‘ମଦର ଇଣ୍ଡିଆ’ର ପୁନରାବୃତ୍ତି କଲା ନିଆରା ବାହାଘର, ଶଗଡ଼ରେ ବିଦା ହେଲା କନ୍ୟା

ପ୍ରିଜମ୍ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ବର୍ତ୍ତମାନର ସମୟ ଆଧୁନିକ ହେବା ସହ ବିବାହ ବ୍ରତ ହେଉ ବା ଅନ୍ୟ କିଛି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଢାଞ୍ଚା ବଦଳିବାରେ ଲାଗିଛି। ତେବେ ଯଦି ଆମେ ବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ, ୬୦ ଦଶକ ପରି ବାହାଘର ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବା ତେବେ ଏହା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଲାଗିବ ନିଶ୍ଚୟ। ସ୍ମାର୍ଟ୍ ଫୋନ୍ ପ୍ରେମରେ ପଡ଼ିଥିବା ଆଜିର ଯୁବ ପିଢ଼ି ଏପରି ବାହାଘର ଦେଖିବା ପରେ ବୋଧହୁଏ ମଜା ଉଡେଇ ପାରନ୍ତି ଏବଂ ୧୯୫୭ ର ଫିଲ୍ମ ‘ମଦର ଇଣ୍ଡିଆ’ ଦେଖିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ନର୍ଗିସ୍ ଏବଂ ରାଜକୁମାରଙ୍କ ବିବାହର ଦୃଶ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ମନେ ପକେଇବେ।
ଫିଲ୍ମ ‘ମଦର ଇଣ୍ଡିଆ’ରେ, ରାଜକୁମାର ଏବଂ ନର୍ଗିସଙ୍କ ବାହାଘର ଯେଉଁ ଭଳି ହୋଇଥିଲା ସେହିଭଳି ସତସତିକା ବାହାଘର ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ବାନ୍ଦା ନୌରଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏହି ଅନନ୍ୟ ବିବାହ ବର୍ତ୍ତମାନ କେବଳ ଜିଲ୍ଲା ନୁହେଁ ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି। କେହି କେହି ଏହାକୁ ଫିଲ୍ମ ମଦର ଇଣ୍ଡିଆ ସହ ଯୋଡୁ ଥିବା ବେଳେ , ଆଉ କେହି କେହି କନ୍ୟାର ଶିକ୍ଷକ ପିତାଙ୍କ ପ୍ରକୃତି ପ୍ରେମ ଏବଂ ବିବାହ ଅନନ୍ୟ ମିଳନକୁ ବେଶ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି।
ବାନ୍ଦା ନୌରଣ ତହସିଲ ଅଞ୍ଚଳର ଖାଲାରି ଗାଁର ଶିକ୍ଷକ ଯଶୱନ୍ତ ପଟେଲଙ୍କ ପ୍ରକୃତି ପ୍ରେମ ଦେଖିଲେ ଯେ କେହି କାବା ହୋଇଯିବ। ସ୍ପଷ୍ଟ ଜଣାପଡୁଛି ଯେ ବୃକ୍ଷର ଯତ୍ନ ନେବା ଏବଂ ଚାରା ରୋପଣକୁ ତାଙ୍କ ଜୀବନର ବ୍ରତ କରିଛନ୍ତି। ପଶୁମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଶ୍ରାଦ୍ଧ ରହିଛି, ଲୋକମାନେ କୁହନ୍ତି ଯେ ସେ ପଶୁମାନଙ୍କ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତି। ନିକଟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ସାମୁନାଲାଟା ଜିଲ୍ଲା ପଞ୍ଚାୟତ ସଦସ୍ୟ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଗୋରେପୁରୱା ଗ୍ରାମରେ ରହୁଥିବା ବନ୍ଦନାଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଯଶୱନ୍ତ ତାଙ୍କ ବିବାହର ଦାୟିତ୍ଵ ନେଇଥିଲେ। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଛତ୍ରପୁର ସରବାଇ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନ ଅଧୀନରେ ଥିବା ମାଲପୁର ଗାଁର କମଲେଶଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କ ବିବାହ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏହି ବିବାହ ୧୬ ଜୁନ୍ ରେ ହୋଇଥିଲା।
ଜୁନ୍ ୧୬ ରେ ଯେତେବେଳେ ବର ବରଯାତ୍ରୀ ନେଇ କନିଆ ଘରକୁ ଆସିଥିଲେ ଲୋକମାନେ ଓ ବରଯାତ୍ରୀ ବିବାହର ସାଜସଜ୍ଜା ସହ ଅନ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଦେଖି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ଲୋକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ କାରଣ ବର ଏକ ବଳଦ ଗାଡିରେ ବରଯାତ୍ରୀ ନେଇ ଆସିଥିବା ବେଳେ ପୂରା ବିବାହ ବେଦୀ ଡାଳ ଓ ପତ୍ରରେ ସଜାଯାଇଥିଲା। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ଗଛ ମଝିରେ ପତ୍ର ସହିତ ବାହାଘର ମଣ୍ଡପ ସଜାଯାଇଥିଲା। ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ଅନନ୍ୟ ବାହାଘରର ରୂପରେଖ ଯଶୱନ୍ତଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ସ୍ଥିର ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ବର ଶଗଡ଼ରେ ବରଯାତ୍ରୀ ଆଣି ଆସିଥିଲେ। ପ୍ରକୃତିକୁ ନେଇ କିପରି ଆଗକୁ ବଢ଼ିବା ଓ ପ୍ରକୃତିକୁ ପ୍ରେମ କରିବା ବାର୍ତ୍ତା ଦେବା ପାଇଁ ସେ ଏହିଭଳି ନିଆରା ବିବାହ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲେ। ବିବାହ ମଣ୍ଡପକୁ ମଧ୍ୟ ସେ ପତ୍ର, ଡାଳରେ ସୁନ୍ଦର ଭାବେ ସଜାଇ ଥିଲେ। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ବର ଖଜୁରୀ ପତରରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ମକୁଟ ପିନ୍ଧିବା ସହ
ବରଯାତ୍ରୀ କୌଣସି ଡିଜେ ନୁହେଁ ଢୋଲର ତାଳେ ତାଳେ ନାଚିଥିଲେ। ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପାଇଁ କୌଣସି ଫାଇବର, କି କାଗଜ ପ୍ଲେଟ କିମ୍ବା ଥାଲି ବ୍ୟବହାର ହୋଇନଥିଲା ବରଂ ପତ୍ରରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସ୍ନାକ୍ସ ଏବଂ ଭୋଜି ପରଷା ଯାଇଥିଲା। ମାଟି ପାତ୍ରରେ ପାଣି ଓ ଚା ’ଦିଆଯାଉଥିଲା। ବିବାହ ସମ୍ପନ୍ନ ହେବା ପରେ ଉଭୟ ବର,କନ୍ୟା ଓସ୍ତ ଗଛ ଲଗାଇ ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଥିଲେ। ବରଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଉପହାର ସ୍ୱରୂପ ଚାରା ଗଛ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ କନ୍ୟାର ବିଦାୟ ମଧ୍ୟ ବଳଦ ଗାଡ଼ିରେ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଅନନ୍ୟ ବାହାଘରର ଫଟୋ ଓ ଭିଡ଼ିଓ ଏବେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି।
ଯଶୱନ୍ତ ପୂର୍ବରୁ ଏପରି ଆହୁରି ବିବାହ କରିସାରିଛନ୍ତି। ପ୍ରକୃତି ସଂରକ୍ଷଣକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ସହିତ ପଶୁ ଏବଂ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କ ବିବାହ କରି ସମାଜକୁ ଏକ ଅନନ୍ୟ ବାର୍ତ୍ତା ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ସେ। ପ୍ରାୟ ୧୪ ଗରିବ ଅସହାୟ ଝିଅଙ୍କର ନିଜ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ସେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ସୁମନଲତା ନିଜେ ପାଦ ପୂଜା କରି କନ୍ୟାଦାନ କରିଥାନ୍ତି। ଯଶୱନ୍ତ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରକୃତି ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ଆନନ୍ଦପୁର ଗ୍ରାମରେ ବେଙ୍ଗ ଏବଂ ବେଙ୍ଗୁଲି ବିବାହ କରାଇଥିଲେ, ସେହିପରି ମୋହନ ପୁରୁ ଗାଁ ରେ ପକ୍ଷୀମାନେ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ମଣିଷଙ୍କ ପରି ପଶୁପକ୍ଷୀଙ୍କ ବାହାଘର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଧୁମଧାମରେ କରିଥାନ୍ତି ସେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.