Connect with us

ଦେଶ ଓ ବିଦେଶ

ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଲ୍ୟାବରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ମା’ କ୍ଷୀର, ଶୀଘ୍ର ବଜାର ପ୍ରବେଶ

Published

on

ପ୍ରିଜମ୍ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଶିଶୁଟି ଜନ୍ମ ହେବା ପରେ ତାର ପ୍ରଥମ ଖାଦ୍ୟ ମା କ୍ଷୀର ହୋଇଥାଏ। ଏହା ଶିଶୁର ଶାରୀରିକ ଏବଂ ମାନସିକ ବିକାଶ ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାର କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ମିଳି ନଥିଲା। ତେବେ ଯେଉଁ ଶିଶୁମାନେ ଜୈବିକ ପଦ୍ଧତିରେ ମା’ ଠାରୁ ସ୍ତନ୍ୟପାନର ସୁଯୋଗ ପାଇପାରୁ ନାହାନ୍ତି ବା ଜନ୍ମ ହେବା ପରେ ଯେଉଁ ଶିଶୁର ମା ମରି ଯାଉଛନ୍ତି, ସେହି ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସ୍ତନ୍ୟପାନ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି।
ବାୟୋମିଲ୍କ ନାମକ ଏକ ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ୍ ଲ୍ୟାବରେ ମା କ୍ଷୀର ଉତ୍ପାଦନ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି। ଏହି କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ପାଦିତ କ୍ଷୀରକୁ ବହୁ ପରିମାଣରେ ମା’ କ୍ଷୀରର ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଛି। ମହିଳା ସ୍ତନ କୋଷ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି କ୍ଷୀର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଏକ ପ୍ରୟାସ କରାଯାଇଛି। ତେବେ ଏହି କ୍ଷୀରରେ ସେହି ସମସ୍ତ ପୁଷ୍ଟିକର ଉପାଦାନ କ୍ଷୀରରେ ରହିଥାଏ, ଯାହା ମା’ର କ୍ଷୀରରେ ରହିଛି।
କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ ମାକ୍ରୋନ୍ୟୁଟ୍ରିଏଣ୍ଟ୍ ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି କ୍ଷୀରରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ପ୍ରୋଟିନ୍, କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍, ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍ ଏବଂ ବାୟୋଆକ୍ଟିଭ୍ ଲିପିଡସ୍ ରହିଛି। ସାଧାରଣତଃ ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ ମା’ କ୍ଷୀରରେ ମିଳିଥାଏ । କେବଳ ଏହି କ୍ଷୀରରେ ମା’ କ୍ଷୀର ପରି ଆଣ୍ଟିବଡି ନାହିଁ। ତଥାପି, ଏହା ବିନା କମ୍ପାନୀ ଦାବି କରେ ଯେ ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍ପାଦ ବହୁତ ଭଲ ଏବଂ ମା’ କ୍ଷୀର ସହିତ ବହୁତ ସମାନତା ରହିଛି। ଏହା ଶିଶୁର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀର ବିକାଶରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। ଏହା ଅନ୍ତନଳୀ ଏବଂ ମସ୍ତିଷ୍କର ବିକାଶରେ ଅନ୍ୟ ଉତ୍ପାଦ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ।
ଏହି ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ଜୀବବିଜ୍ଞାନୀ ଡକ୍ଟର ଲୀଲା ଷ୍ଟ୍ରିକଲ୍ୟାଣ୍ଡ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କୁ ଏହି ଧାରଣା ସେ ମା’ ହେବା ପରେ ଆସିଥିଲା। ସେ ଗୋଟିଏ ଅପରିପକ୍ୱ ଶିଶୁକୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ, ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରାଇବାରେ ବହୁ ଅସୁବିଧା ହୋଇଥିଲା। ଏହି କାରଣରୁ ସେ ନିଜେ ୨୦୧୩ ମସିହାରେ ଲ୍ୟାବରେ ମହିଳାମାନଙ୍କର ସ୍ତନ କୋଷଗୁଡ଼ିକର ବିକାଶ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ୨୦୧୯ ମସିହାରେ, ସେ ଖାଦ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମିସର୍ ଏଗରଙ୍କ ସହ ମିଶି ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍ପାଦ ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବଜାରକୁ ଆସିବ। କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ନୁହେଁ ସ୍ତନ୍ୟପାନକୁ ଶେଷ କରିବା। ସେମାନେ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଉନ୍ନତ ବିକଳ୍ପ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉ।

Advertisement
Advertisement

Trending