Connect with us

ଭାଇରାଲ ଖବର

ବିଷାକ୍ତ ସାପକୁ କାମୁଡ଼ି ମାରେ ଏହି ବୁଢ଼ିଆଣୀ

Published

on

ପ୍ରିଜମ୍ ନ୍ୟୁଜ ବ୍ୟୁରୋ: ଆଫ୍ରିକାର ଦୁନିଆ କେବଳ ଚମତ୍କାର ତାହା ନୁହେଁ ବରଂ ବହୁତ ରୋମାଞ୍ଚକର ମଧ୍ୟ। ଏଠି ଜୀବଜନ୍ତୁରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କୀଟପତଙ୍ଗ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପଶୁ, ପୃଥିବୀର ଅନ୍ୟମାନଙ୍କଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ। ସେମାନଙ୍କର ଆଚରଣ ଏବଂ ପ୍ରକୃତି ମଧ୍ୟ ଭିନ୍ନ ଅଟେ। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ବଟନ୍ ସ୍ପାଇଡର୍। ବୁଢିଆଣୀ ସାଧାରଣତଃ ଜାଲରେ କୀଟପତଙ୍ଗ ଫାଶରେ ପକାଇ ଖାଇଥାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆଫ୍ରିକାରେ ମିଳୁଥିବା ଏହି
ବଟନ୍ ସ୍ପାଇଡର୍ ସାପମାନଙ୍କୁ ମାରି ଖାଇଦିଏ। ଏହି ଆଫ୍ରିକୀୟ ବଟନ୍ ସ୍ପାଇଡରଗୁଡିକ ୧.୧ ସେମି ଲମ୍ବ, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର ବିଷ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ଏବଂ ସେମାନେ ନିଜଠାରୁ 100% ବଡ଼ ସାପମାନଙ୍କୁ ମାରି ଖାଇଥାନ୍ତି। ଆଫ୍ରିକୀୟ ବଟନ୍ ସ୍ପାଇଡର୍ ଏକ ଜାଲ ତିଆରି କରିଥାଏ ଯାହା ସାହାଯ୍ୟରେ ସାପମାନଙ୍କୁ ସହଜରେ ଫାନ୍ଦରେ ପକାଇଥାଏ। ପରେ ସେମାନେ ସାପକୁ ସେମାନଙ୍କର ବିଷାକ୍ତ ଦାନ୍ତରେ କାମୁଡ଼ିଧରନ୍ତି ଯାହାଦ୍ଵାରା ସାପ ଆଉ ତାର ଫଣା ବ୍ୟବହାର କରିବାର ସ୍ଥିତିରେ ରହିନଥାଏ। ବଟନ୍ ସ୍ପାଇଡର କାମୁଡ଼ିବା ପରେ ଗୋଟିଏ ବିଷାକ୍ତ ସାପର ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ କିଛି ଘଣ୍ଟାରୁ ଗୋଟିଏ ଦିନ ଲାଗିଥାଏ। ଯଦି ସାପ ଅଧିକ ବିଷାକ୍ତ ହୋଇଥାଏ ତେବେ ତାକୁ ମରିବାକୁ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗିପାରେ।
ଆଫ୍ରିକୀୟ ବଟନ୍ ସ୍ପାଇଡର୍ ଅଧିକାଂଶ ଛୋଟ ସାପକୁ ଶିକାର କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ ନିଜ ଶୁଣ୍ଢରେ ବଡ଼ ସାପମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମାରି ଦିଅନ୍ତି। ଆଫ୍ରିକୀୟ ବଟନ୍ ସ୍ପାଇଡରମାନେ ପ୍ରାୟତଃ କଲବ୍ରିଡ୍ ଶ୍ରେଣୀୟ ସାପ ଶିକାର କରନ୍ତି କିମ୍ବା ରୋଟ ସ୍ନେକ୍ ସାପଙ୍କୁ ଶିକାର କରନ୍ତି। ଏହି ସ୍ପାଇଡରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସାପ ବିଷାକ୍ତ କି ନୁହେଁ ତାହା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନୁହେଁ । ଆଫ୍ରିକୀୟ ବଟନ୍ ସ୍ପାଇଡର୍ ଏକ ପଶୁର ଭିତର ଅଂଶକୁ ତରଳାଇ ଏହାର ରସ ପିଇଥାଏ, ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ କିଛି ଦିନ କିମ୍ବା ସପ୍ତାହ ବଞ୍ଚିବାକୁ ଦେଇଥାଏ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସାପ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଖାଦ୍ୟ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଆଫ୍ରିକାରେ ଉଭୟ କଳା ଏବଂ ବାଦାମୀ ବଟନ୍ ସ୍ପାଇଡର୍ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ଏହି ବଟନ୍ ସ୍ପାଇଡର୍ସ ଲାଟ୍ରୋଡେକ୍ଟସ୍ ପ୍ରଜାତିର ଏବଂ ଏହା ଅତ୍ୟଧିକ ବିଷାକ୍ତ। ପୁରୁଷ ବଟନ୍ ସ୍ପାଇଡର୍ ଅପେକ୍ଷା ମହିଳା ବଟନ୍ ସ୍ପାଇଡର୍ ଅଧିକ ବିଷାକ୍ତ।
ସମସ୍ତ ଆଫ୍ରିକୀୟ ସ୍ପାଇଡର୍ ପ୍ରଜାତି ମଧ୍ୟରୁ ସବୁଠାରୁ ବିପଜ୍ଜନକ ଏବଂ ବିଷାକ୍ତ ହେଉଛି ବଟନ୍ ସ୍ପାଇଡର। ଆଫ୍ରିକୀୟ ବଟନ୍ ସ୍ପାଇଡରର ବିଷ ଅତ୍ୟଧିକ ନ୍ୟୁରୋଟକ୍ସିକ୍ ଅଟେ ଯାହା ଏକ ମାନବ ଶିଶୁ କିମ୍ବା ଦୁର୍ବଳ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ମାରିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଥାଏ। ଆଫ୍ରିକାରେ ୬ ପ୍ରକାରର ବଟନ୍ ସ୍ପାଇଡର୍ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଚାରିଟି କଳା ରଙ୍ଗର ବଟନ୍ ସ୍ପାଇଡର୍ ଏବଂ ଦୁଇଟି ବ୍ରାଉନ୍ ରଙ୍ଗର ହୋଇଥାଏ। ଆଫ୍ରିକାରେ, ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବଟନ୍ ସ୍ପାଇଡର୍ କାମୁଡିଥାଏ, ତେବେ ବିଳମ୍ବ ନକରି ତୁରନ୍ତ ତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଥାଏ।

Advertisement
Advertisement

Trending