ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବ୍ୟବହୃତ ଇମୋଜିର ରଙ୍ଗ ହଳଦିଆ ହୋଇଥାଏ?

ପ୍ରିଜମ୍ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଆଜିକାଲି ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ ଆଉ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଆକାଉଣ୍ଟ ରହିଛି। ତେବେ ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଲୋକମାନେ ନିହାତି ଭାବେ ଇମୋଜି କଣ ଓ ତାର ବ୍ୟବହାର ବିଷୟରେ ଜାଣିଥିବେ। ଇମୋଜି ବ୍ୟବହାର କରି ମାନେ ଭାବନା ସାଙ୍କେତିକ ଭାଷାରେ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଥାଏ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଇମୋଜିର ବ୍ୟବହାର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଅଧିକ କରାଯାଉଛି। ତେବେ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳ ଗୁଡ ମର୍ଣିଂରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଶୋଇବା ସମୟରେ ଗୁଡ ନାଇଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଇମୋଜି ବ୍ୟବହାର କରିବା ସମୟରେ କେଵେନା କେବେ ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ନିଶ୍ଚିତ ଗୋଟିଏ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଥିବ ଯେ, ଇମୋଜିର ରଙ୍ଗ ହଳଦିଆ କାହିଁକି? ଏବଂ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ରଙ୍ଗର ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଆମେ କାହିଁକି ଅଧିକାଂଶ ଇମୋଜି ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗରେ ଦେଖିବାକୁ ପାଉ? ଏହା ପଛର କାରଣ କ’ଣ? ଆଜି, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଉଛୁ ଯେ ଇମୋଜି ରଙ୍ଗ କାହିଁକି ହଳଦିଆ ହୋଇଥାଏ?
ଇମୋଜିଗୁଡିକ କେବଳ ବାର୍ତ୍ତା ମଧ୍ୟରେ ଅଭିବ୍ୟକ୍ତିକୁ ଦୃଢ଼କରେ ତାହା ନାହିଁ, ଏହା ବାର୍ତ୍ତା ମଧ୍ୟରେ ମଧୁରତା ମଧ୍ୟ ଆଣିଥାନ୍ତି। ଆପଣ ଇମୋଜିର ଅସଂଖ୍ୟ ଫର୍ମ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ଦେଖିବାକୁ ପାଇବେ ଯେପରିକି – ସ୍ମାଇଲ୍ ଇମୋଜି, ଦୁଃଖୀ ଇମୋଜି, କ୍ରୋଧିତ ଇମୋଜି, ହସୁଥିବା ଇମୋଜି ଇତ୍ୟାଦି। ଧ୍ୟାନ ଦେବା କଥା ହେଉଛି ଅଧିକାଂଶ ଇମୋଜି ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର କାହିଁକି? ତେବେ ଏ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଇମୋଜି ରଙ୍ଗ ହଳଦିଆ ହେବା ନେଇ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଅନେକ କାରଣ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଇମୋଜିର ରଙ୍ଗ ବ୍ୟକ୍ତିର ଚର୍ମ ରଙ୍ଗ ସହିତ ବହୁତ ସମାନ ହୋଇଥାଏ। ଏହି କାରଣରୁ ସେଗୁଡିକ ହଳଦିଆ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ଯେ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗରେ ହସିବାର ମନୋଭାବ ବହୁତ ଅଧିକ ବ୍ୟକ୍ତ ହୋଇଥାଏ। ଏହାସହ ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ଖୁସିରେ ହସନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ଚେହେରା ହସି ହସି ହଳଦିଆ ହୋଇଯାଏ। ଏହା ଏକ ବଡ କାରଣ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଅଧିକାଂଶ ଇମୋଜିର ରଙ୍ଗ ହଳଦିଆ ହୋଇଥାଏ । ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗ ହସ ଏବଂ ଆନନ୍ଦର ପ୍ରତୀକ ମଧ୍ୟ। ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ଭାବନା ବହୁତ ଭଲ ଭାବରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥାଏ। ଆପଣ ଦେଖିଥିବେ ଯେ ବଜାରରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ଅନେକ ଷ୍ଟିକର ମଧ୍ୟ ପ୍ରାୟତଃ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ହୋଇଥାଏ। କାର୍ଟୁନରେ ଅନେକ ଲୋକପ୍ରିୟ ଚରିତ୍ରର ରଙ୍ଗ ହଳଦିଆ ହୋଇଥାଏ। ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ଖୁସିର ରଙ୍ଗ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ତେବେ ଆପଣ ସମସ୍ତେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଜାଣିଥିବେ ଯେ କେବଳ କ୍ରୋଧ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର ଇମୋଜି ଲାଲ ରଙ୍ଗର ହୋଇଥାଏ, ବାକି ଇମୋଜିଗୁଡ଼ିକ କେବଳ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ହୋଇଥାଏ।ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗ ଶୁଭ ଏବଂ ଖୁସି ମନୋଭାବକୁ ସୂଚିତ କରେ। ତେବେ ଇମୋଜି ବ୍ୟବହାର ଦ୍ଵାରା ସବୁ ବର୍ଗର ଲୋକଙ୍କ ଭାବନା ବୁଝିବା ସହଜ ହୋଇଥାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.