୩୧୯ ଆରବ ଟନ୍ କୋଇଲା ଭଣ୍ଡାର ପରେ ମଧ୍ୟ କାହିଁକି ଭାରତରେ କୋଇଲା ସଙ୍କଟ?

ଭାରତରେ ଆମଦାନୀ ହୋଇଥିବା କୋଇଲା ଚାଳିତ କାରଖାନାର କ୍ଷମତା 16.2 GW ଅଟେ। ୨୦୨୦-୨୧ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ, ଏହି ପ୍ଲାଣ୍ଟଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କର କ୍ଷମତାର ୫୪ ପ୍ରତିଶତ ଉତ୍ପାଦନ କରୁଥିଲେ, ଯାହା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୧ ରେ ୧୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ଖସି ଆସିଥିଲା।ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ କୋଇଲା ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଏହି କାରଖାନାଗୁଡ଼ିକ କୋଇଲା ଆମଦାନୀ କରୁନାହାଁନ୍ତି।

ପ୍ରିଜମ୍ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଭାରତରେ ଶିଳ୍ପ କୋଇଲା ଖଣିର କାହାଣୀ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ରାନିଗଞ୍ଜରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଯେଉଁଠାରେ ଇଷ୍ଟ୍ ଇଣ୍ଡିଆ କମ୍ପାନୀ ୧୭୭୪ ମସିହାରେ ନାରାୟଣକୁଣ୍ଡି ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ କୋଇଲା ଖନନ କରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସେତେବେଳେ ଶିଳ୍ପ ବିପ୍ଳବ ଭାରତରେ ପହଞ୍ଚି ନଥିଲା ଏବଂ କୋଇଲା ଚାହିଦା ବହୁତ କମ୍ ଥିଲା। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଏକ ଶତାବ୍ଦୀ ପାଇଁ ଭାରତରେ କୌଣସି ବଡ଼ ଧରଣର କୋଇଲା ଉତ୍ପାଦନ ହୋଇ ନଥିଲା। ୧୮୫୩ ମସିହାରେ ବ୍ରିଟେନରେ ବାଷ୍ପ ଚାଳିତ ଇଞ୍ଜିନର ବିକାଶ ପରେ କୋଇଲା ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ବ୍ୟବହାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା। ବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଆରମ୍ଭରେ ଭାରତରେ କୋଇଲା ଉତ୍ପାଦନ ବାର୍ଷିକ ୬୧ ଲକ୍ଷ ଟନ୍ ରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। କୋଇଲା ଚାଳିତ କାରଖାନାରୁ ଭାରତ ୭୦% ରୁ ଅଧିକ ଶକ୍ତି ପାଇଥାଏ। ୧୯୭୩ ମସିହାରେ କୋଇଲା ଖଣିର ଜାତୀୟକରଣ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏହା ପରଠାରୁ ଅଧିକାଂଶ କୋଇଲା ସରକାରୀ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ପାଦିତ ହେଉଛି। କୋଲ ଇଣ୍ଡିଆ ୯୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ କୋଇଲା ଭାରତରେ ଉତ୍ପାଦନ କରିଥାଏ। କେତେକ ଖଣିକୁ ବଡ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି, ଏହାକୁ କ୍ୟାପ୍ଟିଭ୍ ମାଇନ୍ କୁହାଯାଏ । ଏହି କ୍ୟାପ୍ଟିଭ୍ ମାଇନ୍ ଗୁଡିକର ଉତ୍ପାଦନ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ କେବଳ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତି। କୋଇଲାର ବୃହତ ଭଣ୍ଡାର ସହିତ ଭାରତ ବିଶ୍ୱର ଅଗ୍ରଣୀ ପାଞ୍ଚଟି ଦେଶ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ। ବିଶ୍ଵର ସବୁଠାରୁ ବଡ କୋଇଲା ଭଣ୍ଡାର ହେଉଛି ଆମେରିକା, ତା ପରକୁ ଋଷ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଚୀନ୍ ଏବଂ ଭାରତରେ ରହିଛି।
ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ କୋଇଲା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତରେ ୩୧୯ ବିଲିୟନ ଟନ୍ କୋଇଲା ଭଣ୍ଡାର ରହିଛି। ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ବଡ କୋଇଲା ଭଣ୍ଡାର ହେଉଛି ଝାଡଖଣ୍ଡ, ଓଡିଶା, ଛତିଶଗଡ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ତେଲେଙ୍ଗାନା ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ବିହାର, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ମେଘାଳୟ, ଆସାମ, ସିକ୍କିମ, ନାଗାଲାଣ୍ଡ ଏବଂ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ମଧ୍ୟ କୋଇଲା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ବିଶ୍ୱର ବୃହତ୍ତମ କୋଇଲା ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ଦେଶ ମଧ୍ୟରୁ ଭାରତ ଆଜି ଏକ ଅଦ୍ୱିତୀୟ କୋଇଲା ସଙ୍କଟ ନିକଟରେ ଠିଆ ହୋଇଛି। ଭୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଯେ ଯଦି ଦେଶ ଏହି ସଙ୍କଟରୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ନମୁକୁଳି ପାରେ, ତେବେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ କାଟ ହୋଇପାରେ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ ସ୍ଥିତି କ’ଣ?

ଭାରତର ୧୩୫ ଟି କୋଇଲା ଚାଳିତ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନ କେନ୍ଦ୍ରର ଦୁଇ ତୃତୀୟାଂଶ ବର୍ତ୍ତମାନ କୋଇଲା ସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ସାଧାରଣତଃ ଭାରତର କୋଇଲା କାରଖାନା ଏକ ମାସର ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ କୋଇଲା ଭଣ୍ଡାର ରଖେ। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ, ଦୁଇ-ତୃତୀୟାଂଶ ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ହାରାହାରି ତିନି ଦିନର କୋଇଲା ଭଣ୍ଡାର ବାକି ଅଛି। ଇଣ୍ଡିଆ ରେଟିଂ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଜୁଲାଇ ୨୦୨୧ ରେ, ଭାରତର କୋଇଲା କାରଖାନାର ହାରାହାରି ୧୭ ଦିନ କୋଇଲା ଷ୍ଟକ୍ ରହିଥିଲା, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ହାରାହାରି ଚାରି ଦିନକୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ କୋଇଲା ଅଭାବରୁ ଅନେକ କୋଇଲା କାରଖାନା ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି। ଇଣ୍ଡିଆ ରେଟିଂର ନିତିନ ବଂଶଲଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ୩୨ ଅଗଷ୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ହୋଇଥିବା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନ କେନ୍ଦ୍ରର ମୋଟ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷମତା 3.9 GW ଥିବାବେଳେ 13.2 GW କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା।ଅକ୍ଟୋବରରେ ଏହା 20.3 GW ଥିଲା।
୩୧ ଜୁଲାଇ ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶରେ କେବଳ ଦୁଇଟି କୋଇଲା କାରଖାନା କୋଇଲା ଅଭାବରୁ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଅକ୍ଟୋବର ୧୦ ସୁଦ୍ଧା ବନ୍ଦ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ସଂଖ୍ୟା ୧୬ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଅକ୍ଟୋବର ୧୦ ରେ, ଦେଶରେ ୩୦ ଟି କୋଇଲା କାରଖାନା ଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଦିନର କୋଇଲା ବାକି ରହିଲା। ଭାରତରେ ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଣର ଦାୟିତ୍ୱ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ରହିଛି। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିତରଣ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକରୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ କିଣୁଛନ୍ତି ଏବଂ ତା’ପରେ ଏହି ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଛି। ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିତରଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ କୋଇଲା ସଙ୍କଟ ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ କାଟ କରାଯାଉଛି। ରାଜସ୍ଥାନର ୧୨ ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଏକ ରୁ ଚାରି ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଦ୍ୟୁତ କାଟ କରାଯାଉଛି।


ସରକାର କହୁଛନ୍ତି ସବୁକିଛି ଠିକ ଅଛି:
ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି କୋଇଲା ସଙ୍କଟର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସହଯୋଗ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି।ଭାରତର ଆର୍ଥିକ ରାଜଧାନୀ ମୁମ୍ବାଇ ମଧ୍ୟ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସଙ୍କଟ ନିକଟ ତର ହୋଇଛି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବିଦ୍ୟୁତ ବିଭାଗ କହିଛି ଯେ ଯୋଗାଣ ଜାରି ରଖିବା ପାଇଁ ତୁରନ୍ତ ୭୩୦ ବିଲିୟନ ଟଙ୍କା ଆବଶ୍ୟକ।
ଏଥି ସହିତ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସରକାର ଜଗିରଖି ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଯୋଗାଣ ଜାରି ରଖିବାକୁ ହେଲେ ସରକାରଙ୍କୁ ୟୁନିଟ୍ ପିଛା ୧୭ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ କିଣିବାକୁ ପଡିବ। ଏସବୁ ଭିତରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ସବୁକିଛି ଠିକ ଅଛି ଏବଂ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର କୋଇଲା ଅଭାବ ଦୂର ହେବ। ଭାରତର କୋଇଲା ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରହଲ୍ଲାଦ ଯୋଶୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଣକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା କରିବାର କିଛି ନାହିଁ।
କୋଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ସରକାର କହିଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ କ୍ୟାପ୍ଟିଭ୍ ଖଣିରୁ କୋଇଲା ମଧ୍ୟ ନିଆଯାଉଛି। କେନ୍ଦ୍ର କୋଇଲା ମନ୍ତ୍ରୀ ଗତ କିଛି ଦିନ ଧରି କୋଇଲା ଉତ୍ପାଦନ କରୁଥିବା ଅଞ୍ଚଳ ଗସ୍ତ କରି ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ପରିବହନ କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସରକାର ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇକୁ ମଧ୍ୟ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି।

ଯଦି କୋଇଲାର ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଭଣ୍ଡାର ଅଛି, ତେବେ ସଙ୍କଟ କାହିଁକି?

ଭାରତରେ ୩୧୯ ବିଲିୟନ ଟନ୍ କୋଇଲା ଭଣ୍ଡାର ଅଛି। ୨୦୧୯-୨୯ରେ ଭାରତ ୭୩.୦୮ କୋଟି ଟନ୍ କୋଇଲା ଉତ୍ପାଦନ କରିଥିବା ବେଳେ ୨୦୨୦-୨୧ ବର୍ଷରେ ଏହି ଉତ୍ପାଦନ ୭୧.୬୦ କୋଟି ଟନ୍ ଥିଲା। ୨୦୨୦ ମସିହାରେ, କରୋନା ମହାମାରୀ ହେତୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବ୍ୟବହାର ହ୍ରାସ ପାଇଥିବା ବେଳେ କୋଇଲା ବ୍ୟବହାର ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା ଉତ୍ପାଦନ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥିଲା। ଭାରତରେ ବିଶ୍ୱର ପଞ୍ଚମ ବୃହତ୍ତମ କୋଇଲା ଭଣ୍ଡାର ଅଛି ଏବଂ ଏହା ଭାରତର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ। ଭାରତରେ ସାଧାରଣତଃ ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ କୋଇଲା ଚାହିଦା ବଢ଼ିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏଥର ଅକ୍ଟୋବରରେ, ଥର୍ମାଲ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟଗୁଡିକ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର କୋଇଲା ପାଇବାର ଅନେକ କାରଣ ଅଛି।
କରୋନା ମହାମାରୀ ପରେ ଭାରତର ଅର୍ଥନୀତି ପୁଣିଥରେ ପୂର୍ବ ଅବସ୍ଥାକୁ ଫେରି ଆସୁଛି।
ଭାରତରେ କରୋନାର ପ୍ରଥମ ଲହର ପରେ ଅର୍ଥନୀତିରେ ୭.୩ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ଘଟିଥିଲା। ଅର୍ଥନୀତି ଟିକିଏ ସୁଧୁରି ଆସିବା ବେଳକୁ କରୋନା ଭାଇରସର ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ହେତୁ ମହାମାରୀର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ଆସି ଯାଇଥିଲା। ଏପ୍ରିଲ୍-ମେ ୨୦୨୧ ରେ ଆସିଥିବା ଏହି ଦ୍ଵିତୀୟ ଲହର ଦମନ ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ପୁଣିଥରେ ସିଧୁରିବାକୁ ଲାଗୁଛି। ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୧୯ ତୁଳନାରେ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୧ ରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବ୍ୟବହାର ୧୬ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।
ବିଶ୍ଳେଷକମାନେ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ କୋଇଲା ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଦାୟୀ କୋଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏହି ଚାହିଦାକୁ ଅନୁମାନ କରିବାରେ ବିଫଳ ହେବା ସହ ଠିକ୍ ସମୟରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର କୋଇଲା ସଂଗ୍ରହ କରିନଥିଲା। ନିତିନ ବଂଶଲ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଖରାପ ପାଗ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଆହୁରି ଖରାପ କରିଦେଇଛି। ବିଳମ୍ବିତ ମୌସୁମୀ ଏବଂ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେତୁ ଭାରତର କୋଲ୍ ବେଲ୍ଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଖଣିଗୁଡିକ ଜଳବନ୍ଦୀ ହୋଇ ରହିଥିବାରୁ ଏହା କୋଇଲା ଉତ୍ପାଦନ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି।
ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ କୋଇଲା ମୂଲ୍ୟ କାହିଁକି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି?
ଭାରତ ପରି ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ଵର ସବୁଠାରୁ ବଡ କୋଇଲା ଉପଭୋକ୍ତା, ଯାହାକି ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି। ବର୍ଷା ହେତୁ ଚୀନ୍‌ର କୋଇଲା ଖଣିରେ ମଧ୍ୟ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ଏବଂ ସେଠାରେ କୋଇଲା ଉତ୍ପାଦନ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ଚୀନ୍ ଯେଉଁଠାରେ ଯେତେ ମୂଲ୍ୟରେ କୋଇଲା ମିଳୁଛି, ସେ କୋଇଲା କିଣୁଛି ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ କୋଇଲା ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ନ୍ୟୁ କାସାଲ୍ କୋଇଲା ମୂଲ୍ୟ ୨୫୦ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରୁ ଭାରତ ସର୍ବାଧିକ କୋଇଲା କ୍ରୟ କରେ।ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର କୋଇଲା ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଟନ୍ କୁ ୬୦ ଡଲାରରୁ ୨୦୦ ଡଲାରକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଭାରତର ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅବସ୍ଥିତ କୋଇଲା କାରଖାନା ଆମଦାନୀ ହୋଇଥିବା କୋଇଲା ଉପରେ ଚାଲିଥାଏ। କୋଇଲା ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଏହି କାରଖାନାଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ରହିଛି।
ଭାରତରେ ଆମଦାନୀ ହୋଇଥିବା କୋଇଲା ଚାଳିତ କାରଖାନାର କ୍ଷମତା 16.2 GW ଅଟେ। ୨୦୨୦-୨୧ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ, ଏହି ପ୍ଲାଣ୍ଟଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କର କ୍ଷମତାର ୫୪ ପ୍ରତିଶତ ଉତ୍ପାଦନ କରୁଥିଲେ, ଯାହା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୧ ରେ ୧୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ଖସି ଆସିଥିଲା।ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ କୋଇଲା ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଏହି କାରଖାନାଗୁଡ଼ିକ କୋଇଲା ଆମଦାନୀ କରୁନାହାଁନ୍ତି।
ନିତିନ ବଂଶଲ କୁହନ୍ତି, ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ କୌଣସି ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଏତେ ମହଙ୍ଗା କୋଇଲା କିଣିବାକୁ ଚାହିଁବ ନାହିଁ କାରଣ ଏହି ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବହୁତ ମହଙ୍ଗା ଏବଂ ଏହା କ୍ରେତାଙ୍କୁ ମିଳିବ ନାହିଁ।
ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଗୁଜୁରାଟ ଉପକୂଳରେ ଥିବା ଆଦାନୀ ଏବଂ ଟାଟାର କେବଳ ଦୁଇଟି ପାୱାର ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଭାରତର ମୋଟ ଶକ୍ତି ଆବଶ୍ୟକତାର ପାଞ୍ଚ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉତ୍ପାଦନ କରିପାରିବ। କିନ୍ତୁ ମହଙ୍ଗା କୋଇଲା ଯୋଗୁଁ ସେଗୁଡିକ ବନ୍ଦ ରହିଛି। ଶକ୍ତି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପାୱାର ପ୍ଲାଣ୍ଟ ସହିତ କ୍ରୟ ଚୁକ୍ତି କରନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ସରକାର ଏହି ପ୍ଲାଣ୍ଟଗୁଡିକର ଅତିରିକ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚର ଭାର ତୁରନ୍ତ କମ୍ପାନୀ ଉପରେ ରଖିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, “ଯଦି ଏହି ପ୍ଲାଣ୍ଟଗୁଡିକୁ ବିଦ୍ୟୁତ ମୂଲ୍ୟ ଦିଆଯାଏ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ବିଦ୍ୟୁତ ମୂଲ୍ୟ ଏକ ଦାମରେ କିଣାଯାଏ, ତେବେ ବିଦ୍ୟୁତ ସଙ୍କଟକୁ ବହୁ ପରିମାଣରେ ଏଡ଼େଇ ଦିଆଯାଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ସରକାରଙ୍କୁ ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ।”
ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସଙ୍କଟ ପାଇଁ କୋଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ କେତେ ଦାୟୀ?
ଭାରତରେ କୋଇଲା ର ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପ୍ରାକୃତିକ ଭଣ୍ଡାର ଅଛି ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ କୋଇଲା ଉତ୍ପାଦନ କରିଛି। କିନ୍ତୁ ବିଶ୍ଳେଷକମାନେ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି ଯେ କୋଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏହାର ଆବଶ୍ୟକତା ବୁଝିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବର୍ତ୍ତମାନର ସଙ୍କଟ ସ୍ୱାଭାବିକ ନୁହେଁ, ବରଂ ଅବହେଳାର ଫଳାଫଳ। ଧାନବାଡ କୋଲ୍ ବେଲ୍ଟର କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ବିଜୟ ଝା କୁହନ୍ତି, “ବର୍ତ୍ତମାନର କୋଇଲା ସଙ୍କଟ ସ୍ୱାଭାବିକ ନୁହେଁ ବରଂ ଅବହେଳା ଏବଂ ଅପାରଗତା କାରଣରୁ। ଭାରତରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର କୋଇଲା ଭଣ୍ଡାର ରହିଛି, କିନ୍ତୁ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ଉତ୍ପାଦନ। କୋଇଲା କ୍ଷେତ୍ରରେ ପରିବ୍ୟାପ୍ତ ଦୁର୍ନୀତି ମଧ୍ୟ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଜଟିଳ କରିଛି। ଝା କହିଛନ୍ତି, “କୋଇଲା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ପରିଚାଳକମାନେ ଚାହିଦାକୁ ଅନୁମାନ କରିପାରିନଥିଲେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଚୋରାଚାଲାଣ ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ ପ୍ରସଙ୍ଗ। କୃତ୍ରିମ ସଙ୍କଟ ସୃଷ୍ଟି କରି ଅତ୍ୟଧିକ ଚୋରାଚାଲାଣ ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଉଛି।”
ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ପୂର୍ବତନ କୋଇଲା ସଚିବ ଅନିଲ ସ୍ୱରୂପ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସଙ୍କଟ ପାଇଁ କୋଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡକୁ ଦାୟୀ କରାଯିବା ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ।ଅନିଲ ସ୍ୱରୂପ କୁହନ୍ତି, “ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଉପରେ କୋଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ୨୦,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବାକି ରହିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନର କୋଇଲା ସଙ୍କଟର ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ହେଉଛି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ୨୦ ଦିନିଆ ଷ୍ଟକ୍ ବଜାୟ ରଖି ନାହାଁନ୍ତି।” ସ୍ୱରୂପ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମହାମାରୀ ହେତୁ ଚାହିଦା ଏବଂ ଯୋଗାଣର ଅସନ୍ତୁଳନ ହେତୁ ବର୍ତ୍ତମାନର ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଇଛି। କିନ୍ତୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ହେଉଛି କୋଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ କୋଇଲା ଉତ୍ପାଦନକୁ ସ୍ଥିର ରଖିଛି। ୨୦୧୮ ରେ ଏହା ୬୦.୬୦ କୋଟି ଟନ୍ ଥିଲା, ୨୦୧୯-୨୦ ରେ ଏହା ୬୦.୨୦ କୋଟି ଟନ୍ ରହିଥିଲା। ୨୦୨୦-୨୧ ରେ ଏହା ୫୯.୬୦ କୋଟି ଟନ୍ ଥିଲା।
ଭାରତ କୋଇଲା ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳତା ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବ କି?
ଗତ ଦଶନ୍ଧିରେ ଭାରତର କୋଇଲା ବ୍ୟବହାର ପ୍ରାୟ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇଛି। ଦେଶ ଭଲ ଗୁଣବତ୍ତା କୋଇଲା ଆମଦାନି କରୁଛି ଏବଂ ଆଗାମୀ ବର୍ଷରେ ଅନେକ ଡଜନ ନୂଆ ଖଣି ଖୋଲିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି।ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଶକ୍ତି କମିଟି ଅନୁଯାୟୀ, ୧୦୩ କୋଟି ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଭାରତ ଆସନ୍ତା ୨୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଯେକୌଣସି ଦେଶ ଅପେକ୍ଷା ସର୍ବାଧିକ ଶକ୍ତି ଆବଶ୍ୟକତା କରିବ। ଭାରତ ଏହାର ପରିବେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି ଉତ୍ସଗୁଡିକ ବିକାଶ କରୁଛି, କିନ୍ତୁ କୋଇଲା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଠାରୁ ଶସ୍ତା ଇନ୍ଧନ ଅଟେ। ତେବେ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣର କୋଇଲା ମଧ୍ୟ ସବୁଠାରୁ ବଡ କାରଣ ଏବଂ ଏହାର ପରିବେଶ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବାକୁ ଭାରତ ଉପରେ ଚାପ ରହିଛି।ବିଶ୍ଳେଷକମାନେ କୁହନ୍ତି ଯେ, କୋଇଲା ଠାରୁ ଭାରତ ନିଜକୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା ସହଜ ହେବ ନାହିଁ। ନିତିନ ବଂଶଲ କୁହନ୍ତି, “କୋଇଲା ଆମର ଶକ୍ତି ଅଭିଳାଷ ପୂରଣ କରେ। ବଢୁଥିବା ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତକୁ କୋଇଲା ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ପଡିବ କାରଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନ୍ୟ ଉତ୍ସରୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଶକ୍ତି ପାଇବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ।”
କୋଇଲା ଉତ୍ପାଦନ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ଆହ୍ୱାନଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ?
ଭାରତରେ ୧୨୦୦ ମିଟର ଗଭୀରତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖଣିରେ କୋଇଲା ଖୋଳାଯାଉଛି। ଭାରତରେ ମିଳୁଥିବା ଅଧିକାଂଶ କୋଇଲା ଖୋଲା ଖଣି କିମ୍ବା ଓପନ କାଷ୍ଟ ଖଣିରୁ ବାହାର କରାଯାଇଥାଏ। ଖଣିର ଗଭୀରତା ବଢିବା ସହିତ କୋଇଲା ଉତ୍ତୋଳନ ଖର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଥାଏ। ରାନିଗଞ୍ଜ କୋଇଲା କ୍ଷେତ୍ରର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ଏଠାରେ ଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଖଣି ପୁରୁଣା ଅଟେ। ଖଣିରେ କୋଇଲା ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କରାଯାଉ ନାହିଁ, କାରଣ ଖଣି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ ପାଇଁ ଖଣି ଖୋଲିଛନ୍ତି ସତ କିନ୍ତୁ ଖଣିର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉନାହାଁନ୍ତି। ବିମଲ କୁହନ୍ତି, “ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯେତେବେଳେ ଖଣିରେ କୌଣସି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟେ, ଏହା ଉତ୍ପାଦନ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ଏବଂ ପୁନର୍ବାର ଖଣି ଖନନ ପାଇଁ ସମୟ ଲାଗିଥାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.