୍ୟାର ପ୍ରମାଣ ପାଇଁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଆଣିବାକୁ କହିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ମାରିଆ ନୋଟ୍ ଆଣି ନଥିଲେ। ଜାନୁଆରୀ ମାସରେ, ମାରିଆଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ମ୍ୟାନେଜର କହିଥିଲେ ଯେ ଯଦି ସେ ନୋଟ୍ ନ ଆଣନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଲିଖିତ ଚେତାବନୀ ଦିଆଯିବ। ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନୋଟ୍ ଯେମିତି ହେଲେ ଆଣିବା ଆବଶ୍ୟକ। ମାରିଆ ଆଗାମୀ ୬ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ପାଇନଥିଲେ ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ସେ ନୋଟ୍ ଆଣିପାରିଲେ ନାହିଁ। କମ୍ପାନୀ ଦେଇଥିବା ୫ ଦିନର କଣ୍ଟ ସରିବା ପରେ ମ୍ୟାନେଜର ତାଙ୍କୁ କମ୍ପାନୀରୁ ବାହାର କରିଦେଇଥିଲେ। ମାରିଆଙ୍କ ଓକିଲ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ମାରିଆଙ୍କ ପ୍ରତି ଭେଦଭାବ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trending