ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ରୁହନ୍ତି ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟକ ମୂଷା

ପ୍ରିଜମ୍ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଭାରତରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ସଂଖ୍ୟାରେ ମନ୍ଦିର ରହିଛି, ସେଥି ମଧ୍ୟରୁ କିଛି ମନ୍ଦିର ଚମତ୍କାରୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଏକ ରହସ୍ୟମୟ ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ। ଯାହା ରାଜସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଏହି ମନ୍ଦିରର ନାମ ମାତା କରଣୀ ମାତା ମନ୍ଦିର। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଅନେକ ରହସ୍ୟ ଲୁଚି ରହିଛି, ଯାହା ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେହି ଜାଣିପାରି ନାହାଁନ୍ତି। ମାତା କରଣୀଙ୍କ ଏହି ରହସ୍ୟମୟ ମନ୍ଦିର ରାଜସ୍ଥାନର ବିକାନେର ସହରଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୩୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ।ମନ୍ଦିରରେ ୨୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ମୂଷା ବାସ କରନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ କି ମନ୍ଦିରର ସୁରକ୍ଷା କରନ୍ତି ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ଯାହାକି ଏହି ମନ୍ଦିରର ସବୁଠାରୁ ବଡ ରହସ୍ୟ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।
ମନ୍ଦିରରେ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ମୂଷା କାହିଁକି ବାସ କରନ୍ତି? ସେ ବିଷୟରେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିବାକୁ ଚାହିଁ ଥାଆନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏବେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେହି ରହସ୍ୟ ଉପରୁ ପରଦା ଉଠି ପାରିନି। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେହି ରହସ୍ୟ ଉନ୍ମୋଚନ କରିପାରି ନାହାନ୍ତି। ମାତା କରଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ଅନେକ ମୂଷାଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଖାଦ୍ୟ ଭୋଗ ଲାଗିଲେ ଶୁଭଫଳ ମିଳେ ବୋଲି ଲୋକ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି। ମୂଷାମାନଙ୍କୁ ଭୋଗ ଅର୍ପଣ କରିବା ପରେ, ସେହି ପ୍ରସାଦକୁ ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବଣ୍ଟା ଯାଏ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯିଏ ମା’ଙ୍କ ମନ୍ଦିରକୁ ଆସନ୍ତି ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ହୁଏ। ସେଥିପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ହଜାର ହଜାର ଭକ୍ତ ନିଜର ମନସ୍କାମନା ନେଇ ଏଠାକୁ ଆସିଥାନ୍ତି ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କର ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ହୁଏ ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ପୁଣିଥରେ ଏହି ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଆସନ୍ତି। କୁହାଯାଏ ଯେ ମାତା କରଣୀ ହେଉଛନ୍ତି ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କର ପ୍ରକୃତ ଅବତାର। ସେ ରିଘୁବାଇ ନାମକ ଏକ ରାଜ ପରିବାରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ବିବାହ ପରେ ସାଂସାରିକ ମୋହମାୟାରୁ ତାଙ୍କର ସମ୍ପର୍କ ଭାଙ୍ଗିଗଲା ଏବଂ ସେ ଏକ ସନ୍ନ୍ୟାସୀନୀ ଜୀବନ ବିତାଇବାକୁ ଲାଗିଲା। ସେହି ସମୟରେ, ତାଙ୍କର ଧାର୍ମିକ ଏବଂ ଚମତ୍କାର ଶକ୍ତି ବିଷୟରେ ଆଖପାଖ ଗାଁରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହୋଇଥିଲା। ଏହି କାରଣରୁ ଦୂର ଦୁରନ୍ତରୁ ବହୁ ଲୋକ ମା’ଙ୍କୁ ଦେଖା କରିବାକୁ ଆସିଥିଲେ। ଅନେକ ଐତିହାସିକ ଏପରିକି କୁହନ୍ତି ଯେ ମାତା କରଣୀ ପ୍ରାୟ ୧୫୧ ବର୍ଷ ବଞ୍ଚିଥିଲେ। ସେବେଠାରୁ ମା’ଙ୍କୁ ଲୋକମାନେ ସମ୍ମାନର ସହିତ ପୂଜା କରି ଆସୁଛନ୍ତି ।
କରଣୀ ମାତାଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ରହିଥିବା ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟକ ମୂଷା ମାତା କରଣୀଙ୍କ ବଂଶଧର ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ମାତାଙ୍କ ସାନ୍ଧ୍ୟା ଆରତୀ ସମୟରେ ସମସ୍ତ ମୂଷା ସେମାନଙ୍କ ଘରୁ ବାହାରି ଆସିଥାନ୍ତି। ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ମୂଷା ହେତୁ ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ମୂଷା ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ସବୁଠାରୁ ବିଚିତ୍ର କଥା ହେଉଛି ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ୨୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ମୂଷା ରହିବା ପରେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଗନ୍ଧ ହୁଏ ନାହିଁ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ବାସ କରୁଥିବା ମୂଷାମାନଙ୍କଠାରୁ କୌଣସି ରୋଗ ବ୍ୟାପି ନାହିଁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.